Welcome to State of the Art, where we celebrate all of the phenomenal accomplishments of our students, alumni, faculty, and staff. Congratulations to all, and don't forget to submit your accomplishments!

To submit a success story to be featured in State of the Art, please fill out the accomplishment submission form here.

To view additional accomplishments by month or by conservatory, please visit this page.

  • Students Perform in Color of Sound Band
    0 550 Like 0 people like this
    Students Perform in Color of Sound Band
    Adrienne Dunworth (IA, '22), Lauren Kimball (VA, '24), Adela Mellon (CV, '24), and Luke Witting (IA, ‘23), as members of the Color of Sound band, performed a three-hour pop and rock setlist outdoors for the public to support and promote small businesses in Southern Orange County during the COVID-19 pandemic.

    To learn more about Color of Sound, please visit http://bit.ly/3k2gOVQ
  • OCSA Science Olympiad Division C Team Wins at Competition
    0 582 Like 0 people like this
    OCSA Science Olympiad Division C Team Wins at Competition
    The OCSA Science Olympiad Division C (High School) Team competed against 70 teams from across the nation at both the Aggie Invitational, where they earned first place overall, and at the Yosemite Invitational, where they earned 10th place overall. The team also participated in the Miraloma Invitational. The students received the following awards:

    Aggie Invitational:

    1st Place
    Circuit Lab: Nathan Tatsuta (IM, '24) and Joshua Qin (BR, '23)
    Codebusters: Anjal Jain (CV, '22), Joshua Qin (BR, '23), and Jeffrey Yang (CV, '24)
    Solar Power: Hannah Kang (VA, '22) and Nathan Tatsuta (IM, '24)

    3rd Place
    Sounds of Music: Vivian Chen (IM, '23) and Erica Yang (IA, '21)
    Forensics: Anjal Jain (CV, '22) and Samantha Su (VA, '21)

    4th Place
    Dynamic Planet: Jeffrey Yang (CV, '24) and Jiin Yun (IM, '24)
    Machines: Nathan Tatsuta (IM, '24) and Joshua Qin (BR, '23)

    5th Place
    Designer Genes: Grant Li (CW, '23) and Sara Shimabukuro (IM, '21)

    Other competitors included Sameer Bajaj (ACT, '24), Kacy Chung (VA, '23), Katherine Given (ACT, '24), Tane Kim (IM, '24), Amy Lee (IM, '23), and Allison Wong (CW, '23).

    Yosemite Invitational:

    2nd Place
    Helicopters: Sameer Bajaj (ACT, '24) and Vivian Chen (IM, '23)

    3rd Place
    Codebusters: Kacy Chung (VA, '23), Anjal Jain (CV, '22), and Em Wei-Ten (PM, '23)

    4th Place
    Circuit Lab: Joshua Qin (BR, '23) and Nathan Tatsuta (IM, '24)
    Digital Structures: Sameer Bajaj (ACT, '24) and Anjal Jain (CV, '22)
    Disease Detectives: Samantha Su (VA, '21) and Allison Wong (CW, '23)
    Gravity Vehicle Design: Sameer Bajaj (ACT, '24) and Joshua Qin (BR, '23)

    5th Place
    Sounds of Music: Vivian Chen (IM, '23) and Nathan Tatsuta (IM, '24)

    6th Place
    Experimental and Data Analysis: Samantha Su (VA, '21), Joshua Qin (BR, '23), and Kacy Chung (VA, '23)
    Designer Genes: Caleb Empig (IM, '23) and Kacy Chung (VA, '23)

    Other competitors included Sylvia Cheeseman (DM, '22), Lauren Chudner (VA, '23), Katherine Given (ACT, '24), Antara Kalle (CW, '23), Hannah Kang (VA, '22), Tane Kim (IM, '24), Amy Lee (IM, '23), Grant Li (CW, '23), Hyunjin Park (VA, '23), Haley Shimabukuro (IM, '24), Sara Shimabukuro (IM, '21), Isabelle Tran (VA, '22), Rachel Vu (IM, '24), Erica Yang (IA, '21), Jeffrey Yang (CV, '24), and Jiin Yun (IM, '24).

    Miraloma Invitational:

    1st Place
    Environmental Chemistry: Kacy Chung (VA, '23) and Amy Lee (IM, '23)

    4th Place
    Detector Building: Vivian Chen (IM, '23) and Nathan Tatsuta (IM, '24)
  • Claire Karr Selected to Attend National Student Leadership Conference
    0 520 Like 0 people like this
    Claire Karr Selected to Attend National Student Leadership Conference
    Claire Karr (VA, '23) was selected to attend the National Student Leadership Conference on Psychology & Neuroscience at American University this summer.
  • Monica Magana Serves as Senior Designer on "Go, Dog. Go!"
    0 523 Like 0 people like this
    Monica Magana Serves as Senior Designer on "Go, Dog. Go!"
    Monica Magana (VA, '11) served as a senior designer on the Netflix series Go, Dog. Go!
    To view the trailer, please visit https://bit.ly/3qDdLF3
  • Congratulations to OCSA’s Mock Trial Team
    0 537 Like 0 people like this
    Congratulations to OCSA’s Mock Trial Team
    Congratulations to the members of OCSA’s Mock Trial Team, who competed this year against more than 35 teams from across Orange County, advancing to the semifinals. The primary competition team was victorious against JSerra, Brea Olinda, Foothill, Santa Ana, Beckman, and Yorba Linda, while the secondary competition team defeated Portola and Mater Dei.

    Primary Team:
    Sophia Abiera (ACT, ‘24)
    Sruthi Alle (CV, ‘21)
    Catherine Boland (IA, ‘24)
    Charlotte Brandman (MT, ‘23)
    Riley Bryant (FTV, ‘21)
    Edward Chen (IA, ‘24)
    Gabriel Chen (PM, ‘22)
    Ethan Gray (ACT, ‘22)
    Sasha Herthel (ACT, ‘23)
    Ashley Hodge (IA, ‘23)
    Melanie Huq (CW, ‘21)
    Toby Izenberg (CW, ‘23)
    Milo Karnes (IA, ‘24)
    Emma Kay (ACT, ‘23)
    Regan Mading (IA, ‘23)
    Mehra Marzbani (ACT, ‘23)
    Morgan Milam (IM, ‘24)
    Gaby Mikhail (CW, ‘21)
    Daisy Noh (IA, ‘22)
    Jess Perez (ACT, ‘21)
    Paris Lases-Perez (ACT, ‘21)
    Colin Root (ACT, ‘22)
    Jocelyn Wang (PM, ‘23)

    Secondary Team:
    Ally Artavia-High (CW, ‘24)
    Zabby Bagnol (PD, ‘24)
    Daniel Grossgold (IA, ‘24)
    McKenna Guldner (IA, ‘24)
    Courtney Hines (CW, ‘24)
    Darian Hojreh (CAH, ‘22)
    Claire Karr (VA, ‘23)
    Annabelle Kim (CW, ‘23)
    Emily Kim (CW, ‘24)
    Nathaniel Kim (DM, ‘22)
    Sky Lu (IA, ‘23)
    Kendall Phanco (VA, ‘23)
    Mia Rinaldi (PM, ‘23)
    Aryan Simhadri (ACT, ‘24)
    Elora Sparnicht (CW, ‘23)
    Luke Stark (IA, ‘24)
  • Students from OCSA Science Olympiad Division C Team Place at Invitational
    0 547 Like 0 people like this
    Students from OCSA Science Olympiad Division C Team Place at Invitational
    The OCSA Science Olympiad Division C (High School) Team competed in the Golden Gate Invitational. Out of 151 teams from across the nation, Kacy Chung (VA, ‘23), Anjal Jain (CV, ‘22), and Joshua Qin (BR, ‘23) earned a 10th place medal in Codebusters.

    Other competitors included Sameer Bajaj (ACT, ‘24), Vivian Chen (IM, ‘23), Caleb Empig (IM, ‘23), Katherine Given (ACT, ‘24), Grant Li (CW, ‘23), Sara Shimabukuro (IM, ‘21), Samantha Su (VA, ‘21), Nathan Tatsuta (IM, ‘24), Allison Wong (CW, ‘23), Jeffrey Yang (CV, ‘24), and Erica Yang (IA, ‘21).
  • Scholastic Art & Writing Gold Key Award
    0 497 Like 0 people like this
    Scholastic Art & Writing Gold Key Award
    Congratulations to the following students for their success in the annual Scholastic Art & Writing Awards. These students received Regional-at-Large awards. Gold Key recipients will now be judged at the national level.

