Welcome to State of the Art, where we celebrate all of the phenomenal accomplishments of our students, alumni, faculty, and staff. Congratulations to all, and don't forget to submit your accomplishments!

To submit a success story to be featured in State of the Art, please fill out the accomplishment submission form here.

To view additional accomplishments by month or by conservatory, please visit this page.

  • 2021 YoungArts Winners
    0 503 Like 0 people like this
    2021 YoungArts Winners
    The following students were recognized as 2021 YoungArts Winners by the National YoungArts Foundation for their artistic achievements. YoungArts award winners at all levels receive cash prizes between $100 and $10,000, and winners at the Finalist level are invited to participate in National YoungArts Week + in January, which features virtual classes, workshops, mentorship opportunities from leading artists in their fields, virtual performances, and an exhibition for the public.

    Finalists:
    Courtney Chiu (CCD, '23) – Dance (Modern/Contemporary)
    Michele Lu (PM, '21) – Voice (Popular Voice)
    Gianna Pedregon (IM, '21) – Jazz (Violin)

    Honorable Mentions:
    Maya Alvarez-Coyne (CMD, '21) – Dance (World Dance/Irish Step)
    Laura Anne Chen (CW, '21) – Writing (Novel)
    Michele Lu (PM, '21) – Voice (Singer-Songwriter)

    Merit:
    Laura Anne Chen (CW, '21) – Classical Music (Piano)
    Wyatt Layton (CW, '23) – Writing (Spoken Word)
    Brian Lin (IM, '21) – Classical Music (Saxophone)
    Lauren Mei (ACT, '23) – Theater
    Charlee Rubino (MT, '21) – Theater
    Jonathan Truong (CW, '21) – Writing (Short Story)
  • Amandine Kataoka Selected for Edward Brodsky Student Fellowship
    0 459 Like 0 people like this
    Amandine Kataoka Selected for Edward Brodsky Student Fellowship
    Amandine Kataoka (PM, '23) was one of only 50 high school students across the country to attend a three-day session with the Anti-Defamation League through their first Edward Brodsky Student Fellowship. Amandine participated in the summit on anti-Semitism and hate.
  • Michele Lu Announced 2021 U.S. Presidential Scholar in the Arts
    0 432 Like 0 people like this
    Michele Lu Announced 2021 U.S. Presidential Scholar in the Arts
    Michele Lu (PM, '21) was nominated by the YoungArts Foundation to become a 2021 U.S. Presidential Scholar in the Arts, honoring artistic and academic excellence. The White House Commission on Presidential Scholars will ultimately choose 20 of the 60 nominees to be recognized for their academic and artistic accomplishments, leadership, community outreach, and overall creativity.
  • OCSA Science Olympiad Division C Team Wins at Competition
    0 488 Like 0 people like this
    OCSA Science Olympiad Division C Team Wins at Competition
    The OCSA Science Olympiad Division C (High School) Team competed against 70 teams from across the nation at both the Aggie Invitational, where they earned first place overall, and at the Yosemite Invitational, where they earned 10th place overall. The team also participated in the Miraloma Invitational. The students received the following awards:

    Aggie Invitational:

    1st Place
    Circuit Lab: Nathan Tatsuta (IM, '24) and Joshua Qin (BR, '23)
    Codebusters: Anjal Jain (CV, '22), Joshua Qin (BR, '23), and Jeffrey Yang (CV, '24)
    Solar Power: Hannah Kang (VA, '22) and Nathan Tatsuta (IM, '24)

    3rd Place
    Sounds of Music: Vivian Chen (IM, '23) and Erica Yang (IA, '21)
    Forensics: Anjal Jain (CV, '22) and Samantha Su (VA, '21)

    4th Place
    Dynamic Planet: Jeffrey Yang (CV, '24) and Jiin Yun (IM, '24)
    Machines: Nathan Tatsuta (IM, '24) and Joshua Qin (BR, '23)

    5th Place
    Designer Genes: Grant Li (CW, '23) and Sara Shimabukuro (IM, '21)

    Other competitors included Sameer Bajaj (ACT, '24), Kacy Chung (VA, '23), Katherine Given (ACT, '24), Tane Kim (IM, '24), Amy Lee (IM, '23), and Allison Wong (CW, '23).

    Yosemite Invitational:

    2nd Place
    Helicopters: Sameer Bajaj (ACT, '24) and Vivian Chen (IM, '23)

    3rd Place
    Codebusters: Kacy Chung (VA, '23), Anjal Jain (CV, '22), and Em Wei-Ten (PM, '23)

    4th Place
    Circuit Lab: Joshua Qin (BR, '23) and Nathan Tatsuta (IM, '24)
    Digital Structures: Sameer Bajaj (ACT, '24) and Anjal Jain (CV, '22)
    Disease Detectives: Samantha Su (VA, '21) and Allison Wong (CW, '23)
    Gravity Vehicle Design: Sameer Bajaj (ACT, '24) and Joshua Qin (BR, '23)

    5th Place
    Sounds of Music: Vivian Chen (IM, '23) and Nathan Tatsuta (IM, '24)

    6th Place
    Experimental and Data Analysis: Samantha Su (VA, '21), Joshua Qin (BR, '23), and Kacy Chung (VA, '23)
    Designer Genes: Caleb Empig (IM, '23) and Kacy Chung (VA, '23)

    Other competitors included Sylvia Cheeseman (DM, '22), Lauren Chudner (VA, '23), Katherine Given (ACT, '24), Antara Kalle (CW, '23), Hannah Kang (VA, '22), Tane Kim (IM, '24), Amy Lee (IM, '23), Grant Li (CW, '23), Hyunjin Park (VA, '23), Haley Shimabukuro (IM, '24), Sara Shimabukuro (IM, '21), Isabelle Tran (VA, '22), Rachel Vu (IM, '24), Erica Yang (IA, '21), Jeffrey Yang (CV, '24), and Jiin Yun (IM, '24).

