Welcome to State of the Art, where we celebrate all of the phenomenal accomplishments of our students, alumni, faculty, and staff. Congratulations to all, and don't forget to submit your accomplishments!

To submit a success story to be featured in State of the Art, please fill out the accomplishment submission form here.

To view additional accomplishments by month or by conservatory, please visit this page.

  • OCSA Science Olympiad Division C Team Wins at Competition
    0 488 Like 0 people like this
    OCSA Science Olympiad Division C Team Wins at Competition
    The OCSA Science Olympiad Division C (High School) Team competed against 70 teams from across the nation at both the Aggie Invitational, where they earned first place overall, and at the Yosemite Invitational, where they earned 10th place overall. The team also participated in the Miraloma Invitational. The students received the following awards:

    Aggie Invitational:

    1st Place
    Circuit Lab: Nathan Tatsuta (IM, '24) and Joshua Qin (BR, '23)
    Codebusters: Anjal Jain (CV, '22), Joshua Qin (BR, '23), and Jeffrey Yang (CV, '24)
    Solar Power: Hannah Kang (VA, '22) and Nathan Tatsuta (IM, '24)

    3rd Place
    Sounds of Music: Vivian Chen (IM, '23) and Erica Yang (IA, '21)
    Forensics: Anjal Jain (CV, '22) and Samantha Su (VA, '21)

    4th Place
    Dynamic Planet: Jeffrey Yang (CV, '24) and Jiin Yun (IM, '24)
    Machines: Nathan Tatsuta (IM, '24) and Joshua Qin (BR, '23)

    5th Place
    Designer Genes: Grant Li (CW, '23) and Sara Shimabukuro (IM, '21)

    Other competitors included Sameer Bajaj (ACT, '24), Kacy Chung (VA, '23), Katherine Given (ACT, '24), Tane Kim (IM, '24), Amy Lee (IM, '23), and Allison Wong (CW, '23).

    Yosemite Invitational:

    2nd Place
    Helicopters: Sameer Bajaj (ACT, '24) and Vivian Chen (IM, '23)

    3rd Place
    Codebusters: Kacy Chung (VA, '23), Anjal Jain (CV, '22), and Em Wei-Ten (PM, '23)

    4th Place
    Circuit Lab: Joshua Qin (BR, '23) and Nathan Tatsuta (IM, '24)
    Digital Structures: Sameer Bajaj (ACT, '24) and Anjal Jain (CV, '22)
    Disease Detectives: Samantha Su (VA, '21) and Allison Wong (CW, '23)
    Gravity Vehicle Design: Sameer Bajaj (ACT, '24) and Joshua Qin (BR, '23)

    5th Place
    Sounds of Music: Vivian Chen (IM, '23) and Nathan Tatsuta (IM, '24)

    6th Place
    Experimental and Data Analysis: Samantha Su (VA, '21), Joshua Qin (BR, '23), and Kacy Chung (VA, '23)
    Designer Genes: Caleb Empig (IM, '23) and Kacy Chung (VA, '23)

    Other competitors included Sylvia Cheeseman (DM, '22), Lauren Chudner (VA, '23), Katherine Given (ACT, '24), Antara Kalle (CW, '23), Hannah Kang (VA, '22), Tane Kim (IM, '24), Amy Lee (IM, '23), Grant Li (CW, '23), Hyunjin Park (VA, '23), Haley Shimabukuro (IM, '24), Sara Shimabukuro (IM, '21), Isabelle Tran (VA, '22), Rachel Vu (IM, '24), Erica Yang (IA, '21), Jeffrey Yang (CV, '24), and Jiin Yun (IM, '24).

    Miraloma Invitational:

    1st Place
    Environmental Chemistry: Kacy Chung (VA, '23) and Amy Lee (IM, '23)

    4th Place
    Detector Building: Vivian Chen (IM, '23) and Nathan Tatsuta (IM, '24)
  • Congratulations to OCSA’s Mock Trial Team
    0 453 Like 0 people like this
    Congratulations to OCSA’s Mock Trial Team
    Congratulations to the members of OCSA’s Mock Trial Team, who competed this year against more than 35 teams from across Orange County, advancing to the semifinals. The primary competition team was victorious against JSerra, Brea Olinda, Foothill, Santa Ana, Beckman, and Yorba Linda, while the secondary competition team defeated Portola and Mater Dei.

    Primary Team:
    Sophia Abiera (ACT, ‘24)
    Sruthi Alle (CV, ‘21)
    Catherine Boland (IA, ‘24)
    Charlotte Brandman (MT, ‘23)
    Riley Bryant (FTV, ‘21)
    Edward Chen (IA, ‘24)
    Gabriel Chen (PM, ‘22)
    Ethan Gray (ACT, ‘22)
    Sasha Herthel (ACT, ‘23)
    Ashley Hodge (IA, ‘23)
    Melanie Huq (CW, ‘21)
    Toby Izenberg (CW, ‘23)
    Milo Karnes (IA, ‘24)
    Emma Kay (ACT, ‘23)
    Regan Mading (IA, ‘23)
    Mehra Marzbani (ACT, ‘23)
    Morgan Milam (IM, ‘24)
    Gaby Mikhail (CW, ‘21)
    Daisy Noh (IA, ‘22)
    Jess Perez (ACT, ‘21)
    Paris Lases-Perez (ACT, ‘21)
    Colin Root (ACT, ‘22)
    Jocelyn Wang (PM, ‘23)