    Gold Key Award
    Sylvia Cheeseman (DM, ‘22): Painting, The King; Digital Art, Dreamer
    Nora De Vente (VA, ‘22): Printmaking, Mother of Anthropocene
    Joyce Hong (VA, ‘22): Drawing & Illustration, Recurrection
    Mia Hsu (VA, ‘23): Painting, My Asian Woman
    Grace Jo (VA, ‘22): Painting, Help for Hope
    Hannah Kang (VA, ‘22): Painting, Complexities of Skin UnderTones (Sequel)
    Alison Lee (VA, ‘23): Mixed Media, Buried in America; Painting, Refraction
    Amanda Lee (IM, ‘23): Science Fiction & Fantasy, The Girl Who Brought Back Life
    Kristie Lee (VA, ‘22): Sculpture, Communion, Into the Void
    Joyce Lee (VA, '21): Art Portfolio, 2020 Frenzy; Drawing & Illustration, Colorism, Nature's Unification, Reminisce
    Grant Li (CW, ‘23): Humor, An Update from Heaven - Yeah, We Don't Know Either
    Caitlyn Mason (CW, ‘23): Dramatic Script, two types of goodbye
    Juhyun Park (VA, ‘21): Film & Animation, Pandemic; Expanded Projects, Homes - Social Distancing; Drawing & Illustration, Time in Quarantine
    Junwoo Park (VA, ‘21): Drawing & Illustration, New Generation Appears, Violence has no Boundaries
    Bridget Phillips (MT, ‘22): Poetry, Be Pretty— No, Be Clever
    London San Luis (DM, ‘23): Painting, Ocularity
    Amy Shi (CW, ‘24): Poetry, Monsters Amid War
    Clara Son (CW, ‘23): Poetry, The Maiden In My Dreams
    Ashley Thornton (CW, ‘23): Critical Essay, The Dead Part of a Star; Poetry, Catallena
    Trenyce Tong (VA, ‘21): Sculpture, WorldWide; Drawing & Illustration, 13 Mementos on My Desk; Art Portfolio, Connective Screens
    Amy Wang (VA, ‘23): Painting, Pajamas
    Suofei Wang (VA, ‘21): Architecture & Industrial Design, Woven Garden, Concert Hall; Drawing & Illustration, Tea Set
    Ally Wong (CW, ‘23): Poetry, Springrolls, On Lunar New Year; Short Story, Gutted
    Kevin Yang (VA, ‘24): Drawing & Illustration, The Upside Down World
    Cindy Zhang (VA, ‘24): Digital Art, Assumptions
  • Scholastic Art & Writing Silver Key Award
    0 509 Like 0 people like this
    Scholastic Art & Writing Silver Key Award
    Congratulations to the following students for their success in the annual Scholastic Art & Writing Awards. These students received Regional-at-Large awards.

    Silver Key Award:
    Lena Brem (CW, ‘23): Short Story, The Cul-de-sac
    Laura Anne Chen (CW, ‘21): Flash Fiction, Windowpane Glass; Novel Writing, Jewel-Steeped Hibiscus
    Andy Choi (CW, ‘22): Poetry, Cyborg Asian Americana
    Adin Choung (IM, ‘22): Flash Fiction, Yellow to White; Personal Essay & Memoir, My Poor Green Frog Mother
    Kacy Chung (VA, ‘23): Drawing & Illustration, Escape, Wonder
    David Du (FTV, ‘24): Film & Animation, Incent City
    Isabel Hahn (CW, ‘22): Short Story, Sonder
    Faith Hochgesang (IA, ‘23): Poetry, Quaran-Sonnet
    Jessica Hong (CW, ‘24): Personal Essay & Memoir, The Raging Inferno
    Joyce Hong (VA, ‘22): Painting, War of Worship
    Melanie Huq (CW, ‘21): Short Story, Isolatoes, The Sapphire Key
    Jamie Jung (CW, ‘24): Flash Fiction, My Name; Short Story, The Voice
    Tara Kalle (CW, ‘23): Flash Fiction, Baby Luke My 'Demon' Brother
    Hannah Kang (VA, ‘22): Painting, Prerogative of the Activists
    Annette Kim (VA, ‘22): Painting, Incompetent
    Chloe Kim (VA, ‘23): Comic Art, My Quarantine
    Donggyu Kim (VA, ‘24): Ceramics & Glass, The Amalgamate
    Lauren Kim (VA, ‘22): Sculpture, Life Organs; Expanded Projects, The Pixel World
    Ava Li (VA, ‘22): Painting, mystery forest
    Leo Lai (CW, ‘24): Short Story, Peter the Pencil and Ed the Eraser
    Joyce Lee (VA, ‘21): Painting, Burning
    Evan Yu-Wei Lu (VA, ‘23): Mixed Media, Time
    Caitlyn Mason (CW, ‘23): Dramatic Script, life in the sky; Short Story, the family on the bathroom wall
    Sidney Muntean (CW, ‘22): Flash Fiction, MUSINGS OF A MODERN-DAY GHOST; Personal Essay & Memoir, Desperado
    Ashley Oh (DM, ‘24): Sculpture, Ethereal
    Lisa Ordonez (IA, ‘23): Poetry, Nothing Lasts; Short Story, Where the Stars and Fires Played the Same Song
    Kaitlyn Pak (VA, ‘22): Painting, Submerged
    Juhyun Park (VA, ‘21): Painting, Split Realities of Quarantine; Drawing & Illustration, New Normal
    London San Luis (DM, ‘23): Digital Art, Spring in America, 2020
    Keila Sato (CW, ‘21): Science Fiction & Fantasy, Helios, The Last Ama; Secrets in the Sands; Writing Portfolio, Distant Worlds
    Amy Shi (CW, ‘24): Short Story, Sanguine
    Sohun Shin (VA, ‘24): Mixed Media, Natural Beauty
    Clara Son (CW, ‘23): Poetry, Greek Tragedies, Ablaze
    Elora Sparnicht (CW, ‘23): Humor, My Name is COVID-19
    Trenyce Tong (VA, ‘21): Digital Art, Pixelated View
    Huilun Wang (VA, ‘23): Painting, Fallen
    Vivienne Williams (VA, ‘23): Drawing & Illustration, Construction of One’s Self
    Ally Wong (CW, '23): Poetry, Eczema, Assimilation, Calligraphy Lesson
    Jeffrey Yang (CV, ‘24): Flash Fiction, the orphan's memoir; Poetry, gone forever, dear ai
    Kevin Yang (VA, ‘24): Painting, Blinded
    James Yi (CW, ‘24): Flash Fiction, First Human
    Junzhu Zhang (VA, ‘21): Mixed Media, Tongue; Painting, Storage Room, Lady with Earrings
  • Scholastic Art & Writing Awards - Honorable Mention
    0 500 Like 0 people like this
    Scholastic Art & Writing Awards - Honorable Mention
    Congratulations to the following students for their success in the annual Scholastic Art & Writing Awards. These students received Regional-at-Large awards.