    Miraloma Invitational:

    1st Place
    Environmental Chemistry: Kacy Chung (VA, '23) and Amy Lee (IM, '23)

    4th Place
    Detector Building: Vivian Chen (IM, '23) and Nathan Tatsuta (IM, '24)
  • Congratulations to OCSA’s Mock Trial Team
    0 453 Like 0 people like this
    Congratulations to OCSA’s Mock Trial Team
    Congratulations to the members of OCSA’s Mock Trial Team, who competed this year against more than 35 teams from across Orange County, advancing to the semifinals. The primary competition team was victorious against JSerra, Brea Olinda, Foothill, Santa Ana, Beckman, and Yorba Linda, while the secondary competition team defeated Portola and Mater Dei.

    Primary Team:
    Sophia Abiera (ACT, ‘24)
    Sruthi Alle (CV, ‘21)
    Catherine Boland (IA, ‘24)
    Charlotte Brandman (MT, ‘23)
    Riley Bryant (FTV, ‘21)
    Edward Chen (IA, ‘24)
    Gabriel Chen (PM, ‘22)
    Ethan Gray (ACT, ‘22)
    Sasha Herthel (ACT, ‘23)
    Ashley Hodge (IA, ‘23)
    Melanie Huq (CW, ‘21)
    Toby Izenberg (CW, ‘23)
    Milo Karnes (IA, ‘24)
    Emma Kay (ACT, ‘23)
    Regan Mading (IA, ‘23)
    Mehra Marzbani (ACT, ‘23)
    Morgan Milam (IM, ‘24)
    Gaby Mikhail (CW, ‘21)
    Daisy Noh (IA, ‘22)
    Jess Perez (ACT, ‘21)
    Paris Lases-Perez (ACT, ‘21)
    Colin Root (ACT, ‘22)
    Jocelyn Wang (PM, ‘23)

    Secondary Team:
    Ally Artavia-High (CW, ‘24)
    Zabby Bagnol (PD, ‘24)
    Daniel Grossgold (IA, ‘24)
    McKenna Guldner (IA, ‘24)
    Courtney Hines (CW, ‘24)
    Darian Hojreh (CAH, ‘22)
    Claire Karr (VA, ‘23)
    Annabelle Kim (CW, ‘23)
    Emily Kim (CW, ‘24)
    Nathaniel Kim (DM, ‘22)
    Sky Lu (IA, ‘23)
    Kendall Phanco (VA, ‘23)
    Mia Rinaldi (PM, ‘23)
    Aryan Simhadri (ACT, ‘24)
    Elora Sparnicht (CW, ‘23)
    Luke Stark (IA, ‘24)
  • Rachel Kramer - Emerging Leader Award Nominee
    0 414 Like 0 people like this
    Rachel Kramer - Emerging Leader Award Nominee
    Rachel Kramer, Director of the Popular Music Conservatory, was nominated for the Arts School Network (ASN) Dr. Denise Davis-Cotton Emerging Leader Award. This recognition is designed to acknowledge excellence and achievement among rising arts school administrators and to highlight the innovative educational practices or programs of those leaders.
  • Scholastic Art & Writing Awards - Honorable Mention
    0 422 Like 0 people like this
    Scholastic Art & Writing Awards - Honorable Mention
    Congratulations to the following students for their success in the annual Scholastic Art & Writing Awards. These students received Regional-at-Large awards.

