Welcome to State of the Art, where we celebrate all of the phenomenal accomplishments of our students, alumni, faculty, and staff. Congratulations to all, and don't forget to submit your accomplishments!

To submit a success story to be featured in State of the Art, please fill out the accomplishment submission form here.

To view additional accomplishments by month or by conservatory, please visit this page.

OCSA Science Olympiad Division C Team Wins at Competition


The OCSA Science Olympiad Division C (High School) Team competed against 70 teams from across the nation at both the Aggie Invitational, where they earned first place overall, and at the Yosemite Invitational, where they earned 10th place overall. The team also participated in the Miraloma Invitational. The students received the following awards:

Aggie Invitational:

1st Place
Circuit Lab: Nathan Tatsuta (IM, '24) and Joshua Qin (BR, '23)
Codebusters: Anjal Jain (CV, '22), Joshua Qin (BR, '23), and Jeffrey Yang (CV, '24)
Solar Power: Hannah Kang (VA, '22) and Nathan Tatsuta (IM, '24)

3rd Place
Sounds of Music: Vivian Chen (IM, '23) and Erica Yang (IA, '21)
Forensics: Anjal Jain (CV, '22) and Samantha Su (VA, '21)

4th Place
Dynamic Planet: Jeffrey Yang (CV, '24) and Jiin Yun (IM, '24)
Machines: Nathan Tatsuta (IM, '24) and Joshua Qin (BR, '23)

5th Place
Designer Genes: Grant Li (CW, '23) and Sara Shimabukuro (IM, '21)

Other competitors included Sameer Bajaj (ACT, '24), Kacy Chung (VA, '23), Katherine Given (ACT, '24), Tane Kim (IM, '24), Amy Lee (IM, '23), and Allison Wong (CW, '23).

Yosemite Invitational:

2nd Place
Helicopters: Sameer Bajaj (ACT, '24) and Vivian Chen (IM, '23)

3rd Place
Codebusters: Kacy Chung (VA, '23), Anjal Jain (CV, '22), and Em Wei-Ten (PM, '23)

4th Place
Circuit Lab: Joshua Qin (BR, '23) and Nathan Tatsuta (IM, '24)
Digital Structures: Sameer Bajaj (ACT, '24) and Anjal Jain (CV, '22)
Disease Detectives: Samantha Su (VA, '21) and Allison Wong (CW, '23)
Gravity Vehicle Design: Sameer Bajaj (ACT, '24) and Joshua Qin (BR, '23)

5th Place
Sounds of Music: Vivian Chen (IM, '23) and Nathan Tatsuta (IM, '24)

6th Place
Experimental and Data Analysis: Samantha Su (VA, '21), Joshua Qin (BR, '23), and Kacy Chung (VA, '23)
Designer Genes: Caleb Empig (IM, '23) and Kacy Chung (VA, '23)

Other competitors included Sylvia Cheeseman (DM, '22), Lauren Chudner (VA, '23), Katherine Given (ACT, '24), Antara Kalle (CW, '23), Hannah Kang (VA, '22), Tane Kim (IM, '24), Amy Lee (IM, '23), Grant Li (CW, '23), Hyunjin Park (VA, '23), Haley Shimabukuro (IM, '24), Sara Shimabukuro (IM, '21), Isabelle Tran (VA, '22), Rachel Vu (IM, '24), Erica Yang (IA, '21), Jeffrey Yang (CV, '24), and Jiin Yun (IM, '24).

Miraloma Invitational:

1st Place
Environmental Chemistry: Kacy Chung (VA, '23) and Amy Lee (IM, '23)

4th Place
Detector Building: Vivian Chen (IM, '23) and Nathan Tatsuta (IM, '24)

Tags: january-2021 Categories: Acting, Ballroom_Dance, Classical_Voice, Creative_Writing, Digital_Media, Instrumental_Music, Integrated_Arts, Popular_Music, School_of_Dance, School_of_Fine_&_Media_Arts, School_of_Music, School_of_Theatre, Visual_Arts

Showing 0 Comment