    Honorable Mention:
    Anika Biswas (CW, ‘23): Short Story, Boa Constrictor
    Lena Brem (CW, ‘23): Short Story, The Ticking Stops
    Cat Bui (CW, ‘22): Science Fiction & Fantasy, Libellulidae
    Melody Chang (IM, ‘22): Poetry, Ode to an Eraser, Reflections: from a Woman in STEM
    Sylvia Cheeseman (DM, ‘22): Drawing & Illustration, Flight
    Andy Choi (CW, ‘22): Short Story, 38th Parallel
    Erin Choi (VA, ‘22): Painting, Warmth, A Slipped Disc
    Adin Choung (IM, ‘22): Short Story, China Dolls
    Ethan Chu (VA, ‘21): Film & Animation, Life at a Japanese High School
    Nora De Vente (VA, ‘22): Ceramics & Glass, Ignited
    Maggie Ding (FTV, ‘22): Film & Animation, VOICE
    Emilia Djordjevic (CW, ‘23): Short Story, Blood On My Hands
    Joyce Hong (VA, ‘22): Comic Art, Night Illusion at Osaka; Drawing & Illustration, Rotten
    Sally Jang (CW, ‘23): Flash Fiction, Keep the Distance, If I Was Back: A Vignette
    Youning Jiang (FTV, ‘22): Painting, Portrait of Dad
    Aaliyah Joo (VA, ‘23): Drawing & Illustration, America, Land of the Free?; Painting, Dreams of Fish
    Hannah Kang (VA, ‘22): Painting, Complexities of Skin Color
    Annabelle Kim (CW, ‘24): Short Story, A Thread Between Us, Simplicity of Life
    Annette Kim (VA, ‘22): Drawing & Illustration, Human; Sculpture, Leisure
    Caroline Kim (VA, ‘25): Fashion, Asymmetry
    Chloe Kim (VA, ‘23): Digital Art, Continuos
    Katie Kim (CW, ‘23): Short Story, Domesticated
    Emily Kim (CW, ‘24): Poetry, picture this...
    Grace Kim (BR, ‘22): Personal Essay & Memoir, Imo's House; Science Fiction & Fantasy, Mayu
    Olivia Knox (PM, ‘23): Painting, Koi Fish closet
    Carrie Kuo (VA, ‘22): Painting, Human, Spring Beginnings; Mixed Media, Scary Carrie
    Dawon Lee (PD, ‘23): Drawing & Illustration, Hand Elements
    Joyce Lee (VA, ‘21): Painting, Archive; Mixed Media, Crisis, Imitation
    Kristie Lee (VA, ‘22): Digital Art, In My Own Little World, Mixed Media, Contend
    Samantha Losey (VA, ‘25): Painting, Aries
    Evan Yu-Wei Lu (VA, ‘23): Painting, Peppers, Cancer
    Caitlyn Mason (CW, ‘23): Journalism, Figure Skaters' Eating Habits Leave Them on Thin Ice
    Sidney Muntean (CW, ‘22): Flash Fiction, The Event Horizon
    Lisa Ordonez (IA, ‘23): Science Fiction & Fantasy, A Reverie of an Icy Prince; Painting, The Storyteller
    Juhyun Park (VA, ‘21): Art Portfolio, The Progression of 2020; Digital Art, Babel City
    Junwoo Park (VA, ‘21): Mixed Media, Janus, The Two Faces of a Pandemic; Art Portfolio, Beauty Under Destruction
    Tobi-Hope Jieun Park (CW, ‘21): Poetry, the mythos speaks of women; Writing Portfolio, Meraki and Other Dances
    Abril Rodriguez Diaz (CW, ‘22): Poetry, Skeleton House
    London San Luis (DM, ‘23): Digital Art, INDELIBLE, INVERSION
    Keila Sato (CW, ‘21): Novel Writing, The Fire in His Blood
    Amy Shi (CW, ‘24): Poetry, Cordae Lupa; Short Story, Animotophobia— fragens, nefasta, et timida
    Sohun Shin (VA, ‘24): Painting, Closest, Most Precious; Drawing & Illustration, Home Stays
    Elora Sparnicht (CW, ‘23): Humor, In Opposition of Ice Breaker Games
    Ashley Thornton (CW, ‘23): Poetry, The Unicorn, The Universal Collapse, Paradise Parasite, Premonitio[n], God is a Butterfly, Starlight
    Trenyce Tong (VA, ‘21): Mixed Media, The Bifurcation of Life, Violation; Film & Animation, Weather’s Changing
    Jonathan Truong (CW, ‘21): Short Story, Newspaper Planes
    Huilun Wang (VA, ‘23): Painting, Light, Leafs
    Suofei Wang (VA, ‘21): Painting, Night Market
    Xiaowei Wang (VA, '22): Drawing & Illustration, The Composer of Decomposition
    Ally Wong (CW, ‘23): Poetry, maintenance inside her heart chamber, Courtesy of the Coyotes, We were left behind to survive, behind grandpa's feet
    Katherine Wong (CW, ‘21): Poetry, waning&waxing down capital cul-de-sacs
    Jeffrey Yang (CV, ‘24): Flash Fiction, late mis-; Poetry, inner prayer, two eyes
    Rachel Yoo (VA, ‘23): Photography, Hands of Stereotypes
    Cindy Zhang (VA, ‘24): Painting, Hush
    Junzhu Zhang (VA, ‘21): Sculpture, Thin Man; Drawing & Illustration, Red Door, Red Shoes; Painting, Spring 2020; Art Portfolio, The world I live in -2
    Carina Zheng (VA, ‘24): Design, Tenki No Ko
  • Computer-Assisted Visual Arts Nominations
    0 444 Like 0 people like this
    Computer-Assisted Visual Arts Nominations
    The Orange County Register announced the nominees for the 8th Annual Artist of the Year Award. This program highlights talented students across the county for their accomplishments in the arts. 750 students representing 78 Orange County high schools were nominated, and 50 of them are from OCSA! Each of these students have proven their abilities in their areas of expertise. Here are the nominations for Computer-Assisted Visual Arts:

    Computer Drawing and Painting:
    Eden Haymond (DM, ‘21)
    Alaina Marino (DM, ‘21)
    Ashley Yang (VA, ‘22)

    Graphic Design and Digital Illustration:
    Carla Forno (VA, ‘22)
  • Handcrafted Visual Arts Nominations
    0 454 Like 0 people like this
    Handcrafted Visual Arts Nominations
    The Orange County Register announced the nominees for the 8th Annual Artist of the Year Award. This program highlights talented students across the county for their accomplishments in the arts. 750 students representing 78 Orange County high schools were nominated, and 50 of them are from OCSA! Each of these students have proven their abilities in their areas of expertise. Here are the nominations for Handcrafted Visual Arts:

    Ceramics:
    Hannah Kang (VA, ‘22)

    Hand Drawing and Painting:
    Joyce Lee (VA, ‘21)
    Samantha (Ziyao) Su (VA, ‘21)

    Mixed Media:
    Junzhu Zhang (VA, ‘21)

    Sculpting and Metalwork:
    Juhyun Park (VA, ‘21)
  • OCSA Science Olympiad Competes in Orange County Regional Competition
    0 457 Like 0 people like this
    OCSA Science Olympiad Competes in Orange County Regional Competition
    The OCSA Science Olympiad High School Team (Division C) competed in the Orange County Regional competition and placed in 14 of the 29 events. The team earned 6th place out of almost 40 schools and will advance to the Southern California State Science Olympiad competition. Team member Sameer Bajaj (ACT, ‘24) placed in all of his events.

    1st Place
    Codebusters: Anjal Jain (CV, ‘22), Joshua Qin (BR, ‘23), and Jeffrey Yang (CV, ‘24)

    2nd Place
    Digital Structures: Sameer Bajaj (ACT, ‘24) and Anjal Jain (CV, ‘22)
    Amazing Mechatronics: Nathan Tatsuta (IM, ‘24) and Isabelle Tran (VA, ‘22)

    3rd Place
    Chiropterology: Kacy Chung (VA, ‘23) and Caleb Empig (IM, ‘23)
    Circuit Lab: Nathan Tatsuta (IM, ‘24) and Joshua Qin (BR, ‘23)
    Experimental and Data Analysis: Katherine Given (ACT ‘24), Joshua Qin (BR, ‘23), and Samantha Su (VA, ‘21),
    Fermi Questions: Tane Kim (IM, ‘24) and Haley Shimabukuro (IM, ‘24)
    Helicopters: Sameer Bajaj (ACT, ‘24) and Vivian Chen (IM, ‘23)
    Game On: Katherine Given (ACT, ‘24) and Em Wei-Ten (PM, ‘23)
    Geologic Mapping: Aleks Cornforth (CMD, ‘21) and Erica Yang (IA, ‘21)

    4th Place
    Algorithms and Heuristics: Nathan Tatsuta (IM, ‘24) and Em Wei-Ten (PM, ‘23)
    Dynamic Planet: Jeffrey Yang (CV, ‘24) and Jiin Yun (IM, ‘24)
    Gravity Vehicle: Sameer Bajaj (ACT, ‘24) and Joshua Qin (BR, ‘23)
    Ornithology: Vivian Chen (IM, ‘23) and Caleb Empig (IM, ‘23)

    Other Competitors
    Amy Lee (IM, ‘23), Grant Li (CW, ‘23), Sara Shimabukuro (IM, ‘21), and Allison Wong (CW, ‘23)
  • OCSA Debate Team Wins at Debate Tournament
    0 440 Like 0 people like this
    OCSA Debate Team Wins at Debate Tournament
    The OCSA Debate Team attended the High School Public Debate Program bi-coastal tournament and received 1st place for highest percentage wins in debate rounds and 1st place for best overall school. The following students participated and placed.

    Team Awards
    1st Overall Team: Melanie Huq (CW, ‘21), Melanie Kallah (IA, ‘21), and Isabel Lyons (IA, ‘22)
    6th Overall Team: Cynthia Huang (CW, ‘24), Amy Lee (IM, ‘23), and Aashna Rana (CW, ‘23)
    7th Overall Team: Sophie Ma (BR, ‘23), Jillian Metzker (IA, ‘22), and Terra Skaar (PD, ‘24)
    8th Overall Team: Ashley Hodge (IA, ‘23), Joyce Hong (VA, ‘22), and Rajsi Rana (CW, ‘22)

    Individual Speaker Awards
    2nd Place: Melanie Kallah (IA, ‘21)
    12th Place: Cynthia Huang (CW, ‘24)
    14th Place: Annabelle Kim (CW, ‘23)
  • Joy Baik Illustrates for Children's Book
    0 420 Like 0 people like this
    Joy Baik Illustrates for Children's Book
    Joy Baik (VA, ‘19) provided the illustrations for the children's book In All of Your Days Have You Seen the Ways an Animal Plays an Instrument?, which was written by an OCSA alumni parent. The duo is working on a second book to be released this fall.
  • Orange County Artist of the Year Semi-finalists
    0 461 Like 0 people like this
    Orange County Artist of the Year Semi-finalists
    The Orange County Register announced the semifinalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards. The Artist of the Year program honors talented students across the county for their accomplishments in the arts.