    Secondary Team:
    Ally Artavia-High (CW, ‘24)
    Zabby Bagnol (PD, ‘24)
    Daniel Grossgold (IA, ‘24)
    McKenna Guldner (IA, ‘24)
    Courtney Hines (CW, ‘24)
    Darian Hojreh (CAH, ‘22)
    Claire Karr (VA, ‘23)
    Annabelle Kim (CW, ‘23)
    Emily Kim (CW, ‘24)
    Nathaniel Kim (DM, ‘22)
    Sky Lu (IA, ‘23)
    Kendall Phanco (VA, ‘23)
    Mia Rinaldi (PM, ‘23)
    Aryan Simhadri (ACT, ‘24)
    Elora Sparnicht (CW, ‘23)
    Luke Stark (IA, ‘24)
  • Patrick Williams Forges Partnership with HyperX
    0 417 Like 0 people like this
    Patrick Williams Forges Partnership with HyperX
    Patrick Williams, Director of the Digital Media Conservatory, forged a partnership with HyperX to support and encourage the growth of the Esports program at OCSA. HyperX donated gaming peripherals like keyboards, mice, mousepads, and headsets. OCSA students will now have access to cutting-edge technology to aid them as they compete against other schools. To read the official press release, please visit http://bwnews.pr/3vvpHg2
  • Scholastic Art & Writing Gold Key Award
    0 418 Like 0 people like this
    Scholastic Art & Writing Gold Key Award
    Congratulations to the following students for their success in the annual Scholastic Art & Writing Awards. These students received Regional-at-Large awards. Gold Key recipients will now be judged at the national level.

    Gold Key Award
    Sylvia Cheeseman (DM, ‘22): Painting, The King; Digital Art, Dreamer
    Nora De Vente (VA, ‘22): Printmaking, Mother of Anthropocene
    Joyce Hong (VA, ‘22): Drawing & Illustration, Recurrection
    Mia Hsu (VA, ‘23): Painting, My Asian Woman
    Grace Jo (VA, ‘22): Painting, Help for Hope
    Hannah Kang (VA, ‘22): Painting, Complexities of Skin UnderTones (Sequel)
    Alison Lee (VA, ‘23): Mixed Media, Buried in America; Painting, Refraction
    Amanda Lee (IM, ‘23): Science Fiction & Fantasy, The Girl Who Brought Back Life
    Kristie Lee (VA, ‘22): Sculpture, Communion, Into the Void
    Joyce Lee (VA, '21): Art Portfolio, 2020 Frenzy; Drawing & Illustration, Colorism, Nature's Unification, Reminisce
    Grant Li (CW, ‘23): Humor, An Update from Heaven - Yeah, We Don't Know Either
    Caitlyn Mason (CW, ‘23): Dramatic Script, two types of goodbye
    Juhyun Park (VA, ‘21): Film & Animation, Pandemic; Expanded Projects, Homes - Social Distancing; Drawing & Illustration, Time in Quarantine
    Junwoo Park (VA, ‘21): Drawing & Illustration, New Generation Appears, Violence has no Boundaries
    Bridget Phillips (MT, ‘22): Poetry, Be Pretty— No, Be Clever
    London San Luis (DM, ‘23): Painting, Ocularity
    Amy Shi (CW, ‘24): Poetry, Monsters Amid War
    Clara Son (CW, ‘23): Poetry, The Maiden In My Dreams
    Ashley Thornton (CW, ‘23): Critical Essay, The Dead Part of a Star; Poetry, Catallena
    Trenyce Tong (VA, ‘21): Sculpture, WorldWide; Drawing & Illustration, 13 Mementos on My Desk; Art Portfolio, Connective Screens
    Amy Wang (VA, ‘23): Painting, Pajamas
    Suofei Wang (VA, ‘21): Architecture & Industrial Design, Woven Garden, Concert Hall; Drawing & Illustration, Tea Set
    Ally Wong (CW, ‘23): Poetry, Springrolls, On Lunar New Year; Short Story, Gutted
    Kevin Yang (VA, ‘24): Drawing & Illustration, The Upside Down World
    Cindy Zhang (VA, ‘24): Digital Art, Assumptions
  • Scholastic Art & Writing Silver Key Award
    0 427 Like 0 people like this
    Scholastic Art & Writing Silver Key Award
    Congratulations to the following students for their success in the annual Scholastic Art & Writing Awards. These students received Regional-at-Large awards.

    Silver Key Award:
    Lena Brem (CW, ‘23): Short Story, The Cul-de-sac
    Laura Anne Chen (CW, ‘21): Flash Fiction, Windowpane Glass; Novel Writing, Jewel-Steeped Hibiscus
    Andy Choi (CW, ‘22): Poetry, Cyborg Asian Americana
    Adin Choung (IM, ‘22): Flash Fiction, Yellow to White; Personal Essay & Memoir, My Poor Green Frog Mother
    Kacy Chung (VA, ‘23): Drawing & Illustration, Escape, Wonder
    David Du (FTV, ‘24): Film & Animation, Incent City
    Isabel Hahn (CW, ‘22): Short Story, Sonder
    Faith Hochgesang (IA, ‘23): Poetry, Quaran-Sonnet
    Jessica Hong (CW, ‘24): Personal Essay & Memoir, The Raging Inferno
    Joyce Hong (VA, ‘22): Painting, War of Worship
    Melanie Huq (CW, ‘21): Short Story, Isolatoes, The Sapphire Key
    Jamie Jung (CW, ‘24): Flash Fiction, My Name; Short Story, The Voice
    Tara Kalle (CW, ‘23): Flash Fiction, Baby Luke My 'Demon' Brother
    Hannah Kang (VA, ‘22): Painting, Prerogative of the Activists
    Annette Kim (VA, ‘22): Painting, Incompetent
    Chloe Kim (VA, ‘23): Comic Art, My Quarantine
    Donggyu Kim (VA, ‘24): Ceramics & Glass, The Amalgamate
    Lauren Kim (VA, ‘22): Sculpture, Life Organs; Expanded Projects, The Pixel World
    Ava Li (VA, ‘22): Painting, mystery forest
    Leo Lai (CW, ‘24): Short Story, Peter the Pencil and Ed the Eraser
    Joyce Lee (VA, ‘21): Painting, Burning
    Evan Yu-Wei Lu (VA, ‘23): Mixed Media, Time
    Caitlyn Mason (CW, ‘23): Dramatic Script, life in the sky; Short Story, the family on the bathroom wall
    Sidney Muntean (CW, ‘22): Flash Fiction, MUSINGS OF A MODERN-DAY GHOST; Personal Essay & Memoir, Desperado
    Ashley Oh (DM, ‘24): Sculpture, Ethereal
    Lisa Ordonez (IA, ‘23): Poetry, Nothing Lasts; Short Story, Where the Stars and Fires Played the Same Song
    Kaitlyn Pak (VA, ‘22): Painting, Submerged
    Juhyun Park (VA, ‘21): Painting, Split Realities of Quarantine; Drawing & Illustration, New Normal
    London San Luis (DM, ‘23): Digital Art, Spring in America, 2020
    Keila Sato (CW, ‘21): Science Fiction & Fantasy, Helios, The Last Ama; Secrets in the Sands; Writing Portfolio, Distant Worlds
    Amy Shi (CW, ‘24): Short Story, Sanguine
    Sohun Shin (VA, ‘24): Mixed Media, Natural Beauty
    Clara Son (CW, ‘23): Poetry, Greek Tragedies, Ablaze
    Elora Sparnicht (CW, ‘23): Humor, My Name is COVID-19
    Trenyce Tong (VA, ‘21): Digital Art, Pixelated View
    Huilun Wang (VA, ‘23): Painting, Fallen
    Vivienne Williams (VA, ‘23): Drawing & Illustration, Construction of One’s Self
    Ally Wong (CW, '23): Poetry, Eczema, Assimilation, Calligraphy Lesson
    Jeffrey Yang (CV, ‘24): Flash Fiction, the orphan's memoir; Poetry, gone forever, dear ai
    Kevin Yang (VA, ‘24): Painting, Blinded
    James Yi (CW, ‘24): Flash Fiction, First Human
    Junzhu Zhang (VA, ‘21): Mixed Media, Tongue; Painting, Storage Room, Lady with Earrings
  • Scholastic Art & Writing Awards - Honorable Mention
    0 422 Like 0 people like this
    Scholastic Art & Writing Awards - Honorable Mention
    Congratulations to the following students for their success in the annual Scholastic Art & Writing Awards. These students received Regional-at-Large awards.