    Honorable Mention:
    Anika Biswas (CW, ‘23): Short Story, Boa Constrictor
    Lena Brem (CW, ‘23): Short Story, The Ticking Stops
    Cat Bui (CW, ‘22): Science Fiction & Fantasy, Libellulidae
    Melody Chang (IM, ‘22): Poetry, Ode to an Eraser, Reflections: from a Woman in STEM
    Sylvia Cheeseman (DM, ‘22): Drawing & Illustration, Flight
    Andy Choi (CW, ‘22): Short Story, 38th Parallel
    Erin Choi (VA, ‘22): Painting, Warmth, A Slipped Disc
    Adin Choung (IM, ‘22): Short Story, China Dolls
    Ethan Chu (VA, ‘21): Film & Animation, Life at a Japanese High School
    Nora De Vente (VA, ‘22): Ceramics & Glass, Ignited
    Maggie Ding (FTV, ‘22): Film & Animation, VOICE
    Emilia Djordjevic (CW, ‘23): Short Story, Blood On My Hands
    Joyce Hong (VA, ‘22): Comic Art, Night Illusion at Osaka; Drawing & Illustration, Rotten
    Sally Jang (CW, ‘23): Flash Fiction, Keep the Distance, If I Was Back: A Vignette
    Youning Jiang (FTV, ‘22): Painting, Portrait of Dad
    Aaliyah Joo (VA, ‘23): Drawing & Illustration, America, Land of the Free?; Painting, Dreams of Fish
    Hannah Kang (VA, ‘22): Painting, Complexities of Skin Color
    Annabelle Kim (CW, ‘24): Short Story, A Thread Between Us, Simplicity of Life
    Annette Kim (VA, ‘22): Drawing & Illustration, Human; Sculpture, Leisure
    Caroline Kim (VA, ‘25): Fashion, Asymmetry
    Chloe Kim (VA, ‘23): Digital Art, Continuos
    Katie Kim (CW, ‘23): Short Story, Domesticated
    Emily Kim (CW, ‘24): Poetry, picture this...
    Grace Kim (BR, ‘22): Personal Essay & Memoir, Imo's House; Science Fiction & Fantasy, Mayu
    Olivia Knox (PM, ‘23): Painting, Koi Fish closet
    Carrie Kuo (VA, ‘22): Painting, Human, Spring Beginnings; Mixed Media, Scary Carrie
    Dawon Lee (PD, ‘23): Drawing & Illustration, Hand Elements
    Joyce Lee (VA, ‘21): Painting, Archive; Mixed Media, Crisis, Imitation
    Kristie Lee (VA, ‘22): Digital Art, In My Own Little World, Mixed Media, Contend
    Samantha Losey (VA, ‘25): Painting, Aries
    Evan Yu-Wei Lu (VA, ‘23): Painting, Peppers, Cancer
    Caitlyn Mason (CW, ‘23): Journalism, Figure Skaters' Eating Habits Leave Them on Thin Ice
    Sidney Muntean (CW, ‘22): Flash Fiction, The Event Horizon
    Lisa Ordonez (IA, ‘23): Science Fiction & Fantasy, A Reverie of an Icy Prince; Painting, The Storyteller
    Juhyun Park (VA, ‘21): Art Portfolio, The Progression of 2020; Digital Art, Babel City
    Junwoo Park (VA, ‘21): Mixed Media, Janus, The Two Faces of a Pandemic; Art Portfolio, Beauty Under Destruction
    Tobi-Hope Jieun Park (CW, ‘21): Poetry, the mythos speaks of women; Writing Portfolio, Meraki and Other Dances
    Abril Rodriguez Diaz (CW, ‘22): Poetry, Skeleton House
    London San Luis (DM, ‘23): Digital Art, INDELIBLE, INVERSION
    Keila Sato (CW, ‘21): Novel Writing, The Fire in His Blood
    Amy Shi (CW, ‘24): Poetry, Cordae Lupa; Short Story, Animotophobia— fragens, nefasta, et timida
    Sohun Shin (VA, ‘24): Painting, Closest, Most Precious; Drawing & Illustration, Home Stays
    Elora Sparnicht (CW, ‘23): Humor, In Opposition of Ice Breaker Games
    Ashley Thornton (CW, ‘23): Poetry, The Unicorn, The Universal Collapse, Paradise Parasite, Premonitio[n], God is a Butterfly, Starlight
    Trenyce Tong (VA, ‘21): Mixed Media, The Bifurcation of Life, Violation; Film & Animation, Weather’s Changing
    Jonathan Truong (CW, ‘21): Short Story, Newspaper Planes
    Huilun Wang (VA, ‘23): Painting, Light, Leafs
    Suofei Wang (VA, ‘21): Painting, Night Market
    Xiaowei Wang (VA, '22): Drawing & Illustration, The Composer of Decomposition
    Ally Wong (CW, ‘23): Poetry, maintenance inside her heart chamber, Courtesy of the Coyotes, We were left behind to survive, behind grandpa's feet
    Katherine Wong (CW, ‘21): Poetry, waning&waxing down capital cul-de-sacs
    Jeffrey Yang (CV, ‘24): Flash Fiction, late mis-; Poetry, inner prayer, two eyes
    Rachel Yoo (VA, ‘23): Photography, Hands of Stereotypes
    Cindy Zhang (VA, ‘24): Painting, Hush
    Junzhu Zhang (VA, ‘21): Sculpture, Thin Man; Drawing & Illustration, Red Door, Red Shoes; Painting, Spring 2020; Art Portfolio, The world I live in -2
    Carina Zheng (VA, ‘24): Design, Tenki No Ko
  • Instrumental Music Nominations
    0 362 Like 0 people like this
    Instrumental Music Nominations
    The Orange County Register announced the nominees for the 8th Annual Artist of the Year Award. This program highlights talented students across the county for their accomplishments in the arts. 750 students representing 78 Orange County high schools were nominated, and 50 of them are from OCSA! Each of these students have proven their abilities in their areas of expertise. Here are the nominations for Instrumental Music:

    Jazz:
    Gianna Pedregon (IM, ‘21) - Violin
    Reynaldo Soza-Sandoval (IM, ‘21) - Sax

    Piano and Strings:
    Hannah Noh (IM, ‘21) - Piano
    Max Wang (IM, ‘21) - Viola

    Winds and Percussion:
    Brian Lin (IM, ‘21) - Alto Sax

    World/Cultural and Commercial Music:
    Analiese Marie Bancroft (PM, ‘21) - Piano/Keyboards
    Thomas Daniel Lowrey (PM, ‘21) - Drum Set
    Angelina Petticord (PM, ‘21) - Electric Bass Guitar
  • Vocal Music Nominations
    0 375 Like 0 people like this
    Vocal Music Nominations
    The Orange County Register announced the nominees for the 8th Annual Artist of the Year Award. This program highlights talented students across the county for their accomplishments in the arts. 750 students representing 78 Orange County high schools were nominated, and 50 of them are from OCSA! Each of these students have proven their abilities in their areas of expertise. Here are the nominations for Vocal Music:

    Classical Voice:
    Catherine Johnston (CV, ‘21)
    Kangsan E. Kim (CV, ‘22)
    Ava Kuntz (CV, ‘21)
    Evan Richards (CV, ‘22)

    Commercial Voice:
    Darian Baena (PM, ‘21)
    Ye Ji Kim (PM, ‘21)
    Michele Lu (PM, ‘21)
    Tawnie Kiyoné Shorter (MT, ‘21)

    Nonclassical Voice:
    Olivia "Via" Forman (MT, ‘21)
    Aaliyah Mariah Magcasi (MT, ‘21)
    Lukas Wozencraft (CV, ‘22)
  • Students from National History Day Club Progress to State Level Competition
    0 364 Like 0 people like this
    Students from National History Day Club Progress to State Level Competition
    The OCSA National History Day Club, founded by Anjal Jain (CV, ‘22), competed in the National History Day Orange County Competition. The students created historically accurate projects relating to the 2021 theme of “Communication: The Key to Understanding.” The following students became Orange County Champions and progressed to the State level.