    Computer-Assisted Visual Arts:
    Computer Drawing and Painting
    Eden Haymond (DM, ‘21)
    Ashley Yang (VA, ‘22)

    Dance:
    Commercial Dance
    Danielle Silver (CMD, ‘22)
    Dawson Charles Walker (CMD, ‘21)
    Concert Dance
    Corah Abbott (CCD, ‘21)
    World and Cultural Dance
    Maya Elizabeth Alvarez-Coyne (CMD, ‘21)
    Rodrigo Blanco (BF, ‘21)
    Lucas McCollum-VanHoosear (BR, ‘22)

    Film and Animation:
    Directing and Editing
    Ethan Chu (FTV, ‘21)
    Johann Ren Collantes (FTV, ‘21)
    Nolan Frech (FTV, ‘21)

    Handcrafted Visual Arts:
    Hand Drawing and Painting
    Joyce Lee (VA, ‘21)
    Mixed Media
    Junzhu Zhang (VA, ‘21)
    Sculpting and Metalwork
    Juhyun Park (VA, ‘21)

    Instrumental Music:
    Jazz
    Gianna Pedregon (IM, ‘21) - Violin
    Piano and Strings
    Hannah Noh (IM, ‘21) - Piano

    Theater:
    Acting
    Mia Kaplan (MT, ‘21)
    Musical Theater Performance
    Ava Kuntz (CV, ‘21)
    Madison E. Osment (MT, ‘21)
    Charlee Rubino (MT, ‘21)

    Vocal Music:
    Classical Voice
    Ava Kuntz (CV, ‘21)
    Commercial Voice
    Michele Lu (PM, ‘21)
  • Orange County Artist of the Year Finalists
    0 451 Like 0 people like this
    Orange County Artist of the Year Finalists
    The Orange County Register announced the finalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards. The Artist of the Year program honors talented students across the county for their accomplishments in the arts.

    Vocal Music - Commercial Voice
    Ye Ji Kim (PM ‘21)

    Vocal Music - Classical Voice
    Catherine Johnston (CV ‘21)

    Dance - Concert Dance
    Corah Abbott (CCD, ‘21)

    Dance - World/Cultural Dance
    Maya Elizabeth Alvarez-Coyne (CMD, ‘21)

    Handcrafted Visual Arts - Mixed Media
    Junzhu Zhang (VA, ‘21)

    Handcrafted Visual Arts - Sculpting and metalwork
    Juhyun Park (VA, ‘21)

    Film and Animation - Directing and Editing
    Noah Frech (FTV, ‘21)

    Instrumental Music - Winds and Percussion
    Brian Lin (alto sax) (IM, ‘21)

    Theatre - Acting
    Ariyah Brown (ACT, ‘22)
  • OCSA Science Olympiad Team Awarded in State Competition
    0 455 Like 0 people like this
    OCSA Science Olympiad Team Awarded in State Competition
    The OCSA Science Olympiad High School Team (Division C) competed in the Southern California State competition. The team earned the following awards:

    2nd Place
    Codebusters: Anjal Jain (CV, ‘22), Joshua Qin (BR, ‘23), and Jeffrey Yang (CV, ’24)

    5th Place
    Amazing Mechatronics: Nathan Tatsuta (IM, ‘24) and Isabelle Tran (VA, ‘22)
    Experimental and Data Analysis: Katherine Given (ACT, ’24), Joshua Qin (BR, ‘23), and Samantha Su (VA, ‘21)
    Helicopters: Sameer Bajaj (ACT, ‘24) and Vivian Chen (IM, ‘23)
  • Student Winners in Annual Scholastic Art & Writing Awards
    0 464 Like 0 people like this
    Student Winners in Annual Scholastic Art & Writing Awards
    The following students received Gold or Silver National Awards in the annual Scholastic Art & Writing Awards.

    Gold National Awards:
    Joyce Lee (VA, ‘21) - Drawing & Illustration, Nature's Unification
    London San Luis (DM, ‘23) - Painting, Ocularity
    Amy Wang (VA, ‘23) - Painting, Pajamas
    Ally Wong (CW, ‘23) - Poetry, Springrolls

    Silver National Awards:
    Joyce Hong (VA, ‘22) - Drawing & Illustration, Recurrection
    Hannah Kang (VA, ‘22) - Painting, Complexities of Skin UnderTones (Sequel)
    Ashley Thornton (CW, ‘23) - Poetry, Catallena
    Suofei Wang (VA, ‘21) - Drawing & Illustration, Tea Set
    Ally Wong (CW, ‘23) - Poetry, On Lunar New Year; Short Story, Gutted
    Kevin Yang (VA, ‘24) - Drawing & Illustration, The Upside Down World
  • Violet Adams Accepted to the California State Summer School for the Arts
    0 416 Like 0 people like this
    Violet Adams Accepted to the California State Summer School for the Arts
    Violet Adams (VA, ‘24) was accepted to the California State Summer School for the Arts (CSSSA) for Visual Arts.
  • Artwork by Joyce Lee and Ciel Mitrovich Featured in OC Register
    0 415 Like 0 people like this
    Artwork by Joyce Lee and Ciel Mitrovich Featured in OC Register
    Artwork by Joyce Lee (VA, ‘21) and Ciel Mitrovich (VA, ‘24) was featured in an article by the Orange County Register, which focuses on how students have expressed themselves artistically during the pandemic.

    To view the article, please visit https://bit.ly/3wPAtO0
  • Sona Kamaraj Receives Award in Celebrating Art Contest
    0 396 Like 0 people like this
    Sona Kamaraj Receives Award in Celebrating Art Contest
    Sona Kamaraj (VA, '24) received a high merit award in the Celebrating Art contest for her art submission, titled “Last Fall.” Her artwork was in the top 10% of entries received from across the nation.
  • OCSA's Science Olympiad High School Team Places at Virtual BEARSO Invitational
    0 416 Like 0 people like this
    OCSA's Science Olympiad High School Team Places at Virtual BEARSO Invitational
    OCSA's Science Olympiad High School Team earned 19th place overall out of 203 teams at the virtual BEARSO Invitational. Twelve team members earned medals in 10 of the 23 events. Joshua Qin (BR, '23) and Nathan Tatsuta (IM, '24) both earned medals in all of their events. The following students competed and received awards for their projects:

    2nd place:
    Codebusters: Lauren Chudner (VA, '23), Anjal Jain (CV, '22), and Nathan Tatsuta (IM, '24)

    7th place:
    Gravity Vehicle Design: Joshua Qin (BR, '23) and Alexandra Valainis (VA, '21)

    8th place:
    Ornithology: Sylvia Cheeseman (DM, '22) and Caleb Empig (IM, '23)

    11th place:
    Experimental Design: Joshua Qin (BR, '23), Samantha Su (VA, '21), and Alexandra Valainis (VA, '21)

    13th place:
    Helicopter: Vivian Chen (IM, '23) and Isabelle Tran (VA, '22)

    14th place:
    Digital Structures: Lauren Chudner (VA, '23) and Anjal Jain (CV, '22)

    15th place:
    Sounds of Music: Vivian Chen (IM, '23) and Erica Yang (IA, '21)

    16th place:
    Circuit Lab: Joshua Qin (BR, '23) and Nathan Tatsuta (IM, '24)
    Water Quality: Sylvia Cheeseman (DM, '22) and Sara Shimabukuro (IM, '21)

    17th place:
    Machines: Joshua Qin (BR, '23) and Nathan Tatsuta (IM, '24)

    Other competitors: Aleks Cornforth (CMD, '21) and Allison Wong (CW, '23)
  • Brooke Hunter Included in Southwest Art Magazine's 21 Under 31
    0 374 Like 0 people like this
    Brooke Hunter Included in Southwest Art Magazine's 21 Under 31
    Visual Arts Conservatory Instructor Brooke Hunter was included in Southwest Art Magazine's 21 Under 31: Young Artists to Watch in 2020.

    To view the article, please visit https://bit.ly/3uLlJOs
  • Michael Relth Writes Children’s Book "Picture Book by a Dog"
    0 378 Like 0 people like this
    Michael Relth Writes Children’s Book "Picture Book by a Dog"
    Michael Relth (VA, '04) wrote a children’s book titled Picture Book by a Dog, which tells the story of a dog’s journey to find his forever family.

    For more information about the book, please visit https://bit.ly/3cfeOXl
  • Winners and Finalist for OC Artist of the Year
    0 424 Like 0 people like this
    Winners and Finalist for OC Artist of the Year
    Over the summer, the following students were honored by the Orange County Register as winners and finalists for the 2020 Artist of the Year.

    Computer-Assisted Visual Arts
    Mira Hirabayashi (VA, '20): Computer Drawing and Painting Finalist

    Dance
    Lilah Dee Horton (CMD, '21): Dance Artist of the Year & Commercial Dance Finalist
    Kaprice Janae Glen (CCD, '20): Concert Dance Finalist
    Maya Alvarez Coyne (CMD, '21): World/Cultural Dance Finalist

    Film/Animation
    Maggie McKelvey (FTV, '20): Animation and Visual Effects Finalist

    Theater
    Christina Tinde Jesenski (ACT, '20): Theater Artist of the Year & Acting Finalist