    Honorable Mention:
    Anika Biswas (CW, ‘23): Short Story, Boa Constrictor
    Lena Brem (CW, ‘23): Short Story, The Ticking Stops
    Cat Bui (CW, ‘22): Science Fiction & Fantasy, Libellulidae
    Melody Chang (IM, ‘22): Poetry, Ode to an Eraser, Reflections: from a Woman in STEM
    Sylvia Cheeseman (DM, ‘22): Drawing & Illustration, Flight
    Andy Choi (CW, ‘22): Short Story, 38th Parallel
    Erin Choi (VA, ‘22): Painting, Warmth, A Slipped Disc
    Adin Choung (IM, ‘22): Short Story, China Dolls
    Ethan Chu (VA, ‘21): Film & Animation, Life at a Japanese High School
    Nora De Vente (VA, ‘22): Ceramics & Glass, Ignited
    Maggie Ding (FTV, ‘22): Film & Animation, VOICE
    Emilia Djordjevic (CW, ‘23): Short Story, Blood On My Hands
    Joyce Hong (VA, ‘22): Comic Art, Night Illusion at Osaka; Drawing & Illustration, Rotten
    Sally Jang (CW, ‘23): Flash Fiction, Keep the Distance, If I Was Back: A Vignette
    Youning Jiang (FTV, ‘22): Painting, Portrait of Dad
    Aaliyah Joo (VA, ‘23): Drawing & Illustration, America, Land of the Free?; Painting, Dreams of Fish
    Hannah Kang (VA, ‘22): Painting, Complexities of Skin Color
    Annabelle Kim (CW, ‘24): Short Story, A Thread Between Us, Simplicity of Life
    Annette Kim (VA, ‘22): Drawing & Illustration, Human; Sculpture, Leisure
    Caroline Kim (VA, ‘25): Fashion, Asymmetry
    Chloe Kim (VA, ‘23): Digital Art, Continuos
    Katie Kim (CW, ‘23): Short Story, Domesticated
    Emily Kim (CW, ‘24): Poetry, picture this...
    Grace Kim (BR, ‘22): Personal Essay & Memoir, Imo's House; Science Fiction & Fantasy, Mayu
    Olivia Knox (PM, ‘23): Painting, Koi Fish closet
    Carrie Kuo (VA, ‘22): Painting, Human, Spring Beginnings; Mixed Media, Scary Carrie
    Dawon Lee (PD, ‘23): Drawing & Illustration, Hand Elements
    Joyce Lee (VA, ‘21): Painting, Archive; Mixed Media, Crisis, Imitation
    Kristie Lee (VA, ‘22): Digital Art, In My Own Little World, Mixed Media, Contend
    Samantha Losey (VA, ‘25): Painting, Aries
    Evan Yu-Wei Lu (VA, ‘23): Painting, Peppers, Cancer
    Caitlyn Mason (CW, ‘23): Journalism, Figure Skaters' Eating Habits Leave Them on Thin Ice
    Sidney Muntean (CW, ‘22): Flash Fiction, The Event Horizon
    Lisa Ordonez (IA, ‘23): Science Fiction & Fantasy, A Reverie of an Icy Prince; Painting, The Storyteller
    Juhyun Park (VA, ‘21): Art Portfolio, The Progression of 2020; Digital Art, Babel City
    Junwoo Park (VA, ‘21): Mixed Media, Janus, The Two Faces of a Pandemic; Art Portfolio, Beauty Under Destruction
    Tobi-Hope Jieun Park (CW, ‘21): Poetry, the mythos speaks of women; Writing Portfolio, Meraki and Other Dances
    Abril Rodriguez Diaz (CW, ‘22): Poetry, Skeleton House
    London San Luis (DM, ‘23): Digital Art, INDELIBLE, INVERSION
    Keila Sato (CW, ‘21): Novel Writing, The Fire in His Blood
    Amy Shi (CW, ‘24): Poetry, Cordae Lupa; Short Story, Animotophobia— fragens, nefasta, et timida
    Sohun Shin (VA, ‘24): Painting, Closest, Most Precious; Drawing & Illustration, Home Stays
    Elora Sparnicht (CW, ‘23): Humor, In Opposition of Ice Breaker Games
    Ashley Thornton (CW, ‘23): Poetry, The Unicorn, The Universal Collapse, Paradise Parasite, Premonitio[n], God is a Butterfly, Starlight
    Trenyce Tong (VA, ‘21): Mixed Media, The Bifurcation of Life, Violation; Film & Animation, Weather’s Changing
    Jonathan Truong (CW, ‘21): Short Story, Newspaper Planes
    Huilun Wang (VA, ‘23): Painting, Light, Leafs
    Suofei Wang (VA, ‘21): Painting, Night Market
    Xiaowei Wang (VA, '22): Drawing & Illustration, The Composer of Decomposition
    Ally Wong (CW, ‘23): Poetry, maintenance inside her heart chamber, Courtesy of the Coyotes, We were left behind to survive, behind grandpa's feet
    Katherine Wong (CW, ‘21): Poetry, waning&waxing down capital cul-de-sacs
    Jeffrey Yang (CV, ‘24): Flash Fiction, late mis-; Poetry, inner prayer, two eyes
    Rachel Yoo (VA, ‘23): Photography, Hands of Stereotypes
    Cindy Zhang (VA, ‘24): Painting, Hush
    Junzhu Zhang (VA, ‘21): Sculpture, Thin Man; Drawing & Illustration, Red Door, Red Shoes; Painting, Spring 2020; Art Portfolio, The world I live in -2
    Carina Zheng (VA, ‘24): Design, Tenki No Ko
  • OCSA's JSA Event Features Harley Rouda
    0 354 Like 0 people like this
    OCSA's JSA Event Features Harley Rouda
    The following students from OCSA's Junior Statesmen of America (JSA) chapter ran a successful debate event, which featured guest speaker former California Congressman Harley Rouda. More than 50 students from JSA chapters across Southern California attended and participated. Jennifer Woo (IA, '21) was also voted "Best Speaker'' for her debate.

