Welcome to State of the Art, where we celebrate all of the phenomenal accomplishments of our students, alumni, faculty, and staff. Congratulations to all, and don't forget to submit your accomplishments!

To submit a success story to be featured in State of the Art, please fill out the accomplishment submission form here.

To view additional accomplishments by month or by conservatory, please visit this page.

  • Nicole Berger Choreographs for NBC’s "Rutherford Falls"
    0 472 Like 0 people like this
    Nicole Berger Choreographs for NBC’s "Rutherford Falls"
    Nicole Berger, Director of the Commercial Dance Conservatory, choreographed for NBC’s Rutherford Falls starring Ed Helms.
  • OCSA Science Olympiad Division C Team Wins at Competition
    0 488 Like 0 people like this
    OCSA Science Olympiad Division C Team Wins at Competition
    The OCSA Science Olympiad Division C (High School) Team competed against 70 teams from across the nation at both the Aggie Invitational, where they earned first place overall, and at the Yosemite Invitational, where they earned 10th place overall. The team also participated in the Miraloma Invitational. The students received the following awards:

    Aggie Invitational:

    1st Place
    Circuit Lab: Nathan Tatsuta (IM, '24) and Joshua Qin (BR, '23)
    Codebusters: Anjal Jain (CV, '22), Joshua Qin (BR, '23), and Jeffrey Yang (CV, '24)
    Solar Power: Hannah Kang (VA, '22) and Nathan Tatsuta (IM, '24)

    3rd Place
    Sounds of Music: Vivian Chen (IM, '23) and Erica Yang (IA, '21)
    Forensics: Anjal Jain (CV, '22) and Samantha Su (VA, '21)

    4th Place
    Dynamic Planet: Jeffrey Yang (CV, '24) and Jiin Yun (IM, '24)
    Machines: Nathan Tatsuta (IM, '24) and Joshua Qin (BR, '23)

    5th Place
    Designer Genes: Grant Li (CW, '23) and Sara Shimabukuro (IM, '21)

    Other competitors included Sameer Bajaj (ACT, '24), Kacy Chung (VA, '23), Katherine Given (ACT, '24), Tane Kim (IM, '24), Amy Lee (IM, '23), and Allison Wong (CW, '23).

    Yosemite Invitational:

    2nd Place
    Helicopters: Sameer Bajaj (ACT, '24) and Vivian Chen (IM, '23)

    3rd Place
    Codebusters: Kacy Chung (VA, '23), Anjal Jain (CV, '22), and Em Wei-Ten (PM, '23)

    4th Place
    Circuit Lab: Joshua Qin (BR, '23) and Nathan Tatsuta (IM, '24)
    Digital Structures: Sameer Bajaj (ACT, '24) and Anjal Jain (CV, '22)
    Disease Detectives: Samantha Su (VA, '21) and Allison Wong (CW, '23)
    Gravity Vehicle Design: Sameer Bajaj (ACT, '24) and Joshua Qin (BR, '23)

    5th Place
    Sounds of Music: Vivian Chen (IM, '23) and Nathan Tatsuta (IM, '24)

    6th Place
    Experimental and Data Analysis: Samantha Su (VA, '21), Joshua Qin (BR, '23), and Kacy Chung (VA, '23)
    Designer Genes: Caleb Empig (IM, '23) and Kacy Chung (VA, '23)

    Other competitors included Sylvia Cheeseman (DM, '22), Lauren Chudner (VA, '23), Katherine Given (ACT, '24), Antara Kalle (CW, '23), Hannah Kang (VA, '22), Tane Kim (IM, '24), Amy Lee (IM, '23), Grant Li (CW, '23), Hyunjin Park (VA, '23), Haley Shimabukuro (IM, '24), Sara Shimabukuro (IM, '21), Isabelle Tran (VA, '22), Rachel Vu (IM, '24), Erica Yang (IA, '21), Jeffrey Yang (CV, '24), and Jiin Yun (IM, '24).

    Miraloma Invitational:

    1st Place
    Environmental Chemistry: Kacy Chung (VA, '23) and Amy Lee (IM, '23)

    4th Place
    Detector Building: Vivian Chen (IM, '23) and Nathan Tatsuta (IM, '24)
  • Students from OCSA Science Olympiad Division C Team Place at Invitational
    0 456 Like 0 people like this
    Students from OCSA Science Olympiad Division C Team Place at Invitational
    The OCSA Science Olympiad Division C (High School) Team competed in the Golden Gate Invitational. Out of 151 teams from across the nation, Kacy Chung (VA, ‘23), Anjal Jain (CV, ‘22), and Joshua Qin (BR, ‘23) earned a 10th place medal in Codebusters.

    Other competitors included Sameer Bajaj (ACT, ‘24), Vivian Chen (IM, ‘23), Caleb Empig (IM, ‘23), Katherine Given (ACT, ‘24), Grant Li (CW, ‘23), Sara Shimabukuro (IM, ‘21), Samantha Su (VA, ‘21), Nathan Tatsuta (IM, ‘24), Allison Wong (CW, ‘23), Jeffrey Yang (CV, ‘24), and Erica Yang (IA, ‘21).
  • Orange County Artist of the Year Semi-finalists
    0 381 Like 0 people like this
    Orange County Artist of the Year Semi-finalists
    The Orange County Register announced the semifinalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards. The Artist of the Year program honors talented students across the county for their accomplishments in the arts.

    Computer-Assisted Visual Arts:
    Computer Drawing and Painting
    Eden Haymond (DM, ‘21)
    Ashley Yang (VA, ‘22)

    Dance:
    Commercial Dance
    Danielle Silver (CMD, ‘22)
    Dawson Charles Walker (CMD, ‘21)
    Concert Dance
    Corah Abbott (CCD, ‘21)
    World and Cultural Dance
    Maya Elizabeth Alvarez-Coyne (CMD, ‘21)
    Rodrigo Blanco (BF, ‘21)
    Lucas McCollum-VanHoosear (BR, ‘22)

    Film and Animation:
    Directing and Editing
    Ethan Chu (FTV, ‘21)
    Johann Ren Collantes (FTV, ‘21)
    Nolan Frech (FTV, ‘21)

    Handcrafted Visual Arts:
    Hand Drawing and Painting
    Joyce Lee (VA, ‘21)
    Mixed Media
    Junzhu Zhang (VA, ‘21)
    Sculpting and Metalwork
    Juhyun Park (VA, ‘21)

    Instrumental Music:
    Jazz
    Gianna Pedregon (IM, ‘21) - Violin
    Piano and Strings
    Hannah Noh (IM, ‘21) - Piano

    Theater:
    Acting
    Mia Kaplan (MT, ‘21)
    Musical Theater Performance
    Ava Kuntz (CV, ‘21)
    Madison E. Osment (MT, ‘21)
    Charlee Rubino (MT, ‘21)

    Vocal Music:
    Classical Voice
    Ava Kuntz (CV, ‘21)
    Commercial Voice
    Michele Lu (PM, ‘21)
  • Grand Prize Finalists for Annual Spotlight Program
    0 357 Like 0 people like this
    Grand Prize Finalists for Annual Spotlight Program
    The following students were recognized as Grand Prize Finalists in The Music Center’s 33rd Annual Spotlight Program out of more than 1,500 applicants. Spotlight is a nationally acclaimed arts training and scholarship program for teens that awards more than $100,000 in cash scholarships annually. The students were selected among only 14 Grand Prize Finalists who will perform in a virtual grand finale event and receive a $5,000 scholarship.