    Anjal Jain (CV, ‘22)
    Sally Jang (CW, ‘23)
    Jamie Jung (CW, ‘24)
    Katie Kim (CW, ‘23)
    Arianna Ramirez (BF, ‘26)
    Annabel Reiher (CW, ‘23)
    Selah Sanchez (CW, ‘23)
    Emma Wei-Ten (PM, ‘23)

    Other Club Participants
    Ashley Hodge (IA, ‘23)
    Anna Huang (CW, ‘24)
    Lauren Kim (CW, ‘24)
    Luke Stark (IA, ‘24)
  • OCSA Science Olympiad Competes in Orange County Regional Competition
    0 380 Like 0 people like this
    OCSA Science Olympiad Competes in Orange County Regional Competition
    The OCSA Science Olympiad High School Team (Division C) competed in the Orange County Regional competition and placed in 14 of the 29 events. The team earned 6th place out of almost 40 schools and will advance to the Southern California State Science Olympiad competition. Team member Sameer Bajaj (ACT, ‘24) placed in all of his events.

    1st Place
    Codebusters: Anjal Jain (CV, ‘22), Joshua Qin (BR, ‘23), and Jeffrey Yang (CV, ‘24)

    2nd Place
    Digital Structures: Sameer Bajaj (ACT, ‘24) and Anjal Jain (CV, ‘22)
    Amazing Mechatronics: Nathan Tatsuta (IM, ‘24) and Isabelle Tran (VA, ‘22)

    3rd Place
    Chiropterology: Kacy Chung (VA, ‘23) and Caleb Empig (IM, ‘23)
    Circuit Lab: Nathan Tatsuta (IM, ‘24) and Joshua Qin (BR, ‘23)
    Experimental and Data Analysis: Katherine Given (ACT ‘24), Joshua Qin (BR, ‘23), and Samantha Su (VA, ‘21),
    Fermi Questions: Tane Kim (IM, ‘24) and Haley Shimabukuro (IM, ‘24)
    Helicopters: Sameer Bajaj (ACT, ‘24) and Vivian Chen (IM, ‘23)
    Game On: Katherine Given (ACT, ‘24) and Em Wei-Ten (PM, ‘23)
    Geologic Mapping: Aleks Cornforth (CMD, ‘21) and Erica Yang (IA, ‘21)

    4th Place
    Algorithms and Heuristics: Nathan Tatsuta (IM, ‘24) and Em Wei-Ten (PM, ‘23)
    Dynamic Planet: Jeffrey Yang (CV, ‘24) and Jiin Yun (IM, ‘24)
    Gravity Vehicle: Sameer Bajaj (ACT, ‘24) and Joshua Qin (BR, ‘23)
    Ornithology: Vivian Chen (IM, ‘23) and Caleb Empig (IM, ‘23)

    Other Competitors
    Amy Lee (IM, ‘23), Grant Li (CW, ‘23), Sara Shimabukuro (IM, ‘21), and Allison Wong (CW, ‘23)
  • Orange County Artist of the Year Semi-finalists
    0 381 Like 0 people like this
    Orange County Artist of the Year Semi-finalists
    The Orange County Register announced the semifinalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards. The Artist of the Year program honors talented students across the county for their accomplishments in the arts.

    Computer-Assisted Visual Arts:
    Computer Drawing and Painting
    Eden Haymond (DM, ‘21)
    Ashley Yang (VA, ‘22)

    Dance:
    Commercial Dance
    Danielle Silver (CMD, ‘22)
    Dawson Charles Walker (CMD, ‘21)
    Concert Dance
    Corah Abbott (CCD, ‘21)
    World and Cultural Dance
    Maya Elizabeth Alvarez-Coyne (CMD, ‘21)
    Rodrigo Blanco (BF, ‘21)
    Lucas McCollum-VanHoosear (BR, ‘22)

    Film and Animation:
    Directing and Editing
    Ethan Chu (FTV, ‘21)
    Johann Ren Collantes (FTV, ‘21)
    Nolan Frech (FTV, ‘21)

    Handcrafted Visual Arts:
    Hand Drawing and Painting
    Joyce Lee (VA, ‘21)
    Mixed Media
    Junzhu Zhang (VA, ‘21)
    Sculpting and Metalwork
    Juhyun Park (VA, ‘21)

    Instrumental Music:
    Jazz
    Gianna Pedregon (IM, ‘21) - Violin
    Piano and Strings
    Hannah Noh (IM, ‘21) - Piano

    Theater:
    Acting
    Mia Kaplan (MT, ‘21)
    Musical Theater Performance
    Ava Kuntz (CV, ‘21)
    Madison E. Osment (MT, ‘21)
    Charlee Rubino (MT, ‘21)

    Vocal Music:
    Classical Voice
    Ava Kuntz (CV, ‘21)
    Commercial Voice
    Michele Lu (PM, ‘21)
  • Orange County Artist of the Year Finalists
    0 373 Like 0 people like this
    Orange County Artist of the Year Finalists
    The Orange County Register announced the finalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards. The Artist of the Year program honors talented students across the county for their accomplishments in the arts.