    Maya Coyne (CMD, ‘21)
    Tane Kim (IM, ‘24)
    Sophia Kimmel (CV, ‘22)
    Max Mikkelsen (IA, ‘22)
    Aashna Rana (CV, ‘23)
    Rajsi Rana (CW, ‘22)
    London San Luis (DM, ‘23)
    Isabella Szabo (CV, ‘21)
    Jennifer Woo (IA, ‘21)
  • Computer-Assisted Visual Arts Nominations
    0 364 Like 0 people like this
    Computer-Assisted Visual Arts Nominations
    The Orange County Register announced the nominees for the 8th Annual Artist of the Year Award. This program highlights talented students across the county for their accomplishments in the arts. 750 students representing 78 Orange County high schools were nominated, and 50 of them are from OCSA! Each of these students have proven their abilities in their areas of expertise. Here are the nominations for Computer-Assisted Visual Arts:

    Computer Drawing and Painting:
    Eden Haymond (DM, ‘21)
    Alaina Marino (DM, ‘21)
    Ashley Yang (VA, ‘22)

    Graphic Design and Digital Illustration:
    Carla Forno (VA, ‘22)
  • Film/Animation Nominations
    0 363 Like 0 people like this
    Film/Animation Nominations
    The Orange County Register announced the nominees for the 8th Annual Artist of the Year Award. This program highlights talented students across the county for their accomplishments in the arts. 750 students representing 78 Orange County high schools were nominated, and 50 of them are from OCSA! Each of these students have proven their abilities in their areas of expertise. Here are the nominations for Film/Animation:

    Animation and Visual Effects:
    Angela Benet (DM, ‘21)

    Cinematography:
    Antone Axten (MT)

    Directing and Editing:
    Ethan Chu (FTV, ‘21)
    Johann Ren Collantes (FTV, ‘21)
    Noah Frech (FTV, ‘21)
    Nolan Hieu Trifunovic (FTV, ‘21)
    Elinor Weber (FTV, ‘21)
  • Orange County Artist of the Year Semi-finalists
    0 381 Like 0 people like this
    Orange County Artist of the Year Semi-finalists
    The Orange County Register announced the semifinalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards. The Artist of the Year program honors talented students across the county for their accomplishments in the arts.

    Computer-Assisted Visual Arts:
    Computer Drawing and Painting
    Eden Haymond (DM, ‘21)
    Ashley Yang (VA, ‘22)

    Dance:
    Commercial Dance
    Danielle Silver (CMD, ‘22)
    Dawson Charles Walker (CMD, ‘21)
    Concert Dance
    Corah Abbott (CCD, ‘21)
    World and Cultural Dance
    Maya Elizabeth Alvarez-Coyne (CMD, ‘21)
    Rodrigo Blanco (BF, ‘21)
    Lucas McCollum-VanHoosear (BR, ‘22)

    Film and Animation:
    Directing and Editing
    Ethan Chu (FTV, ‘21)
    Johann Ren Collantes (FTV, ‘21)
    Nolan Frech (FTV, ‘21)

    Handcrafted Visual Arts:
    Hand Drawing and Painting
    Joyce Lee (VA, ‘21)
    Mixed Media
    Junzhu Zhang (VA, ‘21)
    Sculpting and Metalwork
    Juhyun Park (VA, ‘21)

    Instrumental Music:
    Jazz
    Gianna Pedregon (IM, ‘21) - Violin
    Piano and Strings
    Hannah Noh (IM, ‘21) - Piano

    Theater:
    Acting
    Mia Kaplan (MT, ‘21)
    Musical Theater Performance
    Ava Kuntz (CV, ‘21)
    Madison E. Osment (MT, ‘21)
    Charlee Rubino (MT, ‘21)

    Vocal Music:
    Classical Voice
    Ava Kuntz (CV, ‘21)
    Commercial Voice
    Michele Lu (PM, ‘21)
  • Student Winners in Annual Scholastic Art & Writing Awards
    0 384 Like 0 people like this
    Student Winners in Annual Scholastic Art & Writing Awards
    The following students received Gold or Silver National Awards in the annual Scholastic Art & Writing Awards.