    Emmy Cheung (CMD, ‘22) - Dance
    Catherine Johnston (CV, ‘21) - Classical Voice
    Ava Kuntz (CV, ‘21) - Classical Voice
  • OCSA Science Olympiad Team Awarded in State Competition
    0 371 Like 0 people like this
    OCSA Science Olympiad Team Awarded in State Competition
    The OCSA Science Olympiad High School Team (Division C) competed in the Southern California State competition. The team earned the following awards:

    2nd Place
    Codebusters: Anjal Jain (CV, ‘22), Joshua Qin (BR, ‘23), and Jeffrey Yang (CV, ’24)

    5th Place
    Amazing Mechatronics: Nathan Tatsuta (IM, ‘24) and Isabelle Tran (VA, ‘22)
    Experimental and Data Analysis: Katherine Given (ACT, ’24), Joshua Qin (BR, ‘23), and Samantha Su (VA, ‘21)
    Helicopters: Sameer Bajaj (ACT, ‘24) and Vivian Chen (IM, ‘23)
  • Mikayla Fleming Accepted to Three Summer Intensives
    0 345 Like 0 people like this
    Mikayla Fleming Accepted to Three Summer Intensives
    Mikayla Fleming (CCD, ‘24) was accepted to three summer intensives: Alonzo King Lines Ballet Summer Intensive, University of North Carolina School of the Arts (UNCSA) Contemporary Program with a special invitation to the Professional Program, and Boston Ballet Summer Intensive.
  • Hana Uehara Accepted into Harvard's Pre-College Program
    0 353 Like 0 people like this
    Hana Uehara Accepted into Harvard's Pre-College Program
    Hana Uehara (BR, ‘23) was accepted into Harvard University's Summer Pre-College Program.
  • Anna Antongiorgi Releases a Book of Poems
    0 335 Like 0 people like this
    Anna Antongiorgi Releases a Book of Poems
    Anna Antongiorgi (CCD, ‘15) released a book of poems titled refinding the rules of gravity through Finishing Line Press.
  • Maya Alvarez-Coyne Receives President’s Volunteer Service Award
    0 356 Like 0 people like this
    Maya Alvarez-Coyne Receives President’s Volunteer Service Award
    Maya Alvarez-Coyne (CMD, '21) received the President’s Volunteer Service Award.
  • Jim Kolb Receives 2020 Teacher of the Year Award
    0 357 Like 0 people like this
    Jim Kolb Receives 2020 Teacher of the Year Award
    Jim Kolb, who retired last year after serving as OCSA’s Commercial Dance Director for more than 30 years, received the 2020 Teacher of the Year Award from the Arts Schools Network. As director, Mr. Kolb reshaped the Commercial Dance Conservatory to include a well-rounded curriculum with instruction in all aspects of the industry, including tap, lyrical, hip hop, musical theatre, and other styles.
  • Students Perform in The Music Center’s Spotlight Grand Finale
    0 358 Like 0 people like this
    Students Perform in The Music Center’s Spotlight Grand Finale
    Emmy Cheung (CMD, ‘22), Catherine Johnston (CV, ‘21), and Ava Kuntz (CV, ‘21) performed in The Music Center’s 33rd Annual Spotlight Grand Finale, a virtual presentation featuring the 14 Spotlight Finalists and hosted by Josh Groban. Out of a pool of more than 1,500 applicants, Emmy advanced to become the Grand Prize Finalist in the Dance category, while Catherine and Ava advanced to become Grand Prize Finalists in the Classical Voice category.

    To view the virtual performance, please visit https://bit.ly/3uFnRHM
  • Brielle and Brooklyn Lieberman Featured in Article from Healthline
    0 322 Like 0 people like this
    Brielle and Brooklyn Lieberman Featured in Article from Healthline
    Brielle Lieberman (CMD, ‘26) and Brooklyn Lieberman (CMD, ‘26) participated in the Moderna trial for the COVID-19 vaccine and were featured in an article from Healthline.

    To view the article, please visit https://bit.ly/3pae1fG
  • Jacqueline Artinian and Lucas McCollum-VanHoosear Receive Open Amateur Under 21 Scholarship
    0 317 Like 0 people like this
    Jacqueline Artinian and Lucas McCollum-VanHoosear Receive Open Amateur Under 21 Scholarship
    Jacqueline Artinian (BR, '22) and Lucas McCollum-VanHoosear (BR, '22) received the Open Amateur Under 21 Scholarship in the American Smooth category at the Elite Dancesport Competition.
  • Maya Alvarez-Coyne Receives Young Artists Scholarship
    0 317 Like 0 people like this
    Maya Alvarez-Coyne Receives Young Artists Scholarship
    Maya Alvarez-Coyne (CMD, '21) received the Young Artists Scholarship from the Laguna Dance Festival. She was also selected to tour with Irish-American dancer, choreographer, and musician Michael Flatley on his upcoming Lord of the Dance tour in Taiwan.
  • OCSA's Science Olympiad High School Team Places at Virtual BEARSO Invitational
    0 335 Like 0 people like this
    OCSA's Science Olympiad High School Team Places at Virtual BEARSO Invitational
    OCSA's Science Olympiad High School Team earned 19th place overall out of 203 teams at the virtual BEARSO Invitational. Twelve team members earned medals in 10 of the 23 events. Joshua Qin (BR, '23) and Nathan Tatsuta (IM, '24) both earned medals in all of their events. The following students competed and received awards for their projects:

    2nd place:
    Codebusters: Lauren Chudner (VA, '23), Anjal Jain (CV, '22), and Nathan Tatsuta (IM, '24)

    7th place:
    Gravity Vehicle Design: Joshua Qin (BR, '23) and Alexandra Valainis (VA, '21)