    Vocal Music - Commercial Voice
    Ye Ji Kim (PM ‘21)

    Vocal Music - Classical Voice
    Catherine Johnston (CV ‘21)

    Dance - Concert Dance
    Corah Abbott (CCD, ‘21)

    Dance - World/Cultural Dance
    Maya Elizabeth Alvarez-Coyne (CMD, ‘21)

    Handcrafted Visual Arts - Mixed Media
    Junzhu Zhang (VA, ‘21)

    Handcrafted Visual Arts - Sculpting and metalwork
    Juhyun Park (VA, ‘21)

    Film and Animation - Directing and Editing
    Noah Frech (FTV, ‘21)

    Instrumental Music - Winds and Percussion
    Brian Lin (alto sax) (IM, ‘21)

    Theatre - Acting
    Ariyah Brown (ACT, ‘22)
  • Michele Lu is Semifinalist in U.S. Presidential Scholar in the Arts Competition
    0 358 Like 0 people like this
    Michele Lu is Semifinalist in U.S. Presidential Scholar in the Arts Competition
    Michele Lu (PM, ‘21) was selected as a semifinalist in the 2021 U.S. Presidential Scholar in the Arts competition and will advance to the final round. The White House Commission on Presidential Scholars will ultimately choose 20 students to be recognized for their academic and artistic accomplishments, leadership, community outreach, and overall creativity.
  • Students Selected to Represent Team USA at the World Championships of Performing Arts 2021
    0 419 Like 0 people like this
    Students Selected to Represent Team USA at the World Championships of Performing Arts 2021
    The following students, as a part of the Free To Be Me Studio Performance Arts Academy Dynamix Competition Team, auditioned and were selected to represent Team USA at the World Championships of Performing Arts 2021 in Las Vegas, Nevada. They will compete against 61 other countries at the worldwide competition next fall. Several of the numbers the troupe auditioned with were musically directed and arranged by OCSA faculty member Jamond McCoy. To read more about their journey, please visit https://bit.ly/3w2ZGEc

    Cynthia Allen (IA, ‘25)
    Lillie Atkins (IA, ‘25)
    India Dawson (PM, ‘25)
    Gwendalyn Heredia (IA, ‘26)
    Angelina Kidder (MT, ‘26)
    Hailey Knowles (IA, ‘25)
    Sofia Naccarato (IA, ‘23)
    Vinnie Naccarato (PM, ‘25)
    Kaylee Nagata (IA, ‘26)
    Simone Ponsford (IA, ‘26)
    Chloe Reyes (IA, ‘27)
    Zachary Sadeghian (IA, ‘26)
    Delilah Summers (IA, ‘25)
  • Ayiah and Ellie Soufi Featured in ALL EYES Magazine
    0 348 Like 0 people like this
    Ayiah and Ellie Soufi Featured in ALL EYES Magazine
    Sisters Ayiah Soufi (IA, ‘26) and Ellie Soufi (PM) were featured on the cover of the April 2021 issue of ALL EYES Magazine with an eight-page spread. ALL EYES Magazine is an international digital and print magazine that showcases young talent from all over the world.
  • Summer Brennan's Original Song Used in Event for My New Red Shoes
    0 310 Like 0 people like this
    Summer Brennan's Original Song Used in Event for My New Red Shoes
    Summer Brennan (PM, '25) had an original song used in an online event for My New Red Shoes, an organization that works to improve the quality of life and well-being of children and youth by reducing the impact of economic inequality in local communities.
  • Former Director of Popular Music Rachel Kramer received the Emerging Leader Award from Arts School Network
    0 262 Like 0 people like this
    Former Director of Popular Music Rachel Kramer received the Emerging Leader Award from Arts School Network
    Former Director of the Popular Music Conservatory Rachel Kramer received the 2021 Dr. Denise Davis-Cotton Emerging Leader Award from Arts School Network (ASN) for elevating the conservatory to a new level of excellence and providing an exceptional learning environment for OCSA students. The Dr. Denise Davis-Cotton Emerging Leader Award is designed to recognize excellence and achievement among rising arts schools administrators and to highlight the innovative educational practices or programs of those leaders.
  • OCSA has been ranked by Niche as the #1 Best Charter High School in California for the third year in a row
    0 229 Like 0 people like this
    OCSA has been ranked by Niche as the #1 Best Charter High School in California for the third year in a row
    Orange County School of the Arts (OCSA) has been ranked by Niche as the #1 Best Charter High School in California for the third year in a row, as well as the #6 Best Charter High School in America for 2022! We would like to express our gratitude to all the students, teachers, and staff who continue to make OCSA an exceptional institution. To view all rankings for OCSA, please visit: https://bit.ly/3D8R02u
  • Wyatt Beckley attended the Berklee College of Music’s Summer Aspire program
    0 223 Like 0 people like this
    Wyatt Beckley attended the Berklee College of Music’s Summer Aspire program
    Wyatt Beckley (PM, ‘22) attended the Berklee College of Music’s Summer Aspire program and was selected as a guitarist in the All-Star Funk-Fusion Band.
  • OCSA students won first place in their categories in Mount Saint Mary’s University (MSMU) High School Music Competition
    0 241 Like 0 people like this
    OCSA students won first place in their categories in Mount Saint Mary’s University (MSMU) High School Music Competition
    The following students won first place in their categories in Mount Saint Mary’s University (MSMU) High School Music Competition.

    Solo Piano
    Helaine Zhao (IM, ‘24) - "Allegro de Concierto" by Enrique Granados

    Performer Composer (Instrumental)
    Diego Legras (PM, ‘23) - "Improvisation #1" by Diego Legras

    Solo Voice
    Viveka Saravanan (CV, ‘24) - "Fair Robin I Love" by Kirke Mechem

    Chamber Music
    Christopher Cung (IM, ‘22) - "Trio in B Minor for Piano, Oboe and Clarinet, Movement I" by Edouard Destenay
  • Diego Legras won first place in Mount Saint Mary’s University (MSMU) High School Music Competition
    0 168 Like 0 people like this
    Diego Legras won first place in Mount Saint Mary’s University (MSMU) High School Music Competition
    Diego Legras (PM, ‘23) won first place in the Performer-Composer (Instrumental) category in Mount Saint Mary’s University (MSMU) High School Music Competition.
  • OCSA students were recognized as 2022 YoungArts Winners by the National YoungArts Foundation
    0 393 Like 0 people like this
    OCSA students were recognized as 2022 YoungArts Winners by the National YoungArts Foundation
    The following students were recognized as 2022 YoungArts Winners by the National YoungArts Foundation for their artistic achievements. All YoungArts award winners at all levels receive cash prizes between $100 and $10,000. All YoungArts Finalists were also invited to participate in National YoungArts Week+, which features virtual classes and performances, workshops, mentorship opportunities, and an exhibition for the public.