    Gold National Awards:
    Joyce Lee (VA, ‘21) - Drawing & Illustration, Nature's Unification
    London San Luis (DM, ‘23) - Painting, Ocularity
    Amy Wang (VA, ‘23) - Painting, Pajamas
    Ally Wong (CW, ‘23) - Poetry, Springrolls

    Silver National Awards:
    Joyce Hong (VA, ‘22) - Drawing & Illustration, Recurrection
    Hannah Kang (VA, ‘22) - Painting, Complexities of Skin UnderTones (Sequel)
    Ashley Thornton (CW, ‘23) - Poetry, Catallena
    Suofei Wang (VA, ‘21) - Drawing & Illustration, Tea Set
    Ally Wong (CW, ‘23) - Poetry, On Lunar New Year; Short Story, Gutted
    Kevin Yang (VA, ‘24) - Drawing & Illustration, The Upside Down World
  • OCSA's Science Olympiad High School Team Places at Virtual BEARSO Invitational
    0 335 Like 0 people like this
    OCSA's Science Olympiad High School Team Places at Virtual BEARSO Invitational
    OCSA's Science Olympiad High School Team earned 19th place overall out of 203 teams at the virtual BEARSO Invitational. Twelve team members earned medals in 10 of the 23 events. Joshua Qin (BR, '23) and Nathan Tatsuta (IM, '24) both earned medals in all of their events. The following students competed and received awards for their projects:

    2nd place:
    Codebusters: Lauren Chudner (VA, '23), Anjal Jain (CV, '22), and Nathan Tatsuta (IM, '24)

    7th place:
    Gravity Vehicle Design: Joshua Qin (BR, '23) and Alexandra Valainis (VA, '21)

    8th place:
    Ornithology: Sylvia Cheeseman (DM, '22) and Caleb Empig (IM, '23)

    11th place:
    Experimental Design: Joshua Qin (BR, '23), Samantha Su (VA, '21), and Alexandra Valainis (VA, '21)

    13th place:
    Helicopter: Vivian Chen (IM, '23) and Isabelle Tran (VA, '22)

    14th place:
    Digital Structures: Lauren Chudner (VA, '23) and Anjal Jain (CV, '22)

    15th place:
    Sounds of Music: Vivian Chen (IM, '23) and Erica Yang (IA, '21)

    16th place:
    Circuit Lab: Joshua Qin (BR, '23) and Nathan Tatsuta (IM, '24)
    Water Quality: Sylvia Cheeseman (DM, '22) and Sara Shimabukuro (IM, '21)

    17th place:
    Machines: Joshua Qin (BR, '23) and Nathan Tatsuta (IM, '24)

    Other competitors: Aleks Cornforth (CMD, '21) and Allison Wong (CW, '23)
  • Zoe McCuen illustrated the book "Kid and the Magic Orb" and was feature in the CalArts blog
    0 259 Like 0 people like this
    Zoe McCuen illustrated the book "Kid and the Magic Orb" and was feature in the CalArts blog
    Zoe McCuen (DM, ‘19) illustrated the book Kid and the Magic Orb, which is now available on Amazon. Zoe was also featured in an article on the CalArts blog. To read the article, visit: https://bit.ly/3jfnYag
  • OCSA has been ranked by Niche as the #1 Best Charter High School in California for the third year in a row
    0 228 Like 0 people like this
    OCSA has been ranked by Niche as the #1 Best Charter High School in California for the third year in a row
    Orange County School of the Arts (OCSA) has been ranked by Niche as the #1 Best Charter High School in California for the third year in a row, as well as the #6 Best Charter High School in America for 2022! We would like to express our gratitude to all the students, teachers, and staff who continue to make OCSA an exceptional institution. To view all rankings for OCSA, please visit: https://bit.ly/3D8R02u
  • OCSA students were recognized as 2022 YoungArts Winners by the National YoungArts Foundation
    0 393 Like 0 people like this
    OCSA students were recognized as 2022 YoungArts Winners by the National YoungArts Foundation
    The following students were recognized as 2022 YoungArts Winners by the National YoungArts Foundation for their artistic achievements. All YoungArts award winners at all levels receive cash prizes between $100 and $10,000. All YoungArts Finalists were also invited to participate in National YoungArts Week+, which features virtual classes and performances, workshops, mentorship opportunities, and an exhibition for the public.

    Finalists:
    Emmy Cheung (CMD, ‘22) – Dance (Modern/Contemporary)
    Ethan Chu (FTV, ‘21) – Film
    Youning Jiang (FTV, ‘22) – Film
    Chaewon Kim (CW, ‘23) – Design Arts
    Lauren Mei (ACT, ‘23) – Theater
    Kailyn Yi (CMD, ‘22) – Dance (Modern/Contemporary)

    Honorable Mentions:
    Andy Choi (CW, ‘22) – Writing (Play or Script)
    Johann Ren Collantes (FTV, ‘21) – Film
    Amy Jong (IM, ‘24) – Classical Music (Violoncello)
    Wyatt Layton (CW, ‘23) – Writing (Creative Nonfiction)

    Merit:
    Heather Kim (IM, ‘24) – Classical Music (Flute)
    Ava Kuntz (CV, ‘21) – Voice (Classical)
    Mia Lopez (BF, ‘23) – Dance (World Dance Forms: Mexican Folkloric)
    London San Luis (DM, ‘23) – Visual Arts
    Caitlyn Mason (CW, ‘23) – Writing (Creative Nonfiction)
    Aidan Meixner (MT, ‘22) – Voice (Singer-Songwriter)
    Ava Ulloa (PM, ‘22) – Voice (Popular: Pop)
    Jocelyn Wang (PM, ‘23) – Voice (Singer-Songwriter)
    Sein Yun (IM, ‘22) – Classical Music (Violin)
    Helaine Zhao (IM, ‘24) – Classical Music (Piano)