    8th place:
    Ornithology: Sylvia Cheeseman (DM, '22) and Caleb Empig (IM, '23)

    11th place:
    Experimental Design: Joshua Qin (BR, '23), Samantha Su (VA, '21), and Alexandra Valainis (VA, '21)

    13th place:
    Helicopter: Vivian Chen (IM, '23) and Isabelle Tran (VA, '22)

    14th place:
    Digital Structures: Lauren Chudner (VA, '23) and Anjal Jain (CV, '22)

    15th place:
    Sounds of Music: Vivian Chen (IM, '23) and Erica Yang (IA, '21)

    16th place:
    Circuit Lab: Joshua Qin (BR, '23) and Nathan Tatsuta (IM, '24)
    Water Quality: Sylvia Cheeseman (DM, '22) and Sara Shimabukuro (IM, '21)

    17th place:
    Machines: Joshua Qin (BR, '23) and Nathan Tatsuta (IM, '24)

    Other competitors: Aleks Cornforth (CMD, '21) and Allison Wong (CW, '23)
  • Ritika Asher Co-hosts Orange County Justice Fund’s Annual Fundraiser
    0 316 Like 0 people like this
    Ritika Asher Co-hosts Orange County Justice Fund’s Annual Fundraiser
    Ritika Asher (CCD, '23) was the co-host for the Orange County Justice Fund’s (OCJF) annual fundraiser. OCJF is a non-profit organization that is dedicated to generating support for effective legal representation for the immigrant community, some of the most vulnerable residents in the county.
  • Sage Gonzales Lambert Wins First Place at Latin Mirage Ultimate Soloist Competition
    0 320 Like 0 people like this
    Sage Gonzales Lambert Wins First Place at Latin Mirage Ultimate Soloist Competition
    Sage Gonzales Lambert (BF, '21) competed in the Latin Mirage Ultimate Soloist Competition and received first place in both the Ballet Folklórico (Sinaloa) and International Samba categories, and second place in the Ballet Folklórico (Campeche) category. She also received a special award for producer's choice and choreography.
  • Maya Alvarez-Coyne Performs at Concert4Cancer Event
    0 316 Like 0 people like this
    Maya Alvarez-Coyne Performs at Concert4Cancer Event
    Maya Alvarez-Coyne (CMD, '21) performed with Riverdance as a featured guest for the Marie Keating Foundation’s televised Concert4Cancer event. In this virtual performance showcasing dancers from around the world, Maya represented both California and the United States.
  • McKayla Frances Mercado Promoted to Company Dancer in Premier Folk Ballet Company
    0 333 Like 0 people like this
    McKayla Frances Mercado Promoted to Company Dancer in Premier Folk Ballet Company
    McKayla Frances Mercado (BF, '22) was promoted to company dancer with LA’s premier folk ballet company Grandeza Mexicana Folk Ballet Company. McKayla was also selected to be part of the Dia de Muertos: Al Chile Tour with Grammy Award winner Lila Downs.
  • Winners and Finalist for OC Artist of the Year
    0 340 Like 0 people like this
    Winners and Finalist for OC Artist of the Year
    Over the summer, the following students were honored by the Orange County Register as winners and finalists for the 2020 Artist of the Year.

    Computer-Assisted Visual Arts
    Mira Hirabayashi (VA, '20): Computer Drawing and Painting Finalist

    Dance
    Lilah Dee Horton (CMD, '21): Dance Artist of the Year & Commercial Dance Finalist
    Kaprice Janae Glen (CCD, '20): Concert Dance Finalist
    Maya Alvarez Coyne (CMD, '21): World/Cultural Dance Finalist

    Film/Animation
    Maggie McKelvey (FTV, '20): Animation and Visual Effects Finalist

    Theater
    Christina Tinde Jesenski (ACT, '20): Theater Artist of the Year & Acting Finalist

    Vocal Music
    Catherine Johnston (CV, '21): Classical Voice Finalist
  • Natasha Mynhier Releases Film "In A Beat"
    0 329 Like 0 people like this
    Natasha Mynhier Releases Film "In A Beat"
    Natasha Mynhier (CMD, '11) released a film titled "In A Beat." The film features the underrepresented lens of a Black autistic boy on his first night home alone.

    To watch the trailer, please visit https://bit.ly/3wV4YSA
  • Students receive a cumulative total of 113 gold, silver and bronze medals at the West Coast Amateur Athletic Union (AAU) Junior Olympic Games
    0 281 Like 0 people like this
    Students receive a cumulative total of 113 gold, silver and bronze medals at the West Coast Amateur Athletic Union (AAU) Junior Olympic Games
    The following students received a cumulative total of 113 gold, silver, and bronze medals in the Dancesport category at the West Coast Amateur Athletic Union (AAU) Junior Olympic Games. Some dancers also represented OCSA as Junior Olympic Ambassadors.

    Hannah Ayala (BR, ‘23)
    Jude Camaya (BR, ‘23) - Junior Olympic Ambassador
    Gabriel Cho (BR, ‘24) - Junior Olympic Ambassador
    Presley Herthel (BR, ‘27)
    Jack Hillebrecht (BR, ‘27)
    Grace Kim (BR, ‘22) - Junior Olympic Ambassador
    Jared Lee (BR, ‘23) - Junior Olympic Ambassador
    Natalia Lin (BR, ‘22) - Junior Olympic Ambassador and National Anthem Vocalist
    Sophie Ma (BR, ‘23) - Junior Olympic Ambassador
    Colton McCann (BR, ‘22) - Junior Olympic Ambassador
    Isabelle Miranda (BR, ‘21)
    Samantha Okada-Lam (BR, ‘26)
    Aurelia Philmore (BR, ‘24)
    Marina Pitt (BR, ‘27)
    Joshua Qin (BR, ‘23) - Junior Olympic Ambassador
    Meghan Reardon (BR, ‘24)
    Ambria Shields (BR, ‘27)
    Brody Silva (BR, ‘25)
    Sean Sulit (BR, ‘24)
    Jeffrey Tadeo (BR, ‘22)
    Jericho Tran-Faypon (BR, ‘22) - Junior Olympic Ambassador
    Hana Uehara (BR, ‘23) - Junior Olympic Ambassador
    Celeste Valadez (BR, ‘24)
    Alexander Vargas (BR, ‘24)
    Melissa Yan (BR, ‘23)
  • Maya Alvarez-Coyne was crowned Miss California’s Outstanding Teen and received first place in both talent and interview categories
    0 261 Like 0 people like this
    Maya Alvarez-Coyne was crowned Miss California’s Outstanding Teen and received first place in both talent and interview categories
    Maya Alvarez-Coyne (CMD, ‘21) was crowned Miss California’s Outstanding Teen and received first place in both talent and interview categories.
  • Ballroom Dance students win at the Fred Astaire World Championships
    0 309 Like 0 people like this
    Ballroom Dance students win at the Fred Astaire World Championships
    The following students participated in the Fred Astaire World Championships and received the following awards.