    Vocal Music
    Catherine Johnston (CV, '21): Classical Voice Finalist
  • Kaitlyn Chu Writes Children's Book Titled "Smiling from Ear to Ear"
    0 377 Like 0 people like this
    Kaitlyn Chu Writes Children's Book Titled "Smiling from Ear to Ear"
    Kaitlyn Chu (VA, '17) wrote a children's book titled Smiling from "Ear to Ear," which explains mask wearing to children. She was featured in this article by CBS LA.
  • Violet Adams receives honorable mention for painting
    0 353 Like 0 people like this
    Violet Adams receives honorable mention for painting
    Violet Adams (VA, ‘24) received an honorable mention for her watercolor painting in the U.S. House of Representatives 2021 Congressional Art Competition. U.S. Representative Young Kim, representing California’s 39th District, presented the award.
  • Elsa Chang participated in a Comic-Con@Home panel for her work on “The Wonderful World of Mickey Mouse” and the Mickey & Minnie’s Runaway Railway attractions
    0 339 Like 0 people like this
    Elsa Chang participated in a Comic-Con@Home panel for her work on “The Wonderful World of Mickey Mouse” and the Mickey & Minnie’s Runaway Railway attractions
    Elsa Chang (VA, ‘06) participated in a Comic-Con@Home panel for her work on “The Wonderful World of Mickey Mouse” and the Mickey & Minnie’s Runaway Railway attractions at Disneyland and Walt Disney World. To view the full panel, please visit: https://bit.ly/3gwDwVB
  • Joy Baik’s illustration work was published in a book by Lisa Baker.
    0 316 Like 0 people like this
    Joy Baik’s illustration work was published in a book by Lisa Baker.
    Joy Baik’s (VA, ‘19) illustration work was published in the book "In All of Your Days Have You Seen the Ways an Animal Plays an Instrument?" by Lisa Baker.
  • OCSA has been ranked by Niche as the #1 Best Charter High School in California for the third year in a row
    0 305 Like 0 people like this
    OCSA has been ranked by Niche as the #1 Best Charter High School in California for the third year in a row
    Orange County School of the Arts (OCSA) has been ranked by Niche as the #1 Best Charter High School in California for the third year in a row, as well as the #6 Best Charter High School in America for 2022! We would like to express our gratitude to all the students, teachers, and staff who continue to make OCSA an exceptional institution. To view all rankings for OCSA, please visit: https://bit.ly/3D8R02u
  • Paige Oden, Director of the Visual Arts Conservatory, has been named the 2021 Woman of the Year
    0 317 Like 0 people like this
    Paige Oden, Director of the Visual Arts Conservatory, has been named the 2021 Woman of the Year
    Paige Oden, Director of the Visual Arts Conservatory, has been named the 2021 Woman of the Year by Congressman Lou Correa and the 46th California Congressional District. This award honors outstanding women who exemplify ethical leadership and a commitment to making a positive impact in the community.
  • The OCSA VEX Robotics Team received the Judge’s Award at the VEX OC Robo Bonanza
    0 336 Like 0 people like this
    The OCSA VEX Robotics Team received the Judge’s Award at the VEX OC Robo Bonanza
    The OCSA VEX Robotics Team competed in their first-ever tournament at the VEX OC Robo Bonanza, hosted by Beckman High School, and received the Judge’s Award. The following students participated in the tournament:

    Sumin Cho (IM, ‘24)
    Vivienne Ho (IA, ‘22)
    Justin Hong (IM, ‘24)
    Chelsea Lee (VA, ‘23)
    Kara Syn (IM, ‘23)
    Jeffrey Tadeo (IA, ‘21)
    Ryan Yoo (CAH, ‘24)
  • Lana Sawalha, an OCSA History Teacher, was offered the Lowell Milken Center for Unsung Heroes Fellowship
    0 244 Like 0 people like this
    Lana Sawalha, an OCSA History Teacher, was offered the Lowell Milken Center for Unsung Heroes Fellowship
    Lana Sawalha, an OCSA history teacher, was offered the Lowell Milken Center for Unsung Heroes Fellowship in Scott, KS. The fellowship is awarded annually to educators who have distinguished themselves in teaching understanding and respect through project-based learning.
  • Orange County School of the Arts was featured in a KTLA article about recent Niche ranking
    0 227 Like 0 people like this
    Orange County School of the Arts was featured in a KTLA article about recent Niche ranking
    Orange County School of the Arts was featured in an article by KTLA about our recent Niche ranking as the #1 Best Charter High School in California for the third year in a row, as well as the #6 Best Charter High School in America for 2022. To read the full article, please visit: https://bit.ly/3Iy3N1k
  • Elective and Conservatory Instructor Cameron Shim received his Level 1 Teaching Certification
    0 226 Like 0 people like this
    Elective and Conservatory Instructor Cameron Shim received his Level 1 Teaching Certification
    Elective and Conservatory Instructor Cameron Shim received his Level 1 Teaching Certification for Aerial Silks from Aerial Physique.
  • The OCSA Science Olympiad High School Team (Division C) competed in the BirdSO Mini Science Olympiad competition and the National Invitational Science Olympiad Satellite competition
    0 286 Like 0 people like this
    The OCSA Science Olympiad High School Team (Division C) competed in the BirdSO Mini Science Olympiad competition and the National Invitational Science Olympiad Satellite competition
    The OCSA Science Olympiad High School Team (Division C) competed in the BirdSO Mini Science Olympiad competition and placed 8th out of 160 teams. They also competed in the National Invitational Science Olympiad Satellite competition where they placed 21st out of 236 teams. The students received the following awards:


    BirdSO Mini Science Olympiad Competition:

    5th place:
    Codebusters: Grant Conroy (CV, ‘25), Anjal Jain (CV, ‘22), and Joshua Qin (BR, ‘23)

    8th place:
    Write it CAD it: Katherine Given (ACT, ‘24) and Anjal Jain (CV, ‘22)
    Fermi Questions: Tane Kim (IM, ‘24) and Jeffrey Yang (CV, ‘24)

    9th place:
    Detector Building: Vivian Chen (IM, ‘23) and Nathan Tatsuta (IM, ‘24)

    Other Competitors:
    Sameer Bajaj (ACT, ‘24), Sylvia Cheeseman (DM, ‘22), Kacy Chung (VA, ‘23), Caleb Empig (IM, ‘23), Shayna Kaplan (IM, ‘23), Grant Li (CW, ‘23), Amy Lee (IM, ‘23), Sarah Parigela (IM, ‘23), Kei Shimabukuro (IM, ‘24), Em Wei-Ten (PM, ‘23), Jiin Yun (IM, ‘24), and Audrey Zhang (IM,‘24)

    National Invitational Science Olympiad Satellite Competition:

    3rd place:
    Write it CAD It: Katherine Given (ACT, ‘24) and Anjal Jain (CV, ‘22)

    4th place:
    Cybersecurity: Grant Li (CW, ‘23) and Sarah Parigela (IM, ‘23)

    6th place:
    Botany: Shayna Kaplan (IM, ‘23) and Jeffrey Yang (CV, ‘24)

    8th place:
    It’s About Time: Joshua Qin (BR, ‘23) and Nathan Tatsuta (IM, ‘24)

    11th place:
    Ornithology: Sylvia Cheeseman (DM, ‘22) and Vivian Chen (IM, ‘23)

    12th place:
    Bioinformatics: Em Wei-Ten (PM, ‘23) and Jeffrey Yang (CV, ‘24)

    13th place:
    Digital Structures: Sameer Bajaj (ACT, ‘24) and Kei Shimabukuro (IM, ‘24)
    Codebusters: Grant Conroy (CV, ‘25), Anjal Jain (CV, ‘22), and Joshua Qin (BR, ‘23)

    18th place:
    Anatomy and Physiology: Sarah Parigela (IM, ‘23) and Audrey Zhang (IM, ‘24)
    Astronomy: Grant Conroy (CV, ‘25) and Katherine Given (ACT, ‘24)
    Disease Detectives: Tane Kim (IM, ‘24) and Jiin Yun (IM, ‘24)

    21st place:
    Green Generation: Sylvia Cheeseman (DM, ‘22) and Jiin Yun (IM, ‘24)

    Other Competitors:
    Kacy Chung (VA, ‘23), Caleb Empig (IMP, ‘23), and Amy Lee (IM, ‘23)
  • OCSA students received Gold Key Regional-at-Large awards at Scholastic Art & Writing Awards
    0 416 Like 0 people like this
    OCSA students received Gold Key Regional-at-Large awards at Scholastic Art & Writing Awards
    Congratulations to the following students for their success in the annual Scholastic Art & Writing Awards. These students received Gold Key Regional-at-Large awards. Gold Key recipients will now be judged at the national level.