    In addition, Emmy Cheung (CMD, ‘22) and Youning Jiang (FTV, ‘22) attended National YoungArts Week+ as 2022 YoungArts Winners and were nominated to be named 2022 U.S. Presidential Scholars in the Arts in Dance (Modern/Contemporary) and Film respectively. The White House Commission on Presidential Scholars will ultimately choose 20 of the 60 nominees to be recognized for their academic and artistic accomplishments, leadership, community outreach, and overall creativity.
  • Lana Sawalha, an OCSA History Teacher, was offered the Lowell Milken Center for Unsung Heroes Fellowship
    0 166 Like 0 people like this
    Lana Sawalha, an OCSA History Teacher, was offered the Lowell Milken Center for Unsung Heroes Fellowship
    Lana Sawalha, an OCSA history teacher, was offered the Lowell Milken Center for Unsung Heroes Fellowship in Scott, KS. The fellowship is awarded annually to educators who have distinguished themselves in teaching understanding and respect through project-based learning.
  • Orange County School of the Arts was featured in a KTLA article about recent Niche ranking
    0 152 Like 0 people like this
    Orange County School of the Arts was featured in a KTLA article about recent Niche ranking
    Orange County School of the Arts was featured in an article by KTLA about our recent Niche ranking as the #1 Best Charter High School in California for the third year in a row, as well as the #6 Best Charter High School in America for 2022. To read the full article, please visit: https://bit.ly/3Iy3N1k
  • Elective and Conservatory Instructor Cameron Shim received his Level 1 Teaching Certification
    0 150 Like 0 people like this
    Elective and Conservatory Instructor Cameron Shim received his Level 1 Teaching Certification
    Elective and Conservatory Instructor Cameron Shim received his Level 1 Teaching Certification for Aerial Silks from Aerial Physique.
  • The OCSA Science Olympiad High School Team (Division C) competed in the BirdSO Mini Science Olympiad competition and the National Invitational Science Olympiad Satellite competition
    0 210 Like 0 people like this
    The OCSA Science Olympiad High School Team (Division C) competed in the BirdSO Mini Science Olympiad competition and the National Invitational Science Olympiad Satellite competition
    The OCSA Science Olympiad High School Team (Division C) competed in the BirdSO Mini Science Olympiad competition and placed 8th out of 160 teams. They also competed in the National Invitational Science Olympiad Satellite competition where they placed 21st out of 236 teams. The students received the following awards:


    BirdSO Mini Science Olympiad Competition:

    5th place:
    Codebusters: Grant Conroy (CV, ‘25), Anjal Jain (CV, ‘22), and Joshua Qin (BR, ‘23)

    8th place:
    Write it CAD it: Katherine Given (ACT, ‘24) and Anjal Jain (CV, ‘22)
    Fermi Questions: Tane Kim (IM, ‘24) and Jeffrey Yang (CV, ‘24)

    9th place:
    Detector Building: Vivian Chen (IM, ‘23) and Nathan Tatsuta (IM, ‘24)

    Other Competitors:
    Sameer Bajaj (ACT, ‘24), Sylvia Cheeseman (DM, ‘22), Kacy Chung (VA, ‘23), Caleb Empig (IM, ‘23), Shayna Kaplan (IM, ‘23), Grant Li (CW, ‘23), Amy Lee (IM, ‘23), Sarah Parigela (IM, ‘23), Kei Shimabukuro (IM, ‘24), Em Wei-Ten (PM, ‘23), Jiin Yun (IM, ‘24), and Audrey Zhang (IM,‘24)

    National Invitational Science Olympiad Satellite Competition:

    3rd place:
    Write it CAD It: Katherine Given (ACT, ‘24) and Anjal Jain (CV, ‘22)

    4th place:
    Cybersecurity: Grant Li (CW, ‘23) and Sarah Parigela (IM, ‘23)

    6th place:
    Botany: Shayna Kaplan (IM, ‘23) and Jeffrey Yang (CV, ‘24)

    8th place:
    It’s About Time: Joshua Qin (BR, ‘23) and Nathan Tatsuta (IM, ‘24)

    11th place:
    Ornithology: Sylvia Cheeseman (DM, ‘22) and Vivian Chen (IM, ‘23)

    12th place:
    Bioinformatics: Em Wei-Ten (PM, ‘23) and Jeffrey Yang (CV, ‘24)

    13th place:
    Digital Structures: Sameer Bajaj (ACT, ‘24) and Kei Shimabukuro (IM, ‘24)
    Codebusters: Grant Conroy (CV, ‘25), Anjal Jain (CV, ‘22), and Joshua Qin (BR, ‘23)

    18th place:
    Anatomy and Physiology: Sarah Parigela (IM, ‘23) and Audrey Zhang (IM, ‘24)
    Astronomy: Grant Conroy (CV, ‘25) and Katherine Given (ACT, ‘24)
    Disease Detectives: Tane Kim (IM, ‘24) and Jiin Yun (IM, ‘24)

    21st place:
    Green Generation: Sylvia Cheeseman (DM, ‘22) and Jiin Yun (IM, ‘24)

    Other Competitors:
    Kacy Chung (VA, ‘23), Caleb Empig (IMP, ‘23), and Amy Lee (IM, ‘23)
  • OCSA students received Gold Key Regional-at-Large awards at Scholastic Art & Writing Awards
    0 341 Like 0 people like this
    OCSA students received Gold Key Regional-at-Large awards at Scholastic Art & Writing Awards
    Congratulations to the following students for their success in the annual Scholastic Art & Writing Awards. These students received Gold Key Regional-at-Large awards. Gold Key recipients will now be judged at the national level.