    Amateur Championship Youth Smooth
    1st Place: Jacqueline Artinian (BR, ‘22) and Lucas McCollum Van Hoosear (BR, ‘22)
    2nd Place: Jude Camaya (BR, ‘23) and Meghan Reardon (BR, ‘24)

    Pro-Am Open Smooth Scholarship
    1st Place: Jacqueline Artinian (BR, ‘22)
    2nd Place: Lucas McCollum Van Hoosear (BR, ‘22)

    Youth Amateur Jr. Open Smooth Scholarship
    1st Place: Jude Camaya (BR, ‘23) and Meghan Reardon (BR, ‘24)
  • Clara Choi was recognized as one of the top 30 finalists selected to compete in the Broadcom MASTERS competition
    0 235 Like 0 people like this
    Clara Choi was recognized as one of the top 30 finalists selected to compete in the Broadcom MASTERS competition
    Clara Choi (CMD, ‘25) was recognized as one of the top 30 finalists selected to compete in the Broadcom MASTERS competition. Broadcom MASTERS, the nation's premier STEM competition, seeks to inspire the young scientists, engineers, and innovators who will solve the complex challenges of the future. Clara will compete for over $100,000 in experiential awards and prizes.
  • Bianca Lozano, Fatima Oregon, and Sammy Perez helped inspire children through Mexican folk dancing
    0 221 Like 0 people like this
    Bianca Lozano, Fatima Oregon, and Sammy Perez helped inspire children through Mexican folk dancing
    Bianca Lozano (BF, ‘21), Fatima Oregon (BF), and Sammy Perez (BF, ‘21) were a part of a team that helped inspire children through Mexican folk dancing at Garden Grove Methodist Church. They taught folklórico to more than 50 kids through their program, titled Sembrando Dahlias, which was made possible by funding from the Dragon Kim Foundation. To read more about their story, please visit: https://bit.ly/3uPS8Fl
  • OCSA students, faculty and alumni were recognized for their accomplishments at the 2021 Embassy Ballroom Championships
    0 244 Like 0 people like this
    OCSA students, faculty and alumni were recognized for their accomplishments at the 2021 Embassy Ballroom Championships
    The following students and alumni, along with faculty members Briana and Kris Suakjian, were recognized for their accomplishments at the 2021 Embassy Ballroom Championships.

    Jacqueline Artinian (BR, ‘22)
    Gabriel Cho (BR, ‘24)
    Presley Herthel (BR, ‘26)
    Jack Hillebrecht (BR, ‘26)
    Lucas McCollum-VanHoosear (BR, ‘22)
    Aurelia Philmore (BR, ‘24)
    Marina Pitt (BR, ‘26)
    Isaac Reynoso (BR, ‘20)
    Kaylee Tran (BR, ‘27)
    Cynthia Zhang (BR, ‘27)
  • OCSA has been ranked by Niche as the #1 Best Charter High School in California for the third year in a row
    0 228 Like 0 people like this
    OCSA has been ranked by Niche as the #1 Best Charter High School in California for the third year in a row
    Orange County School of the Arts (OCSA) has been ranked by Niche as the #1 Best Charter High School in California for the third year in a row, as well as the #6 Best Charter High School in America for 2022! We would like to express our gratitude to all the students, teachers, and staff who continue to make OCSA an exceptional institution. To view all rankings for OCSA, please visit: https://bit.ly/3D8R02u
  • OCSA's Eye Matter club hosted a national online summer camp for visually impaired children
    0 236 Like 0 people like this
    OCSA's Eye Matter club hosted a national online summer camp for visually impaired children
    The following students from OCSA’s Eye Matter club hosted a national online summer camp for visually impaired children, utilizing a $5,000 grant from the Anekant Community Foundation. Over the course of five weeks, they focused on creating a supportive community and fostering a sense of belonging, all while combating ableism within the arts. To view their program highlights video, please click here: https://bit.ly/3uGuevU

    Ritika Asher (BCD, ‘23)
    Alex Breschini (CV, ‘22)
    Cece Fanelli (PD, ‘22) - Vice President
    Stella Goodman (CV, ‘23)
    Anjal Jain (CV, ‘22) - President
    Delaney Manna (PD, ‘23)
    Finley Sasena (BCD, ‘23)
    Hailey Somphone (CV, ‘22)
  • OCSA alumni perform in Disney’s ¡Viva Navidad! at Disney California Adventure Park
    0 195 Like 0 people like this
    OCSA alumni perform in Disney’s ¡Viva Navidad! at Disney California Adventure Park
    The following alumni were selected to perform in the return of Disney’s ¡Viva Navidad! at Disney California Adventure Park. This heartfelt street party celebrates both Mexican and Brazilian cultures through the characters of the famed movie "The Three Caballeros."

    Jackie Alvarez (IM, ‘18)
    Vivian Alvarez (BF, ‘19)
    Dominique Breckenridge (BF, ‘16)
    Iris Distancia (BF, ‘16)
    Matthew De Leon (BF, ‘17)
    Alyssa Gomez (BF, ‘17)
    Michael Gomez (BF, ‘14)
    Melina Marin (MT, ‘18)
    Adrian Martinez (BF, ‘20)
    Brianna Marquez BF, ‘18)
    Madeline Peña (BF, ‘14)
    Jose Rea (BF, ‘18)
    Rodrigo Rea (BF, ‘21)
    Jose Rivera (BF, ‘18)
  • OCSA Ballroom Conservatory students received awards at the Elite Dancesport competition
    0 188 Like 0 people like this
    OCSA Ballroom Conservatory students received awards at the Elite Dancesport competition
    The following Ballroom Conservatory students received combined 1st, 3rd, 4th, and 6th place awards at the Elite Dancesport competition.