    Jaeung Cha (VA, ‘25): Photography, “Matured Innocence”
    Sylvia Cheeseman (DM, ‘22): Mixed Media, “Knit”; Painting, “Blossom”
    Ruth Chen (CW, ‘25): Humor, "Lamentations"
    Jennifer Choi (VA, ‘26): Mixed Media, “Capitalism”
    Grace Chung (CW, ‘23): Science Fiction & Fantasy, "The Margean Codes"; Short Story, "An Essay on My Opinion of Showering"
    Justine Droullard (CW, ‘24): Flash Fiction, "Flowers in the Sink"
    Ashley Hong (CW, ‘24): Flash Fiction, "God's Gift to Us Witches"
    Cynthia Huang (CW, ‘24): Poetry, "Homemade"
    Hannah Kang (VA, ‘22): Design, “Squid Game: Temptation or Death”; Drawing & Illustration, “Voices of Objects”, “Ceramics & Glass”, “Plastic Addiction”
    Annabelle Kim (CW, ‘24): Dramatic Script, "A Letter to You"; Poetry, "Working towards the next step"
    Annette Kim (VA, ‘22): Drawing & Illustration, “Self-portrait”
    Chaewon Kim (CW, ‘23): Architecture & Industrial Design, “Mugression”, “Blewn collection”
    Chloe Kim (VA, ‘23): Drawing & Illustration, “Pressure”; Painting, “Toy Box”
    Kate Kim (CW, ‘25): Short Story, "Grocery Store"
    Kristie Lee (VA, ‘22): Design, “Yearbook Cover Design”; Mixed Media, “The Road Ahead”;
    Sculpture, “Cowfee or Tea”, “Futile”
    Lauren Kim (VA, ‘22): Film & Animation, "Overwhelming"; Mixed Media, “Pressure”; Sculpture, “Insecure”
    Grant Li (CW, ‘23): Poetry, "Earth's Skin"
    Julie Lim (IA, ‘23): Drawing & Illustration, “Red Sea”
    Georgia Mansey (IA, ‘22): Sculpture, “Honey”
    Caitlyn Mason (CW, ‘23): Poetry, "Search Engine Prayer"
    Estelle Morris (VA, ‘23): Drawing & Illustration, “Reminiscence”
    Sidney Muntean (CW, ‘22): Writing Portfolio, "Amalgamated Moments"
    Eunice Oh (VA, ‘24): Comic Art, “Lunch”
    Kaitlyn Pak (VA, ‘22): Painting, “Alien”
    London San Luis (DM, ‘23): Painting, “Cogitate at Night in the Bathroom 20 Yards Away From Her Bedroom Door”, “A Late Night”
    Camilla Shen (CW, ‘23): Poetry, "Flux.Flow"
    Amy Shi (CW, ‘24): Poetry, "Hereafters of the 2008 Sichuan Earthquake"
    Elora Sparnicht (CW, ‘23): Dramatic Script, "Party Pooper"; Humor, "Phototoxic"
    Jeffrey Yang (CV, ‘24): Poetry, "mommy"
    Lacole Yang (CW, ‘24): Poetry, "Reminiscence from the Lake, 2020"
    Ruth Zhang (VA, ‘23): Painting, “Our Sweet Ride”
  • OCSA students received Silver Key Regional-at-Large awards at Scholastic Art & Writing Awards
    0 337 Like 0 people like this
    OCSA students received Silver Key Regional-at-Large awards at Scholastic Art & Writing Awards
    Congratulations to the following students for their success in the annual Scholastic Art & Writing Awards. These students received Silver Key Regional-at-Large awards.

    Charlotte Brandman (MT, ‘23): Poetry, "Interior"
    Kaitlyn Byer (CW, ‘25): Personal Essay & Memoir, "Just Me and Him"
    Jaeung Cha (VA, ‘25): Photography, “Missing You”
    Ruth Chen (CW, ‘25): Personal Essay & Memoir, "It Is."
    Jennifer Choi (VA, ‘26): Drawing & Illustration, “Kitchen Utensils”; Mixed Media, “My Hobbies”
    Kacy Chung (VA, ‘23): Painting, “Circles”
    David Du (FTV, ‘24): Dramatic Script, "Tokyo from Afar, LA SALVATION"
    Weiduo Feng (VA, ‘23): Drawing & Illustration, “Octopus in a rainstorm”; Film & Animation, "Lend"
    Kelly Halliburton (CW, ‘25): Poetry, "The Elements of Nature"
    Isabella Ho (CW, ‘22): Flash Fiction, "Playing Cards With Death"
    Ashley Hodge (IA, ‘24): Science Fiction & Fantasy, "The Mystery Man"
    Jessica Hong (CW, ‘24): Short Story, "The Skeleton Girl in My Chemistry Class"
    Lyn Huang (CW, ‘24): Flash Fiction, "3165"
    Aaliyah Joo (VA, ‘23): Painting, “Venus”
    Jamie Jung (CW, ‘24): Poetry, "Pictures and Frames"
    Sona Kamaraj (VA, ‘24): Painting, “Artificial Environment”
    Hannah Kang (VA, ‘22): Drawing & Illustration, “A Woman’s Back”, “Catastrophe”
    Estella Sky Keyoung (CV, ‘25): Photography, “Water Diamonds on the Rocks”
    Annette Kim (VA, ‘22): Painting, “Incompetence”
    Chaewon Kim (CW, ‘23): Painting, “It’s Unfair”
    Chloe Kim (VA, ‘23): Drawing & Illustration, “Melting”
  • OCSA students received Honorable Mention Regional-at-Large awards at Scholastic Art & Writing Awards
    0 291 Like 0 people like this
    OCSA students received Honorable Mention Regional-at-Large awards at Scholastic Art & Writing Awards
    Congratulations to the following students for their success in the annual Scholastic Art & Writing Awards. These students received Honorable Mention Regional-at-Large awards.

    Anika Biswas (CW, ‘23) Short Story, "Einkornicales: Lost Letters"
    Kaitlyn Byer (CW, ‘25): Poetry, "The Crow's Lover"
    Jaeung Cha (VA, ‘25): Fashion, “Design by Quinn”, “Dual Identity”
    Ruth Chen (CW, ‘25): Critical Essay, “The Ethical Dilemma of True Crime as Entertainment”; Drawing & Illustration, "Hope"; Flash Fiction, "Murder"; Poetry, "Wide World"; Short Story, "Lost and Gone"
    Ryan Choi (ACT, ‘24): Drawing & Illustration, “Toyna Character Concept Design”; Sculpture, “Mythical Creature Game Pieces for Creativity Board Game”
    David Du (FTV, ‘24): Film & Animation, "Incent City"
    Isabella Ho (CW, ‘22): Flash Fiction, "Little Lanterns"; Humor, "A Pretzel Hazard"
    Faith Hochgesang (IA, ‘23): Flash Fiction, "Cries of the Maasai"; Poetry, "Rapture"
    Ashley Hodge (IA, ‘24): Personal Essay & Memoir, "Pots Burn, Seams Burst"
    Lyn Huang (CW, ‘24): Novel Writing, "Someday In A Room With A Seaside View"
    Sally Jang (CW, ‘23): Dramatic Script, "Dear Lauren"
    Ryan Jeong (P&D, ‘23): Journalism, "Scholastic Competition: Conservatives vs. Media: A Thinning Ice"
    Antara Kalle (CW, ‘23): Poetry, "Balcony Boats"
    Griffin Kelleher (CW, ‘23): Science Fiction & Fantasy, "The Auxer"
    Amber Khauv (CW, ‘24): Science Fiction & Fantasy, "Don't Lie to Me"
    Annabelle Kim (CW, ‘24): Personal Essay & Memoir, "Familiarity in the Unknown, Is it truly fortunate?"; Poetry, "Words passed from her to me"
    Emily Kim (CW, ‘24): Personal Essay & Memoir, "A Daily Reminder"
    Seo Yun Kang (VA, ‘23): Painting, “Part of Me”
    Chaewon Kim (CW, ‘23): Drawing & Illustration, “You’re getting old”
    Kate Kim (CW, ‘25): Poetry, "A Plate of Gochu"
  • OCSA’s Mock Trial Team advances to the Orange County finals for the first time and receives second place
    0 217 Like 0 people like this
    OCSA’s Mock Trial Team advances to the Orange County finals for the first time and receives second place
    Congratulations to OCSA’s Mock Trial Team, faculty advisor Whitney Coates, and volunteer coaches Justice Halim Dhanidina, Melissa Brandman, J.D, and Ethan Feng, J.D. for advancing to the Orange County finals for the first time and receiving second place after competing against rigorous competition. OCSA’s Gold team advanced to the top eight for only the second time in the program’s history. The following students competed as members of the team.

    Sophia Abiera (ACT, ‘24)
    Sruthi Alle (CV, ‘22)
    Zabethah Bagnol (PD, ‘24)
    Charlotte Brandman (MT, ‘23)
    Sarah Demeter (CW, ‘25)
    Sammy Dorfman (IA, ‘24)
    V Garcia (ACT, ‘25)
    Mona George (CV, ‘25)
    Ethan Gray (ACT, ‘22)
    Kennedy Harrison (PD, ‘25)
    Sasha Herthel (ACT, ‘23)
    Joshua Hizon (MT, ‘23)
    Ashley Hodge (IA, ‘23)
    Toby Izenberg (CW, ‘23)
    Milo Karnes (IA, ‘24)
    Claire Karr (VA, ‘23)
    Emma Kay (ACT, ‘23)
    Annabelle Kim (CW, ‘23)
    Ariana Kim (IM, ‘25)
    Caitlin Kim (ACT, ‘25)
    Emily Kim (CW, ‘24)
    Fanny Kim (IA, ‘24)
    Isabella Kim (ACT, ‘25)
    Haley Kleinman (IA, ‘24)
    Elaine Lim (FTV, ‘25)
    Diego Linn (BR, ‘25)
    Samantha Liu (IM, ‘23)
    Regan Mading (IA, ‘23)
    Katia Miyamoto (CW, ‘24)
    Lucy Moriyama (ACT, ‘23)
    Daisy Noh (IA, ‘22)
    Kendall Phanco (VA, ‘23)
    Colin Root (ACT, ‘22)
    Ashima Sharma (CW, ‘25)
    Cat Silva-Oliveira (IA, ‘24)
    Ciara Tadeo (IA, ‘25)
    Josie Wang (PM, ‘23)
    Sophia Wilhelm (VA, ‘23)
    Lacole Yang (CW, ‘24)
  • The OCSA Robotics Team qualified for the 2022 Southern California VRC High School State Championship
    0 195 Like 0 people like this
    The OCSA Robotics Team qualified for the 2022 Southern California VRC High School State Championship
    The OCSA Robotics Team qualified for the 2022 Southern California VRC High School State Championship held at Damien High School, where they will compete for a chance to go to the 2022 VEX Robotics World Championship in Dallas, Texas.
  • OCSA students received Silver Key Regional-at-Large awards at Scholastic Art & Writing Awards (Cont.)
    0 213 Like 0 people like this
    OCSA students received Silver Key Regional-at-Large awards at Scholastic Art & Writing Awards (Cont.)
    Congratulations to the following students for their success in the annual Scholastic Art & Writing Awards. These students received Silver Key Regional-at-Large awards.