    Finalists:
    Emmy Cheung (CMD, ‘22) – Dance (Modern/Contemporary)
    Ethan Chu (FTV, ‘21) – Film
    Youning Jiang (FTV, ‘22) – Film
    Chaewon Kim (CW, ‘23) – Design Arts
    Lauren Mei (ACT, ‘23) – Theater
    Kailyn Yi (CMD, ‘22) – Dance (Modern/Contemporary)

    Honorable Mentions:
    Andy Choi (CW, ‘22) – Writing (Play or Script)
    Johann Ren Collantes (FTV, ‘21) – Film
    Amy Jong (IM, ‘24) – Classical Music (Violoncello)
    Wyatt Layton (CW, ‘23) – Writing (Creative Nonfiction)

    Merit:
    Heather Kim (IM, ‘24) – Classical Music (Flute)
    Ava Kuntz (CV, ‘21) – Voice (Classical)
    Mia Lopez (BF, ‘23) – Dance (World Dance Forms: Mexican Folkloric)
    London San Luis (DM, ‘23) – Visual Arts
    Caitlyn Mason (CW, ‘23) – Writing (Creative Nonfiction)
    Aidan Meixner (MT, ‘22) – Voice (Singer-Songwriter)
    Ava Ulloa (PM, ‘22) – Voice (Popular: Pop)
    Jocelyn Wang (PM, ‘23) – Voice (Singer-Songwriter)
    Sein Yun (IM, ‘22) – Classical Music (Violin)
    Helaine Zhao (IM, ‘24) – Classical Music (Piano)

    In addition, Emmy Cheung (CMD, ‘22) and Youning Jiang (FTV, ‘22) attended National YoungArts Week+ as 2022 YoungArts Winners and were nominated to be named 2022 U.S. Presidential Scholars in the Arts in Dance (Modern/Contemporary) and Film respectively. The White House Commission on Presidential Scholars will ultimately choose 20 of the 60 nominees to be recognized for their academic and artistic accomplishments, leadership, community outreach, and overall creativity.
  • Lana Sawalha, an OCSA History Teacher, was offered the Lowell Milken Center for Unsung Heroes Fellowship
    0 166 Like 0 people like this
    Lana Sawalha, an OCSA History Teacher, was offered the Lowell Milken Center for Unsung Heroes Fellowship
    Lana Sawalha, an OCSA history teacher, was offered the Lowell Milken Center for Unsung Heroes Fellowship in Scott, KS. The fellowship is awarded annually to educators who have distinguished themselves in teaching understanding and respect through project-based learning.
  • J.J. Barton was cast in a production of the musical "Love Actually Live" at the Wallis Annenberg Center
    0 140 Like 0 people like this
    J.J. Barton was cast in a production of the musical "Love Actually Live" at the Wallis Annenberg Center
    J.J. Barton (PM, ‘26) was cast in a production of the musical "Love Actually Live" at the Wallis Annenberg Center for the Performing Arts as a member of the ensemble and understudy for the role of Sam.
  • Orange County School of the Arts was featured in a KTLA article about recent Niche ranking
    0 152 Like 0 people like this
    Orange County School of the Arts was featured in a KTLA article about recent Niche ranking
    Orange County School of the Arts was featured in an article by KTLA about our recent Niche ranking as the #1 Best Charter High School in California for the third year in a row, as well as the #6 Best Charter High School in America for 2022. To read the full article, please visit: https://bit.ly/3Iy3N1k
  • Elective and Conservatory Instructor Cameron Shim received his Level 1 Teaching Certification
    0 150 Like 0 people like this
    Elective and Conservatory Instructor Cameron Shim received his Level 1 Teaching Certification
    Elective and Conservatory Instructor Cameron Shim received his Level 1 Teaching Certification for Aerial Silks from Aerial Physique.
  • The OCSA Science Olympiad High School Team (Division C) competed in the BirdSO Mini Science Olympiad competition and the National Invitational Science Olympiad Satellite competition
    0 210 Like 0 people like this
    The OCSA Science Olympiad High School Team (Division C) competed in the BirdSO Mini Science Olympiad competition and the National Invitational Science Olympiad Satellite competition
    The OCSA Science Olympiad High School Team (Division C) competed in the BirdSO Mini Science Olympiad competition and placed 8th out of 160 teams. They also competed in the National Invitational Science Olympiad Satellite competition where they placed 21st out of 236 teams. The students received the following awards:


    BirdSO Mini Science Olympiad Competition:

    5th place:
    Codebusters: Grant Conroy (CV, ‘25), Anjal Jain (CV, ‘22), and Joshua Qin (BR, ‘23)

    8th place:
    Write it CAD it: Katherine Given (ACT, ‘24) and Anjal Jain (CV, ‘22)
    Fermi Questions: Tane Kim (IM, ‘24) and Jeffrey Yang (CV, ‘24)

    9th place:
    Detector Building: Vivian Chen (IM, ‘23) and Nathan Tatsuta (IM, ‘24)

    Other Competitors:
    Sameer Bajaj (ACT, ‘24), Sylvia Cheeseman (DM, ‘22), Kacy Chung (VA, ‘23), Caleb Empig (IM, ‘23), Shayna Kaplan (IM, ‘23), Grant Li (CW, ‘23), Amy Lee (IM, ‘23), Sarah Parigela (IM, ‘23), Kei Shimabukuro (IM, ‘24), Em Wei-Ten (PM, ‘23), Jiin Yun (IM, ‘24), and Audrey Zhang (IM,‘24)

    National Invitational Science Olympiad Satellite Competition:

    3rd place:
    Write it CAD It: Katherine Given (ACT, ‘24) and Anjal Jain (CV, ‘22)