    Rafael Cabanas (BR, ‘27)
    Presley Herthel (BR, ‘26)
    Jack Hillebrect (BR, ‘26)
    Marina Pitt (BR, ‘26)
  • Mikayla Fleming joined the Spectrum 2 Dance Company and was selected to perform in the "Continuing the Legacy" dance concert.
    0 158 Like 0 people like this
    Mikayla Fleming joined the Spectrum 2 Dance Company and was selected to perform in the "Continuing the Legacy" dance concert.
    Mikayla Fleming (BCD, ‘24) joined the Jazz Spectrum Dance Company’s second company, Spectrum 2, and was selected to perform in the Continuing the Legacy dance concert.
  • Teren Shaffer was voted to serve as 1st Vice President of Arts School Network (ASN) for a two-year term.
    0 166 Like 0 people like this
    Teren Shaffer was voted to serve as 1st Vice President of Arts School Network (ASN) for a two-year term.
    Teren Shaffer, President and CEO of Orange County School of the Arts, was voted to serve as 1st Vice President of Arts School Network (ASN) for a two-year term. As the 1st Vice President, he will support the annual conference and assist in the program management of various ASN objectives.
  • OCSA was named the No. 3 Best Charter Middle School in the State of California
    0 217 Like 0 people like this
    OCSA was named the No. 3 Best Charter Middle School in the State of California
    U.S. News & World Report released its 2021 national rankings for Best Elementary and Middle Schools, and Orange County School of the Arts was named the No. 3 Best Charter Middle School in the State of California. For more information, please visit: https://bit.ly/3rnvyEv
  • OCSA students were recognized as 2022 YoungArts Winners by the National YoungArts Foundation
    0 393 Like 0 people like this
    OCSA students were recognized as 2022 YoungArts Winners by the National YoungArts Foundation
    The following students were recognized as 2022 YoungArts Winners by the National YoungArts Foundation for their artistic achievements. All YoungArts award winners at all levels receive cash prizes between $100 and $10,000. All YoungArts Finalists were also invited to participate in National YoungArts Week+, which features virtual classes and performances, workshops, mentorship opportunities, and an exhibition for the public.

    Finalists:
    Emmy Cheung (CMD, ‘22) – Dance (Modern/Contemporary)
    Ethan Chu (FTV, ‘21) – Film
    Youning Jiang (FTV, ‘22) – Film
    Chaewon Kim (CW, ‘23) – Design Arts
    Lauren Mei (ACT, ‘23) – Theater
    Kailyn Yi (CMD, ‘22) – Dance (Modern/Contemporary)

    Honorable Mentions:
    Andy Choi (CW, ‘22) – Writing (Play or Script)
    Johann Ren Collantes (FTV, ‘21) – Film
    Amy Jong (IM, ‘24) – Classical Music (Violoncello)
    Wyatt Layton (CW, ‘23) – Writing (Creative Nonfiction)

    Merit:
    Heather Kim (IM, ‘24) – Classical Music (Flute)
    Ava Kuntz (CV, ‘21) – Voice (Classical)
    Mia Lopez (BF, ‘23) – Dance (World Dance Forms: Mexican Folkloric)
    London San Luis (DM, ‘23) – Visual Arts
    Caitlyn Mason (CW, ‘23) – Writing (Creative Nonfiction)
    Aidan Meixner (MT, ‘22) – Voice (Singer-Songwriter)
    Ava Ulloa (PM, ‘22) – Voice (Popular: Pop)
    Jocelyn Wang (PM, ‘23) – Voice (Singer-Songwriter)
    Sein Yun (IM, ‘22) – Classical Music (Violin)
    Helaine Zhao (IM, ‘24) – Classical Music (Piano)

    In addition, Emmy Cheung (CMD, ‘22) and Youning Jiang (FTV, ‘22) attended National YoungArts Week+ as 2022 YoungArts Winners and were nominated to be named 2022 U.S. Presidential Scholars in the Arts in Dance (Modern/Contemporary) and Film respectively. The White House Commission on Presidential Scholars will ultimately choose 20 of the 60 nominees to be recognized for their academic and artistic accomplishments, leadership, community outreach, and overall creativity.
  • Lana Sawalha, an OCSA History Teacher, was offered the Lowell Milken Center for Unsung Heroes Fellowship
    0 166 Like 0 people like this
    Lana Sawalha, an OCSA History Teacher, was offered the Lowell Milken Center for Unsung Heroes Fellowship
    Lana Sawalha, an OCSA history teacher, was offered the Lowell Milken Center for Unsung Heroes Fellowship in Scott, KS. The fellowship is awarded annually to educators who have distinguished themselves in teaching understanding and respect through project-based learning.
  • Orange County School of the Arts was featured in a KTLA article about recent Niche ranking
    0 152 Like 0 people like this
    Orange County School of the Arts was featured in a KTLA article about recent Niche ranking
    Orange County School of the Arts was featured in an article by KTLA about our recent Niche ranking as the #1 Best Charter High School in California for the third year in a row, as well as the #6 Best Charter High School in America for 2022. To read the full article, please visit: https://bit.ly/3Iy3N1k
  • Kotone Matsuzaki won third place in the Junior Classical Dance category
    0 149 Like 0 people like this
    Kotone Matsuzaki won third place in the Junior Classical Dance category
    Kotone Matsuzaki (BCD, ‘26) won third place in the Junior Classical Dance category at the Youth America Grand Prix (YAGP) San Diego regional competition.
  • Elective and Conservatory Instructor Cameron Shim received his Level 1 Teaching Certification
    0 150 Like 0 people like this
    Elective and Conservatory Instructor Cameron Shim received his Level 1 Teaching Certification
    Elective and Conservatory Instructor Cameron Shim received his Level 1 Teaching Certification for Aerial Silks from Aerial Physique.
  • The OCSA Science Olympiad High School Team (Division C) competed in the BirdSO Mini Science Olympiad competition and the National Invitational Science Olympiad Satellite competition
    0 210 Like 0 people like this
    The OCSA Science Olympiad High School Team (Division C) competed in the BirdSO Mini Science Olympiad competition and the National Invitational Science Olympiad Satellite competition
    The OCSA Science Olympiad High School Team (Division C) competed in the BirdSO Mini Science Olympiad competition and placed 8th out of 160 teams. They also competed in the National Invitational Science Olympiad Satellite competition where they placed 21st out of 236 teams. The students received the following awards:


    BirdSO Mini Science Olympiad Competition:

    5th place:
    Codebusters: Grant Conroy (CV, ‘25), Anjal Jain (CV, ‘22), and Joshua Qin (BR, ‘23)

    8th place:
    Write it CAD it: Katherine Given (ACT, ‘24) and Anjal Jain (CV, ‘22)
    Fermi Questions: Tane Kim (IM, ‘24) and Jeffrey Yang (CV, ‘24)

    9th place:
    Detector Building: Vivian Chen (IM, ‘23) and Nathan Tatsuta (IM, ‘24)