    Jaeung Cha (VA, ‘25): Photography, “Matured Innocence”
    Sylvia Cheeseman (DM, ‘22): Mixed Media, “Knit”; Painting, “Blossom”
    Ruth Chen (CW, ‘25): Humor, "Lamentations"
    Jennifer Choi (VA, ‘26): Mixed Media, “Capitalism”
    Grace Chung (CW, ‘23): Science Fiction & Fantasy, "The Margean Codes"; Short Story, "An Essay on My Opinion of Showering"
    Justine Droullard (CW, ‘24): Flash Fiction, "Flowers in the Sink"
    Ashley Hong (CW, ‘24): Flash Fiction, "God's Gift to Us Witches"
    Cynthia Huang (CW, ‘24): Poetry, "Homemade"
    Hannah Kang (VA, ‘22): Design, “Squid Game: Temptation or Death”; Drawing & Illustration, “Voices of Objects”, “Ceramics & Glass”, “Plastic Addiction”
    Annabelle Kim (CW, ‘24): Dramatic Script, "A Letter to You"; Poetry, "Working towards the next step"
    Annette Kim (VA, ‘22): Drawing & Illustration, “Self-portrait”
    Chaewon Kim (CW, ‘23): Architecture & Industrial Design, “Mugression”, “Blewn collection”
    Chloe Kim (VA, ‘23): Drawing & Illustration, “Pressure”; Painting, “Toy Box”
    Kate Kim (CW, ‘25): Short Story, "Grocery Store"
    Kristie Lee (VA, ‘22): Design, “Yearbook Cover Design”; Mixed Media, “The Road Ahead”;
    Sculpture, “Cowfee or Tea”, “Futile”
    Lauren Kim (VA, ‘22): Film & Animation, "Overwhelming"; Mixed Media, “Pressure”; Sculpture, “Insecure”
    Grant Li (CW, ‘23): Poetry, "Earth's Skin"
    Julie Lim (IA, ‘23): Drawing & Illustration, “Red Sea”
    Georgia Mansey (IA, ‘22): Sculpture, “Honey”
    Caitlyn Mason (CW, ‘23): Poetry, "Search Engine Prayer"
    Estelle Morris (VA, ‘23): Drawing & Illustration, “Reminiscence”
    Sidney Muntean (CW, ‘22): Writing Portfolio, "Amalgamated Moments"
    Eunice Oh (VA, ‘24): Comic Art, “Lunch”
    Kaitlyn Pak (VA, ‘22): Painting, “Alien”
    London San Luis (DM, ‘23): Painting, “Cogitate at Night in the Bathroom 20 Yards Away From Her Bedroom Door”, “A Late Night”
    Camilla Shen (CW, ‘23): Poetry, "Flux.Flow"
    Amy Shi (CW, ‘24): Poetry, "Hereafters of the 2008 Sichuan Earthquake"
    Elora Sparnicht (CW, ‘23): Dramatic Script, "Party Pooper"; Humor, "Phototoxic"
    Jeffrey Yang (CV, ‘24): Poetry, "mommy"
    Lacole Yang (CW, ‘24): Poetry, "Reminiscence from the Lake, 2020"
    Ruth Zhang (VA, ‘23): Painting, “Our Sweet Ride”
  • OCSA students received Honorable Mention Regional-at-Large awards at Scholastic Art & Writing Awards
    0 216 Like 0 people like this
    OCSA students received Honorable Mention Regional-at-Large awards at Scholastic Art & Writing Awards
    Congratulations to the following students for their success in the annual Scholastic Art & Writing Awards. These students received Honorable Mention Regional-at-Large awards.

    Anika Biswas (CW, ‘23) Short Story, "Einkornicales: Lost Letters"
    Kaitlyn Byer (CW, ‘25): Poetry, "The Crow's Lover"
    Jaeung Cha (VA, ‘25): Fashion, “Design by Quinn”, “Dual Identity”
    Ruth Chen (CW, ‘25): Critical Essay, “The Ethical Dilemma of True Crime as Entertainment”; Drawing & Illustration, "Hope"; Flash Fiction, "Murder"; Poetry, "Wide World"; Short Story, "Lost and Gone"
    Ryan Choi (ACT, ‘24): Drawing & Illustration, “Toyna Character Concept Design”; Sculpture, “Mythical Creature Game Pieces for Creativity Board Game”
    David Du (FTV, ‘24): Film & Animation, "Incent City"
    Isabella Ho (CW, ‘22): Flash Fiction, "Little Lanterns"; Humor, "A Pretzel Hazard"
    Faith Hochgesang (IA, ‘23): Flash Fiction, "Cries of the Maasai"; Poetry, "Rapture"
    Ashley Hodge (IA, ‘24): Personal Essay & Memoir, "Pots Burn, Seams Burst"
    Lyn Huang (CW, ‘24): Novel Writing, "Someday In A Room With A Seaside View"
    Sally Jang (CW, ‘23): Dramatic Script, "Dear Lauren"
    Ryan Jeong (P&D, ‘23): Journalism, "Scholastic Competition: Conservatives vs. Media: A Thinning Ice"
    Antara Kalle (CW, ‘23): Poetry, "Balcony Boats"
    Griffin Kelleher (CW, ‘23): Science Fiction & Fantasy, "The Auxer"
    Amber Khauv (CW, ‘24): Science Fiction & Fantasy, "Don't Lie to Me"
    Annabelle Kim (CW, ‘24): Personal Essay & Memoir, "Familiarity in the Unknown, Is it truly fortunate?"; Poetry, "Words passed from her to me"
    Emily Kim (CW, ‘24): Personal Essay & Memoir, "A Daily Reminder"
    Seo Yun Kang (VA, ‘23): Painting, “Part of Me”
    Chaewon Kim (CW, ‘23): Drawing & Illustration, “You’re getting old”
    Kate Kim (CW, ‘25): Poetry, "A Plate of Gochu"
  • The OCSA Robotics Team qualified for the 2022 Southern California VRC High School State Championship
    0 121 Like 0 people like this
    The OCSA Robotics Team qualified for the 2022 Southern California VRC High School State Championship
    The OCSA Robotics Team qualified for the 2022 Southern California VRC High School State Championship held at Damien High School, where they will compete for a chance to go to the 2022 VEX Robotics World Championship in Dallas, Texas.
  • OCSA students received Honorable Mention Regional-at-Large awards at Scholastic Art & Writing Awards (Cont.)
    0 148 Like 0 people like this
    OCSA students received Honorable Mention Regional-at-Large awards at Scholastic Art & Writing Awards (Cont.)
    Congratulations to the following students for their success in the annual Scholastic Art & Writing Awards. These students received Honorable Mention Regional-at-Large awards.