    4th place:
    Cybersecurity: Grant Li (CW, ‘23) and Sarah Parigela (IM, ‘23)

    6th place:
    Botany: Shayna Kaplan (IM, ‘23) and Jeffrey Yang (CV, ‘24)

    8th place:
    It’s About Time: Joshua Qin (BR, ‘23) and Nathan Tatsuta (IM, ‘24)

    11th place:
    Ornithology: Sylvia Cheeseman (DM, ‘22) and Vivian Chen (IM, ‘23)

    12th place:
    Bioinformatics: Em Wei-Ten (PM, ‘23) and Jeffrey Yang (CV, ‘24)

    13th place:
    Digital Structures: Sameer Bajaj (ACT, ‘24) and Kei Shimabukuro (IM, ‘24)
    Codebusters: Grant Conroy (CV, ‘25), Anjal Jain (CV, ‘22), and Joshua Qin (BR, ‘23)

    18th place:
    Anatomy and Physiology: Sarah Parigela (IM, ‘23) and Audrey Zhang (IM, ‘24)
    Astronomy: Grant Conroy (CV, ‘25) and Katherine Given (ACT, ‘24)
    Disease Detectives: Tane Kim (IM, ‘24) and Jiin Yun (IM, ‘24)

    21st place:
    Green Generation: Sylvia Cheeseman (DM, ‘22) and Jiin Yun (IM, ‘24)

    Other Competitors:
    Kacy Chung (VA, ‘23), Caleb Empig (IMP, ‘23), and Amy Lee (IM, ‘23)
  • Members of the band Youthanize, Cash Lane, Maverick Lane, and Max Rossini, performed live at OCSA's All-Alumni Holiday Reunion
    0 153 Like 0 people like this
    Members of the band Youthanize, Cash Lane, Maverick Lane, and Max Rossini, performed live at OCSA's All-Alumni Holiday Reunion
    Members of the band Youthanize, Cash Lane (PM, ‘25), Maverick Lane (PM, ‘27), and Max Rossini (PM, ‘25), performed live at OCSA's All-Alumni Holiday Reunion. For more information about the band, please visit: https://bit.ly/3GZ5pAR
  • OCSA’s Mock Trial Team advances to the Orange County finals for the first time and receives second place
    0 142 Like 0 people like this
    OCSA’s Mock Trial Team advances to the Orange County finals for the first time and receives second place
    Congratulations to OCSA’s Mock Trial Team, faculty advisor Whitney Coates, and volunteer coaches Justice Halim Dhanidina, Melissa Brandman, J.D, and Ethan Feng, J.D. for advancing to the Orange County finals for the first time and receiving second place after competing against rigorous competition. OCSA’s Gold team advanced to the top eight for only the second time in the program’s history. The following students competed as members of the team.

    Sophia Abiera (ACT, ‘24)
    Sruthi Alle (CV, ‘22)
    Zabethah Bagnol (PD, ‘24)
    Charlotte Brandman (MT, ‘23)
    Sarah Demeter (CW, ‘25)
    Sammy Dorfman (IA, ‘24)
    V Garcia (ACT, ‘25)
    Mona George (CV, ‘25)
    Ethan Gray (ACT, ‘22)
    Kennedy Harrison (PD, ‘25)
    Sasha Herthel (ACT, ‘23)
    Joshua Hizon (MT, ‘23)
    Ashley Hodge (IA, ‘23)
    Toby Izenberg (CW, ‘23)
    Milo Karnes (IA, ‘24)
    Claire Karr (VA, ‘23)
    Emma Kay (ACT, ‘23)
    Annabelle Kim (CW, ‘23)
    Ariana Kim (IM, ‘25)
    Caitlin Kim (ACT, ‘25)
    Emily Kim (CW, ‘24)
    Fanny Kim (IA, ‘24)
    Isabella Kim (ACT, ‘25)
    Haley Kleinman (IA, ‘24)
    Elaine Lim (FTV, ‘25)
    Diego Linn (BR, ‘25)
    Samantha Liu (IM, ‘23)
    Regan Mading (IA, ‘23)
    Katia Miyamoto (CW, ‘24)
    Lucy Moriyama (ACT, ‘23)
    Daisy Noh (IA, ‘22)
    Kendall Phanco (VA, ‘23)
    Colin Root (ACT, ‘22)
    Ashima Sharma (CW, ‘25)
    Cat Silva-Oliveira (IA, ‘24)
    Ciara Tadeo (IA, ‘25)
    Josie Wang (PM, ‘23)
    Sophia Wilhelm (VA, ‘23)
    Lacole Yang (CW, ‘24)
  • Shannon Bae was featured in a KPopStarz article featuring Korean idols who once lived abroad before moving to Korea
    0 112 Like 0 people like this
    Shannon Bae was featured in a KPopStarz article featuring Korean idols who once lived abroad before moving to Korea
    Shannon Bae (PM) was featured in a KPopStarz article featuring Korean idols who once lived abroad before moving to Korea. For the full article, please visit: https://bit.ly/3KjLXQg
  • The OCSA Robotics Team qualified for the 2022 Southern California VRC High School State Championship
    0 122 Like 0 people like this
    The OCSA Robotics Team qualified for the 2022 Southern California VRC High School State Championship
    The OCSA Robotics Team qualified for the 2022 Southern California VRC High School State Championship held at Damien High School, where they will compete for a chance to go to the 2022 VEX Robotics World Championship in Dallas, Texas.
  • The Orange County Register announced the nominees for the 9th Annual Artist of the Year Awards, including OCSA students from multiple conservatories
    0 262 Like 0 people like this
    The Orange County Register announced the nominees for the 9th Annual Artist of the Year Awards, including OCSA students from multiple conservatories
    The Orange County Register announced the nominees for the 9th Annual Artist of the Year Awards. This program highlights talented students across the county for their accomplishments in the arts. Each of these students has proven their abilities in their areas of expertise.