    Donggyu Kim (VA, ‘24): Drawing & Illustration, “Sweetness”
    Emily Kim (CW, ‘24): Dramatic Script; "Will It Get Better?"; Personal Essay & Memoir; "Regardless of a Drift…"
    Frances Kim (IA, ‘24): Drawing & Illustration, “Orange in Ice”
    Jennifer Kim: Mixed Media, “Night Market”
    Haley Kleinman (IA, ‘23): Science Fiction & Fantasy, "The Truth About The Silence"
    Leo Lai (CW, ‘24): Dramatic Script, "CATS SIDE STORY"
    Alison Amber Lee (VA, ‘23): Painting, “Outlook”
    Kristie Lee (VA, ‘22): Design, “Our Plastic, Our Oceans”; Fashion, “Reversible Shipping Envelope to Tote Bag”
    Evan Yu-Wei Lu (VA, ‘23): Painting, “Doctor”
    Jack Malo (CW, ‘23): Poetry, "Latke Words With Grandpa Max"
    Caitlyn Mason (CW, ‘23): Journalism, "Airlines Break Wheelchairs Every Day. Disabled People Are Fighting Back"
    Lisa Ordonez (IA, ‘23): Personal Essay & Memoir, "Once Ours Alone"
    Ash Park (CW, ‘23): Poetry, "Albert"
    Kaitlyn Pak (VA, ‘22): Painting, “Clad”
    London San Luis (DM, ‘23): Painting, “Elicitation”, “Together Again”, “The Warmest Embrace”, “Sightless”; Sculpture, “Tao”
    Ashley Shin (VA, ‘25): Drawing & Illustration, “Still Life”
    Clara Son (CW, ‘23): Poetry, "America, Convicted, Greek Tragedies"
    Leo Sui (IM, ‘23): Personal Essay & Memoir, "Sweet Tomatoes; Always Closest To Spoiling"
    Ally Wong (CW, ‘23): Poetry, "Feng shui (n.)"
    Melody Wu (VA, ‘24): Painting, “Delicate Doorway”
    Jeffrey Yang (CV, ‘24): Critical Essay, "THE WARRING STATES: CULTURAL AND SOCIAL IMPLICATIONS OF THE GOVERNMENTAL FEUD BETWEEN CHINA AND THE UNITED STATES"; Poetry, "lunar new year, for her, trapped in nineteen ninety-nine, last conversation with grandmother"
    Misu (Cindy) Zhang (VA, ‘24): Drawing & Illustration, “Betrayal”
  • OCSA students received Honorable Mention Regional-at-Large awards at Scholastic Art & Writing Awards (Cont.)
    0 222 Like 0 people like this
    OCSA students received Honorable Mention Regional-at-Large awards at Scholastic Art & Writing Awards (Cont.)
    Congratulations to the following students for their success in the annual Scholastic Art & Writing Awards. These students received Honorable Mention Regional-at-Large awards.

    Carrie Kuo (VA, ‘22): Design, “Park Days”
    Alison Amber Lee (VA, ‘23): Painting, “Barren”, “Isolation”
    Kristie Lee (VA, ‘22): Design, "Draw How You See Yourself!"
    Grant Li (CW, ‘23): Flash Fiction, "Father's Hands are Magical; Journalism, Essential Immigrant Businesses, PostCOVID, Rebound and Rebuild"
    Jeongwon Lim (FTV, ‘25): Film & Animation, "Just Another Weekend"
    Evan Yu-Wei Lu (VA, ‘23): Painting, “Illusions”
    London San Luis (DM, ‘23): Painting, “Female Gaze”, “Homecoming”; Sculpture, “Scotoma”; Photography, “underneaths”, “undoings”
    Caitlyn Mason (CW, ‘23): Dramatic Script, "Portrait of the Void"
    Sidney Muntean (CW, ‘22): Personal Essay & Memoir, "The Botanists"; Poetry, "palpitations"
    Ash Park (CW, ‘23): Dramatic Script, "Try to Try"; Flash Fiction, "Star Seed"
    Amy Shi (CW, ‘24): Poetry, "Mother Hands"; Short Story, "Paradoxical Heroism"
    Clara Son (CW, ‘23): Poetry, "Lemon Trees", "Letters to Dorothy", "Steps"
    Huilun Wang (VA, ‘23): Painting, “Transformation”
    Ally Wong (CW, ‘23): Personal Essay & Memoir, "Tiger Lily Bloom Season"; Poetry, "Table Set", "TO-DO LIST", "ITEM NO.3"
    Jeffrey Yang (CV, ‘24): Flash Fiction, "Colors on a Blank Canvas", "The Death of Winter"; Poetry, "motel", "the between", "morning coffee", "more than"
    Mia Yen (CW, ‘24): Poetry, "take me to a place far away"
    Rachel Yoo (VA, ‘23): Painting, “Boundaries”
    Lauren Young (PD, ‘26): Painting, “Library of Magic”
    Cinna Zhou (VA, ‘25): Mixed Media, “Lure”; Painting, “World of the Books”
    Eric Zhu (FTV, ‘22): Film & Animation, "The Best Life"
  • The Orange County Register announced the nominees for the 9th Annual Artist of the Year Awards, including OCSA students from multiple conservatories
    0 344 Like 0 people like this
    The Orange County Register announced the nominees for the 9th Annual Artist of the Year Awards, including OCSA students from multiple conservatories
    The Orange County Register announced the nominees for the 9th Annual Artist of the Year Awards. This program highlights talented students across the county for their accomplishments in the arts. Each of these students has proven their abilities in their areas of expertise.

    Film and Animation:

    Animation and Visual Effects
    Romeo Martin (DM, ‘22)

    Cinematography
    Justin Shin (FTV, ‘22)

    Directing and Editing
    Maggie Ding (FTV, ‘22)
    Youning Jiang (FTV, ‘22)
    Anirudh Vadhri Kota (FTV, ‘22)
    Alexis Ai Macdonald (FTV, ‘22)
    Nona Nishigawara (FTV, ‘22)
    Michael McDonald (IA, ‘22)

    Handcrafted Visual Arts:

    Hand Drawing and Painting
    Grace Jo (VA, ‘22)
    Alison Amber Lee (VA, ‘23)
    London San Luis (DM, ‘23)
    Xiaowei (Sophia) Wang (VA, ‘22)

    Mixed Media
    Joyce Yuruo Hong (VA, ‘22)
    Hannah Kang (VA, ‘22)

    Instrumental Music:

    Piano and Strings
    Xingyao Li (IM, ‘22)
    Sarah Parigela (IM, ‘23)
    Sein Yun (IM, ‘22)
    Hannah Zhao (IM, ‘22)
  • The OCSA VEX Robotics Team won their last three matches and finished 23rd at the 2022 Southern California VRC High School State Championship
    0 192 Like 0 people like this
    The OCSA VEX Robotics Team won their last three matches and finished 23rd at the 2022 Southern California VRC High School State Championship
    The OCSA VEX Robotics Team won their last three matches and finished 23rd at the 2022 Southern California VRC High School State Championship. They competed in the Southern California region which has hundreds of teams and is said to be the toughest in the country. The following students are members of the team and competed in the championship:

    Sumin Cho (IM, ‘24)
    Vivienne Ho (IA, ‘22)
    Justin Hong (IM, ‘24)
    Chelsea Lee (VA, ‘23)
    Kara Syn (IM, ‘23)
    Jeffrey Tadeo (IA, ‘21)
    Ryan Yoo (CAH, ‘24)
  • The OC Register announced the Artist of the Year Winners for the 8th Annual Artist of the Year Awards
    0 251 Like 0 people like this
    The OC Register announced the Artist of the Year Winners for the 8th Annual Artist of the Year Awards
    The Orange County Register announced the winners, finalists, and semifinalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards, and OCSA had five winners out of seven arts categories this year! The Artist of the Year program honors talented students across the county for their accomplishments in the arts.

    Artist of the Year Winners:
    Joyce Yuruo Hong (VA, ‘22) - Handcrafted Visual Arts
    Youning Jiang (FTV, ‘22) - Film and Animation
    Lauren Mei (ACT, ‘23) - Acting
    Danielle Silver (CMD, ‘22) - Dance
    Landon Wouters (MT, ‘22) - Vocal Music
  • The OC Register announced the finalists and semifinalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards
    0 226 Like 0 people like this
    The OC Register announced the finalists and semifinalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards
    The Orange County Register announced the winners, finalists, and semifinalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards, and OCSA had five winners out of seven arts categories this year! The Artist of the Year program honors talented students across the county for their accomplishments in the arts.