    Other Competitors:
    Sameer Bajaj (ACT, ‘24), Sylvia Cheeseman (DM, ‘22), Kacy Chung (VA, ‘23), Caleb Empig (IM, ‘23), Shayna Kaplan (IM, ‘23), Grant Li (CW, ‘23), Amy Lee (IM, ‘23), Sarah Parigela (IM, ‘23), Kei Shimabukuro (IM, ‘24), Em Wei-Ten (PM, ‘23), Jiin Yun (IM, ‘24), and Audrey Zhang (IM,‘24)

    National Invitational Science Olympiad Satellite Competition:

    3rd place:
    Write it CAD It: Katherine Given (ACT, ‘24) and Anjal Jain (CV, ‘22)

    4th place:
    Cybersecurity: Grant Li (CW, ‘23) and Sarah Parigela (IM, ‘23)

    6th place:
    Botany: Shayna Kaplan (IM, ‘23) and Jeffrey Yang (CV, ‘24)

    8th place:
    It’s About Time: Joshua Qin (BR, ‘23) and Nathan Tatsuta (IM, ‘24)

    11th place:
    Ornithology: Sylvia Cheeseman (DM, ‘22) and Vivian Chen (IM, ‘23)

    12th place:
    Bioinformatics: Em Wei-Ten (PM, ‘23) and Jeffrey Yang (CV, ‘24)

    13th place:
    Digital Structures: Sameer Bajaj (ACT, ‘24) and Kei Shimabukuro (IM, ‘24)
    Codebusters: Grant Conroy (CV, ‘25), Anjal Jain (CV, ‘22), and Joshua Qin (BR, ‘23)

    18th place:
    Anatomy and Physiology: Sarah Parigela (IM, ‘23) and Audrey Zhang (IM, ‘24)
    Astronomy: Grant Conroy (CV, ‘25) and Katherine Given (ACT, ‘24)
    Disease Detectives: Tane Kim (IM, ‘24) and Jiin Yun (IM, ‘24)

    21st place:
    Green Generation: Sylvia Cheeseman (DM, ‘22) and Jiin Yun (IM, ‘24)

    Other Competitors:
    Kacy Chung (VA, ‘23), Caleb Empig (IMP, ‘23), and Amy Lee (IM, ‘23)
  • OCSA’s Mock Trial Team advances to the Orange County finals for the first time and receives second place
    0 142 Like 0 people like this
    OCSA’s Mock Trial Team advances to the Orange County finals for the first time and receives second place
    Congratulations to OCSA’s Mock Trial Team, faculty advisor Whitney Coates, and volunteer coaches Justice Halim Dhanidina, Melissa Brandman, J.D, and Ethan Feng, J.D. for advancing to the Orange County finals for the first time and receiving second place after competing against rigorous competition. OCSA’s Gold team advanced to the top eight for only the second time in the program’s history. The following students competed as members of the team.

    Sophia Abiera (ACT, ‘24)
    Sruthi Alle (CV, ‘22)
    Zabethah Bagnol (PD, ‘24)
    Charlotte Brandman (MT, ‘23)
    Sarah Demeter (CW, ‘25)
    Sammy Dorfman (IA, ‘24)
    V Garcia (ACT, ‘25)
    Mona George (CV, ‘25)
    Ethan Gray (ACT, ‘22)
    Kennedy Harrison (PD, ‘25)
    Sasha Herthel (ACT, ‘23)
    Joshua Hizon (MT, ‘23)
    Ashley Hodge (IA, ‘23)
    Toby Izenberg (CW, ‘23)
    Milo Karnes (IA, ‘24)
    Claire Karr (VA, ‘23)
    Emma Kay (ACT, ‘23)
    Annabelle Kim (CW, ‘23)
    Ariana Kim (IM, ‘25)
    Caitlin Kim (ACT, ‘25)
    Emily Kim (CW, ‘24)
    Fanny Kim (IA, ‘24)
    Isabella Kim (ACT, ‘25)
    Haley Kleinman (IA, ‘24)
    Elaine Lim (FTV, ‘25)
    Diego Linn (BR, ‘25)
    Samantha Liu (IM, ‘23)
    Regan Mading (IA, ‘23)
    Katia Miyamoto (CW, ‘24)
    Lucy Moriyama (ACT, ‘23)
    Daisy Noh (IA, ‘22)
    Kendall Phanco (VA, ‘23)
    Colin Root (ACT, ‘22)
    Ashima Sharma (CW, ‘25)
    Cat Silva-Oliveira (IA, ‘24)
    Ciara Tadeo (IA, ‘25)
    Josie Wang (PM, ‘23)
    Sophia Wilhelm (VA, ‘23)
    Lacole Yang (CW, ‘24)
  • Clara Choi and Sophia Madrigal were featured in the “Bravo!” section of the "Orange County Register"
    0 120 Like 0 people like this
    Clara Choi and Sophia Madrigal were featured in the “Bravo!” section of the "Orange County Register"
    Clara Choi (CMD, ‘25) and Sophia Madrigal (ACT, ‘22) were featured in the “Bravo!” section of the "Orange County Register," which celebrates the achievements of Orange County locals. Clara won second place in the Broadcom MASTERS awards for her project, “EEG Study of Virtual Learning Demonstrates Worsened Learning Outcomes and Higher Mirror Neuron Activation,” and Sophia earned a national Gold Award Scholarship from the Girl Scouts of the United States of America.
  • The OCSA Robotics Team qualified for the 2022 Southern California VRC High School State Championship
    0 121 Like 0 people like this
    The OCSA Robotics Team qualified for the 2022 Southern California VRC High School State Championship
    The OCSA Robotics Team qualified for the 2022 Southern California VRC High School State Championship held at Damien High School, where they will compete for a chance to go to the 2022 VEX Robotics World Championship in Dallas, Texas.
  • The Orange County Register announced the nominees for the 9th Annual Artist of the Year Awards, including OCSA students from multiple conservatories
    0 258 Like 0 people like this
    The Orange County Register announced the nominees for the 9th Annual Artist of the Year Awards, including OCSA students from multiple conservatories
    The Orange County Register announced the nominees for the 9th Annual Artist of the Year Awards. This program highlights talented students across the county for their accomplishments in the arts. Each of these students has proven their abilities in their areas of expertise.