    Film and Animation:

    Animation and Visual Effects
    Romeo Martin (DM, ‘22)

    Cinematography
    Justin Shin (FTV, ‘22)

    Directing and Editing
    Maggie Ding (FTV, ‘22)
    Youning Jiang (FTV, ‘22)
    Anirudh Vadhri Kota (FTV, ‘22)
    Alexis Ai Macdonald (FTV, ‘22)
    Nona Nishigawara (FTV, ‘22)
    Michael McDonald (IA, ‘22)

    Handcrafted Visual Arts:

    Hand Drawing and Painting
    Grace Jo (VA, ‘22)
    Alison Amber Lee (VA, ‘23)
    London San Luis (DM, ‘23)
    Xiaowei (Sophia) Wang (VA, ‘22)

    Mixed Media
    Joyce Yuruo Hong (VA, ‘22)
    Hannah Kang (VA, ‘22)

    Instrumental Music:

    Piano and Strings
    Xingyao Li (IM, ‘22)
    Sarah Parigela (IM, ‘23)
    Sein Yun (IM, ‘22)
    Hannah Zhao (IM, ‘22)
  • The Orange County Register announced the nominees for the 9th Annual Artist of the Year Awards, including OCSA students from multiple conservatories
    0 180 Like 0 people like this
    The Orange County Register announced the nominees for the 9th Annual Artist of the Year Awards, including OCSA students from multiple conservatories
    The Orange County Register announced the nominees for the 9th Annual Artist of the Year Awards. This program highlights talented students across the county for their accomplishments in the arts. Each of these students has proven their abilities in their areas of expertise.

    Theater:

    Acting
    Scott Becker (ACT, ‘22)
    Carlos Jimenez (ACT, ‘22)
    Sophia Madrigal (ACT, ‘22)
    Lauren Mei (ACT, ‘23)

    Musical Theater Performance
    Kenneth Takeshita (MT, ‘22)
    Brooklyn Vizcarra (MT, ‘22)

    Vocal Music:

    Classical Voice
    Mia Paris Baron (CV, ‘23)
    Alexander Jeon (CV, ‘23)
    Evan Richards (CV, ‘22)

    Commercial Voice
    Ava Ulloa (PM, ‘22)
  • The OCSA High School Science Olympiad Team competed in the BirdSO Invitational competition against 236 teams across the nation and earned several awards
    0 165 Like 0 people like this
    The OCSA High School Science Olympiad Team competed in the BirdSO Invitational competition against 236 teams across the nation and earned several awards
    The OCSA High School Science Olympiad Team competed in the BirdSO Invitational competition against 236 teams across the nation.

    The team earned the following awards:
    Fourth Place
    Gravity Vehicle: Sameer Bajaj (ACT, ‘24) and Joshua Qin (BR, ‘23)

    Sixth Place
    Detector Building: Vivian Chen (IM, ‘23) and Nathan Tatsuta (IM, ‘24)
    Eighth Place
    Machine Learning: Grant Li (CW, ‘23) and Em Wei-Ten (PM, ‘23)
    Ninth Place
    Ornithology: Sylvia Cheeseman (DM, ‘22) and Vivian Chen (IM, ‘23)
  • Summer Brennan released a music video for her original song, “Boy”
    0 93 Like 0 people like this
    Summer Brennan released a music video for her original song, “Boy”
    Summer Brennan (PM, ‘25) released a music video for her original song, “Boy.” To view the music video, please visit: https://bit.ly/3DwrhCv
  • The Orange County Register announced semifinalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards
    0 127 Like 0 people like this
    The Orange County Register announced semifinalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards
    The Orange County Register announced the winners, finalists, and semifinalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards, and OCSA had five winners out of seven arts categories this year! The Artist of the Year program honors talented students across the county for their accomplishments in the arts.

    Semifinalists:
    Dance:

    Commercial Dance
    Reagan Vallejo (IA, ‘22)

    Concert Dance
    Emmy Cheung (CMD, ‘22)
    Alisa Nguyen (BCD, ‘23)

    World/Cultural Dance
    Joshua Qin (BR, ‘23)
    Hana Uehara (BR, ‘23)

    Film and Animation:

    Cinematography
    Justin Shin (FTV, ‘22)

    Directing and Editing
    Maggie Ding (FTV, ‘22)
    Alexis Ai Macdonald (FTV, ‘22)
    Nona Nishigawara (FTV, ‘22)
  • The Orange County Register announced the semifinalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards
    0 81 Like 0 people like this
    The Orange County Register announced the semifinalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards
    The Orange County Register announced the winners, finalists, and semifinalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards, and OCSA had five winners out of seven arts categories this year! The Artist of the Year program honors talented students across the county for their accomplishments in the arts.

    Semifinalists:
    Handcrafted Visual Arts:

    Hand Drawing and Painting
    London San Luis (DM, ‘23)
    Xiaowei (Sophia) Wang (VA, ‘22)

    Instrumental Music:

    Piano and Strings
    Xingyao Li (IM, ‘22)
    Sein Yun (IM, ‘22)

    Vocal Music:

    Classical Voice
    Mia Paris Baron (CV, ‘23)

    Commercial Voice
    Ava Ulloa (PM, ‘22)
  • Analiese Bancroft co-authored a paper published by the Institute of Physics Science Journal on nanotechnology
    0 34 Like 0 people like this
    Analiese Bancroft co-authored a paper published by the Institute of Physics Science Journal on nanotechnology
    Analiese Bancroft (PM, ‘21) co-authored a paper published by the Institute of Physics Science Journal on nanotechnology, titled "Pristine carbon nanotubes are efficient absorbers at radio frequencies." Additionally, she had the opportunity to meet with Bill Nye and Nobel Prize winner Frances Arnold.