    Finalists:
    Computer-Assisted Visual Arts:
    Computer Drawing and Painting
    Juliana Jarvis (DM, ‘22)

    Handcrafted Visual Arts:
    Hand Drawing and Painting
    Grace Jo (VA, ‘22)

    Mixed Media
    Hannah Kang (VA, ‘22)

    Dance:
    World/Cultural Dance
    Mia Amaris Lopez (BF, ‘23)

    Theater:
    Acting
    Sophia Madrigal (ACT, ‘22)

    Musical Theater Performance
    Brooklyn Vizcarra (MT, ‘22)

    Vocal Music:
    Classical Voice
    Evan Richards (CV, ‘22)

    Semifinalists:
    Computer-Assisted Visual Arts:

    Computer Drawing and Painting
    Elise Maniquis-Dormitorio (DM, ‘22)
    Hannah Miller (DM, ‘22)

    Graphic Design and Digital Illustration
    Josh Nguyen (FTV, ‘22)

    Photography (Film and Digital)
    Soren Almeida (FTV, ‘22)
  • The Orange County Register announced semifinalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards
    0 202 Like 0 people like this
    The Orange County Register announced semifinalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards
    The Orange County Register announced the winners, finalists, and semifinalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards, and OCSA had five winners out of seven arts categories this year! The Artist of the Year program honors talented students across the county for their accomplishments in the arts.

    Semifinalists:
    Dance:

    Commercial Dance
    Reagan Vallejo (IA, ‘22)

    Concert Dance
    Emmy Cheung (CMD, ‘22)
    Alisa Nguyen (BCD, ‘23)

    World/Cultural Dance
    Joshua Qin (BR, ‘23)
    Hana Uehara (BR, ‘23)

    Film and Animation:

    Cinematography
    Justin Shin (FTV, ‘22)

    Directing and Editing
    Maggie Ding (FTV, ‘22)
    Alexis Ai Macdonald (FTV, ‘22)
    Nona Nishigawara (FTV, ‘22)
  • London San Luis and Grace Jo advanced to the top 50 in the Vans Custom Shoe Contest
    0 156 Like 0 people like this
    London San Luis and Grace Jo advanced to the top 50 in the Vans Custom Shoe Contest
    London San Luis (DM, ‘23) and Grace Jo (VA, ‘22) advanced to the top 50 in the Vans Custom Shoe Contest. This contest was created to inspire and empower high school students to embrace their creativity through art and design and bring attention to diminishing arts education budgets. The winning design will receive $50,000, which OCSA would use to build and outfit a brand new computer lab on campus.
  • OCSA students received Silver National Awards in the annual Scholastic Art & Writing Awards
    0 192 Like 0 people like this
    OCSA students received Silver National Awards in the annual Scholastic Art & Writing Awards
    The following students received Silver National Awards in the annual Scholastic Art & Writing Awards.

    Justine Droullard (CW, ‘24): Flash Fiction, “Flowers in the Sink”
    Ashley Hong (CW, ‘24): Flash Fiction, “God's Gift to Us Witches”
    Chloe Kim (VA, ‘23): Drawing & Illustration, “Pressure”
    Lauren Kim (VA, ‘22): Sculpture, “Insecure”
    Melody Wu (VA, ‘24): Painting, “Green Grapes”
  • John Walcutt and Kathleen Fochtman-Gambs were nominated for the OCMAA Awards
    0 142 Like 0 people like this
    John Walcutt and Kathleen Fochtman-Gambs were nominated for the OCMAA Awards
    Director of The El-Erian Family Acting Conservatory John Walcutt and Visual Arts Instructor Kathleen Fochtman-Gambs were nominated for the Orange County Music and Arts Administrators (OCMAA) Awards in recognition of their dedication to quality, equity, and access to arts programs for all students.
  • The Orange County Register announced the semifinalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards
    0 156 Like 0 people like this
    The Orange County Register announced the semifinalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards
    The Orange County Register announced the winners, finalists, and semifinalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards, and OCSA had five winners out of seven arts categories this year! The Artist of the Year program honors talented students across the county for their accomplishments in the arts.

    Semifinalists:
    Handcrafted Visual Arts:

    Hand Drawing and Painting
    London San Luis (DM, ‘23)
    Xiaowei (Sophia) Wang (VA, ‘22)

    Instrumental Music:

    Piano and Strings
    Xingyao Li (IM, ‘22)
    Sein Yun (IM, ‘22)

    Vocal Music:

    Classical Voice
    Mia Paris Baron (CV, ‘23)

    Commercial Voice
    Ava Ulloa (PM, ‘22)
  • Doyeon (Jennifer) Kim was named the winner of the 2022 CA-39 Congressional Art Competition
    0 106 Like 0 people like this
    Doyeon (Jennifer) Kim was named the winner of the 2022 CA-39 Congressional Art Competition
    Doyeon (Jennifer) Kim (VA, ‘25) was named the winner of the 2022 CA-39 Congressional Art Competition. Her winning artwork, titled “A Soulful Night Market,” was selected to be displayed in the U.S. Capitol Building in Washington, DC for one year.
  • Two groups of OCSA students competed at the Chemistry Olympiad Exam and placed second and sixth out of all OC high schools
    0 104 Like 0 people like this
    Two groups of OCSA students competed at the Chemistry Olympiad Exam and placed second and sixth out of all OC high schools
    Shayna Kaplan (IM, ‘23), Sarah Parigela (IM, ‘23), and Nathan Tatsuta (IM, ‘24) represented OCSA at the Chemistry Olympiad Exam and placed sixth out of all Orange County high schools. The team was honored at the American Chemical Society Awards Banquet with a plaque and Nathan Tatsuta earned the top score from OCSA.

    Additionally, Joseph Ho (IM, ‘24), Elise Park (FTV, ‘24), Sohun Shin (VA, ‘24), Melody Wu (VA, ‘24), and Helaine Zhao (IM, ‘24), OCSA’s first-year Chemistry Olympiad team, received second place out of all Orange County high schools’ first-year teams. This team was also honored at the American Chemical Society Awards Banquet with a plaque and Helaine Zhao earned the top score from OCSA.
  • Lauren Kimball and Vivika Saravanan were named semifinalists in Classical Voice at the National Association of Teachers of Singing (NATS)’s National Student Auditions and selected to compete at the NATS National Conference
    0 69 Like 0 people like this
    Lauren Kimball and Vivika Saravanan were named semifinalists in Classical Voice at the National Association of Teachers of Singing (NATS)’s National Student Auditions and selected to compete at the NATS National Conference
    Lauren Kimball (VA, ‘24) and Vivika Saravanan (CV, ‘24) were named semifinalists in Classical Voice at the National Association of Teachers of Singing (NATS)’s National Student Auditions and were selected to compete at the NATS National Conference in Chicago.
  • OCSA students, as a part of Empowering Arts (eA), a nonprofit founded by Hannah Cho, were awarded the President's Volunteer Service Gold Award
    0 109 Like 0 people like this
    OCSA students, as a part of Empowering Arts (eA), a nonprofit founded by Hannah Cho, were awarded the President's Volunteer Service Gold Award
    The following OCSA students, as a part of Empowering Arts (eA), a nonprofit founded by Hannah Cho (IM ‘25), were awarded the President's Volunteer Service Gold Award. The students were recognized for their musical concerts at nursing homes, assisted living facilities, and the Blind Children’s Learning Center.

    Dylan Chia (IM, ‘26)
    Brent Cho (ACT, ‘27)
    Hannah Cho (IM, ‘25)
    Isabella Cho (ACT, ‘27)
    Sumin Cho (IM, ‘25)
    Emma Chuang (VA, ‘25)
    Mia Geise (MT, ‘24)
    Andrew Fung (IM, ‘24)
    Arim (Ariana) Kim (IM, ‘25)
    Jennifer Kim (VA, ‘25)
    Calene Lee (CW, ‘25)
    Sunny Lee (IM, ‘24)
    Danny O'Grady (IM, ‘24)
    Jae Eun (April) Park (IM, ‘25)
    Emy Pardo (MT, ‘24)
    Lucy Woo (IM, ‘25)
    River Zylstra (ACT, ‘27)
  • Paige Oden, Director of the Visual Arts Conservatory, has been selected to receive the 2022 Arts Schools Network (ASN) Teacher of the Year Award and Dante Basco (MT, ‘93) received the 2022 ASN Outstanding Arts School Alumni Achievement Award
    0 74 Like 0 people like this
    Paige Oden, Director of the Visual Arts Conservatory, has been selected to receive the 2022 Arts Schools Network (ASN) Teacher of the Year Award and Dante Basco (MT, ‘93) received the 2022 ASN Outstanding Arts School Alumni Achievement Award
    Paige Oden, Director of the Visual Arts Conservatory, has been selected to receive the 2022 Arts Schools Network (ASN) Teacher of the Year Award. Additionally, Dante Basco (MT, ‘93) received the 2022 ASN Outstanding Arts School Alumni Achievement Award, which honors an individual whose commitment to excellence is demonstrated through outstanding accomplishments in the areas of citizenship, arts, and academics.