    Computer-Assisted Visual Arts:

    Computer Drawing and Painting
    Sofia De Luna (DM, ‘22)
    Juliana Jarvis (DM, ‘22)
    Elise Maniquis-Dormitorio (DM, ‘22)
    Hannah Miller (DM, ‘22)
    Megan Mo (DM, ‘22)

    Graphic Design and Digital Illustration
    Josh Nguyen (FTV, ‘22)

    Photography (Film and Digital)
    Soren Almeida (FTV, ‘22)

    Dance:

    Commercial Dance
    Danielle Silver (CMD, ‘22)
    Reagan Vallejo (IA, ‘22)

    Concert Dance
    Emmy Cheung (CMD, ‘22)
    Nicole Frias Lugo (BCD, ‘22)
    Alisa Nguyen (BCD, ‘23)
    Amelie Jolie Vidrio (BCD, ‘22)

    World/Cultural Dance
    Hannah Ayala (BR, ‘23)
    Mia Amaris Lopez (BF, ‘23)
    Joshua Qin (BD, ‘23)
    Hana Uehara (BR, ‘23)
  • OCSA students from the Ballroom Dance Conservatory participated in the 2022 California Open DanceSport competition
    0 128 Like 0 people like this
    OCSA students from the Ballroom Dance Conservatory participated in the 2022 California Open DanceSport competition
    The following students from the Ballroom Dance Conservatory participated in the 2022 California Open DanceSport competition. Many of these students are members of the OCSA Ballroom Latin and Smooth Formation Teams, which also competed and notably received second place as well as many other awards.

    Presley Alvarez (BR, ‘27)
    Gavin Alvarez-Coyne (BR, ‘23)
    Jacqueline Artinian (BR, ‘22)
    Celeste Arvizu (BR, ‘25)
    Hannah Ayala (BR, ‘23)
    Elizabeth Bancroft (BR, ‘26)
    Mario Berestetsky (BR, ‘24)
    James Brown (BR, ‘27)
    Jude Camaya (BR, ‘23)
    Constantin Chekardzhikov (BR, ‘24)
    Nathan Chen (BR, ‘26)
    Daniel Cho (BR, ‘22)
    Gabriel Cho (BR, ‘24)
    Rafael Cabanas (BR, ‘27)
    Paolo De Lancellotti (BR, ‘23)
    Princeton Fletcher (BR, ‘25)
    Arely Gutierrez (BR, ‘25)
    Presley Herthel (BR, ‘26)
    Jack Hillebrecht (BR, ‘26)
    Dean Jackson (BR, ‘27)
    Grace Kim (BR, ‘22)
    Jared Lee (BR, ‘24)
    Diego Linn (BR, ‘25)
    Natalia Linn (BR, ‘22)
    Sophie Ma (BR, ‘23)
    Liam Majerus (BR, ‘27)
    Eva Mazzara (BR, ‘23)
    Lucas McCollum-Van Hoosear (BR, ‘22)
  • OCSA students from the Ballroom Dance Conservatory participated in the 2022 California Open DanceSport competition
    0 116 Like 0 people like this
    OCSA students from the Ballroom Dance Conservatory participated in the 2022 California Open DanceSport competition
    The following students from the Ballroom Dance Conservatory participated in the 2022 California Open DanceSport competition. Many of these students are members of the OCSA Ballroom Latin and Smooth Formation Teams, which also competed and notably received second place as well as many other awards.

    Samantha Okada-Lam (BR, ‘26)
    Nikolai Olive (BR, ‘27)
    Nischal Patel (BR, ‘25)
    Xavier Petry (BR, ‘27)
    Aurelia Philmore (BR, ‘24)
    Marina Pitt (BR, ‘26)
    Joshua Qin (BR, ‘23)
    Chloe Savage (BR, ‘24)
    Emmeline Savage (BR, ‘22)
    Salim Scheper-Herard (BR, ‘27)
    Jessica Shen (BR, ‘27)
    Ambria Shields (BR, ‘26)
    Jessica Sigala (BR, ‘27)
    Brody Silva (BR, ‘25)
    Sean Sulit (BR, ‘24)
    Jeffrey Tadeo (BR, ‘22)
    Heather Torres-Cancino (BR, ‘26)
    Kaylee Tran (BR, ‘27)
    Jericho Tran-Faypon (BR, ‘22)
    Hana Uehara (BR, ‘23)
    Celeste Valadez (BR, ‘24)
    Breizhlander Vidal (BR, ‘26)
    Angela Wang (BR, ‘27)
    Alex Williams (BR, ‘26)
    Emmanuelle Weisbach (BR, ‘22)
    Melissa Yan (BR, ‘23)
    Selina You (BR, ‘27)
    Mateo Zarate (BR, ‘22)
    Cynthia Zhang (BR, ‘27)
  • The OCSA High School Science Olympiad Team competed in the BirdSO Invitational competition against 236 teams across the nation and earned several awards
    0 165 Like 0 people like this
    The OCSA High School Science Olympiad Team competed in the BirdSO Invitational competition against 236 teams across the nation and earned several awards
    The OCSA High School Science Olympiad Team competed in the BirdSO Invitational competition against 236 teams across the nation.

    The team earned the following awards:
    Fourth Place
    Gravity Vehicle: Sameer Bajaj (ACT, ‘24) and Joshua Qin (BR, ‘23)

    Sixth Place
    Detector Building: Vivian Chen (IM, ‘23) and Nathan Tatsuta (IM, ‘24)
    Eighth Place
    Machine Learning: Grant Li (CW, ‘23) and Em Wei-Ten (PM, ‘23)
    Ninth Place
    Ornithology: Sylvia Cheeseman (DM, ‘22) and Vivian Chen (IM, ‘23)
  • Vanessa Prado was featured for International Women’s Day, highlighting her work as Director of Sales & Marketing
    0 77 Like 0 people like this
    Vanessa Prado was featured for International Women’s Day, highlighting her work as Director of Sales & Marketing
    Vanessa Prado (CMD, ‘06) was featured on Kimpton La Peer Hotel’s Instagram account for International Women’s Day, highlighting her work as Director of Sales & Marketing for the company. To view the post, please visit: https://bit.ly/3DpY1NT
  • Marlene Hall received an official government patent for her new and original exercise method that uses a rotator disc to help improve dancers’ turns, strength, and stability
    0 81 Like 0 people like this
    Marlene Hall received an official government patent for her new and original exercise method that uses a rotator disc to help improve dancers’ turns, strength, and stability
    Marlene Hall, Elective Dance Instructor, received an official government patent for her new and original exercise method that uses a rotator disc to help improve dancers’ turns, strength, and stability.
  • The OC Register announced the Artist of the Year Winners for the 8th Annual Artist of the Year Awards
    0 167 Like 0 people like this
    The OC Register announced the Artist of the Year Winners for the 8th Annual Artist of the Year Awards
    The Orange County Register announced the winners, finalists, and semifinalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards, and OCSA had five winners out of seven arts categories this year! The Artist of the Year program honors talented students across the county for their accomplishments in the arts.

    Artist of the Year Winners:
    Joyce Yuruo Hong (VA, ‘22) - Handcrafted Visual Arts
    Youning Jiang (FTV, ‘22) - Film and Animation
    Lauren Mei (ACT, ‘23) - Acting
    Danielle Silver (CMD, ‘22) - Dance
    Landon Wouters (MT, ‘22) - Vocal Music
  • The OC Register announced the finalists and semifinalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards
    0 147 Like 0 people like this
    The OC Register announced the finalists and semifinalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards
    The Orange County Register announced the winners, finalists, and semifinalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards, and OCSA had five winners out of seven arts categories this year! The Artist of the Year program honors talented students across the county for their accomplishments in the arts.

    Finalists:
    Computer-Assisted Visual Arts:
    Computer Drawing and Painting
    Juliana Jarvis (DM, ‘22)

    Handcrafted Visual Arts:
    Hand Drawing and Painting
    Grace Jo (VA, ‘22)

    Mixed Media
    Hannah Kang (VA, ‘22)

    Dance:
    World/Cultural Dance
    Mia Amaris Lopez (BF, ‘23)

    Theater:
    Acting
    Sophia Madrigal (ACT, ‘22)

    Musical Theater Performance
    Brooklyn Vizcarra (MT, ‘22)

    Vocal Music:
    Classical Voice
    Evan Richards (CV, ‘22)

    Semifinalists:
    Computer-Assisted Visual Arts:

    Computer Drawing and Painting
    Elise Maniquis-Dormitorio (DM, ‘22)
    Hannah Miller (DM, ‘22)

    Graphic Design and Digital Illustration
    Josh Nguyen (FTV, ‘22)

    Photography (Film and Digital)
    Soren Almeida (FTV, ‘22)
  • The Orange County Register announced semifinalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards
    0 127 Like 0 people like this
    The Orange County Register announced semifinalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards
    The Orange County Register announced the winners, finalists, and semifinalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards, and OCSA had five winners out of seven arts categories this year! The Artist of the Year program honors talented students across the county for their accomplishments in the arts.

    Semifinalists:
    Dance:

    Commercial Dance
    Reagan Vallejo (IA, ‘22)

    Concert Dance
    Emmy Cheung (CMD, ‘22)
    Alisa Nguyen (BCD, ‘23)

    World/Cultural Dance
    Joshua Qin (BR, ‘23)
    Hana Uehara (BR, ‘23)

    Film and Animation:

    Cinematography
    Justin Shin (FTV, ‘22)

    Directing and Editing
    Maggie Ding (FTV, ‘22)
    Alexis Ai Macdonald (FTV, ‘22)
    Nona Nishigawara (FTV, ‘22)
  • The Middle School Science Olympiad Team qualified for state championships for the first time
    0 84 Like 0 people like this
    The Middle School Science Olympiad Team qualified for state championships for the first time
    The Middle School Science Olympiad Team qualified for state championships for the first time.
  • Nathaniel Bowman Sindt earned the rank of Eagle Scout from Troop 90 of the Boy Scouts of America
    0 20 Like 0 people like this
    Nathaniel Bowman Sindt earned the rank of Eagle Scout from Troop 90 of the Boy Scouts of America
    Nathaniel Bowman Sindt (BCD, ‘22) earned the rank of Eagle Scout from Troop 90 of the Boy Scouts of America. He is the 250th Eagle Scout in the Orange County Council.
  • Raven Alanes worked on the Symphonies for Schools: Music & Deafness program for the LA Philharmonic
    0 18 Like 0 people like this
    Raven Alanes worked on the Symphonies for Schools: Music & Deafness program for the LA Philharmonic
    Raven Alanes (CMD, ‘23) worked on the Symphonies for Schools: Music & Deafness program for the Los Angeles Philharmonic.
  • OCSA students created a film, titled "Pho," which was shown at the 2022 Cannes Film Festival
    0 47 Like 0 people like this
    OCSA students created a film, titled "Pho," which was shown at the 2022 Cannes Film Festival
    The following students were involved in the creation of an original film, titled "Pho," which was shown at the 2022 Cannes Film Festival in France.

    Ethan Chu (FTV, ‘21) – Writer/Director/Editor
    Aaron Orullian, Director of Film & Television – Executive Producer
    Antone Axten (MT) – Cinematographer/Colorist
    Darren Camaya (FTV, ‘21) – Production Assistant
    Ella Beatriz Catacutan (CMD, ‘21) – Extras
    Ren Collantes (FTV, ‘21) – Gaffer/Sound Mixer
    David Du (FTV, ‘21) – Production Assistant
    Ava Encinas (FTV, ‘21) – Producer
    Noah Frech (FTV, ‘21) – Still Photographer
    Cooper Hardwick (FTV, ‘21) – Still Photographer
    Lilah Horton (CMD, ‘21) – Extras
    Paris Phillips (FTV, ‘21) – Makeup Artist
  • Chemistry Instructor Heather Jonson was the recipient of the 2022 Coca-Cola Scholars Foundation Educator of Distinction Award
    0 34 Like 0 people like this
    Chemistry Instructor Heather Jonson was the recipient of the 2022 Coca-Cola Scholars Foundation Educator of Distinction Award
    Chemistry Instructor Heather Jonson was the recipient of the 2022 Coca-Cola Scholars Foundation Educator of Distinction Award.
  • Founder & Strategic Consultant Dr. Ralph Opacic and President & CEO Teren Shaffer were both featured in “Modern Luxury” magazine’s “The Power List”
    0 20 Like 0 people like this
    Founder & Strategic Consultant Dr. Ralph Opacic and President & CEO Teren Shaffer were both featured in “Modern Luxury” magazine’s “The Power List”
    Founder & Strategic Consultant Dr. Ralph Opacic and President & CEO Teren Shaffer were both featured in “Modern Luxury” magazine’s “The Power List,” which features the top 50 trailblazers in leadership from Orange County. To read their features, please visit: https://bit.ly/3Occmlf
  • OCSA students won first place in the junior division of the 2022 Show Out Dance Competition
    0 27 Like 0 people like this
    OCSA students won first place in the junior division of the 2022 Show Out Dance Competition
    Edward Chen (IA, ‘24), Jasmine Lee (CMD, ‘26), Zoe Sharek (IA, ‘22), Devin Vo (IA, ‘26), and Jadon Vo (CMD, ‘25), as members of the hip-hop competition team Gravy Babies, won first place in the junior division of the 2022 Show Out Dance Competition in El Cajon, CA and received the highest scores among all competing teams in both adult and junior divisions.