    Carrie Kuo (VA, ‘22): Design, “Park Days”
    Alison Amber Lee (VA, ‘23): Painting, “Barren”, “Isolation”
    Kristie Lee (VA, ‘22): Design, "Draw How You See Yourself!"
    Grant Li (CW, ‘23): Flash Fiction, "Father's Hands are Magical; Journalism, Essential Immigrant Businesses, PostCOVID, Rebound and Rebuild"
    Jeongwon Lim (FTV, ‘25): Film & Animation, "Just Another Weekend"
    Evan Yu-Wei Lu (VA, ‘23): Painting, “Illusions”
    London San Luis (DM, ‘23): Painting, “Female Gaze”, “Homecoming”; Sculpture, “Scotoma”; Photography, “underneaths”, “undoings”
    Caitlyn Mason (CW, ‘23): Dramatic Script, "Portrait of the Void"
    Sidney Muntean (CW, ‘22): Personal Essay & Memoir, "The Botanists"; Poetry, "palpitations"
    Ash Park (CW, ‘23): Dramatic Script, "Try to Try"; Flash Fiction, "Star Seed"
    Amy Shi (CW, ‘24): Poetry, "Mother Hands"; Short Story, "Paradoxical Heroism"
    Clara Son (CW, ‘23): Poetry, "Lemon Trees", "Letters to Dorothy", "Steps"
    Huilun Wang (VA, ‘23): Painting, “Transformation”
    Ally Wong (CW, ‘23): Personal Essay & Memoir, "Tiger Lily Bloom Season"; Poetry, "Table Set", "TO-DO LIST", "ITEM NO.3"
    Jeffrey Yang (CV, ‘24): Flash Fiction, "Colors on a Blank Canvas", "The Death of Winter"; Poetry, "motel", "the between", "morning coffee", "more than"
    Mia Yen (CW, ‘24): Poetry, "take me to a place far away"
    Rachel Yoo (VA, ‘23): Painting, “Boundaries”
    Lauren Young (PD, ‘26): Painting, “Library of Magic”
    Cinna Zhou (VA, ‘25): Mixed Media, “Lure”; Painting, “World of the Books”
    Eric Zhu (FTV, ‘22): Film & Animation, "The Best Life"
  • The Orange County Register announced the nominees for the 9th Annual Artist of the Year Awards, including OCSA students from multiple conservatories
    0 258 Like 0 people like this
    The Orange County Register announced the nominees for the 9th Annual Artist of the Year Awards, including OCSA students from multiple conservatories
    The Orange County Register announced the nominees for the 9th Annual Artist of the Year Awards. This program highlights talented students across the county for their accomplishments in the arts. Each of these students has proven their abilities in their areas of expertise.

    Computer-Assisted Visual Arts:

    Computer Drawing and Painting
    Sofia De Luna (DM, ‘22)
    Juliana Jarvis (DM, ‘22)
    Elise Maniquis-Dormitorio (DM, ‘22)
    Hannah Miller (DM, ‘22)
    Megan Mo (DM, ‘22)

    Graphic Design and Digital Illustration
    Josh Nguyen (FTV, ‘22)

    Photography (Film and Digital)
    Soren Almeida (FTV, ‘22)

    Dance:

    Commercial Dance
    Danielle Silver (CMD, ‘22)
    Reagan Vallejo (IA, ‘22)

    Concert Dance
    Emmy Cheung (CMD, ‘22)
    Nicole Frias Lugo (BCD, ‘22)
    Alisa Nguyen (BCD, ‘23)
    Amelie Jolie Vidrio (BCD, ‘22)

    World/Cultural Dance
    Hannah Ayala (BR, ‘23)
    Mia Amaris Lopez (BF, ‘23)
    Joshua Qin (BD, ‘23)
    Hana Uehara (BR, ‘23)
  • The Orange County Register announced the nominees for the 9th Annual Artist of the Year Awards, including OCSA students from multiple conservatories
    0 262 Like 0 people like this
    The Orange County Register announced the nominees for the 9th Annual Artist of the Year Awards, including OCSA students from multiple conservatories
    The Orange County Register announced the nominees for the 9th Annual Artist of the Year Awards. This program highlights talented students across the county for their accomplishments in the arts. Each of these students has proven their abilities in their areas of expertise.

    Film and Animation:

    Animation and Visual Effects
    Romeo Martin (DM, ‘22)

    Cinematography
    Justin Shin (FTV, ‘22)

    Directing and Editing
    Maggie Ding (FTV, ‘22)
    Youning Jiang (FTV, ‘22)
    Anirudh Vadhri Kota (FTV, ‘22)
    Alexis Ai Macdonald (FTV, ‘22)
    Nona Nishigawara (FTV, ‘22)
    Michael McDonald (IA, ‘22)

    Handcrafted Visual Arts:

    Hand Drawing and Painting
    Grace Jo (VA, ‘22)
    Alison Amber Lee (VA, ‘23)
    London San Luis (DM, ‘23)
    Xiaowei (Sophia) Wang (VA, ‘22)

    Mixed Media
    Joyce Yuruo Hong (VA, ‘22)
    Hannah Kang (VA, ‘22)

    Instrumental Music:

    Piano and Strings
    Xingyao Li (IM, ‘22)
    Sarah Parigela (IM, ‘23)
    Sein Yun (IM, ‘22)
    Hannah Zhao (IM, ‘22)
  • The OCSA High School Science Olympiad Team competed in the BirdSO Invitational competition against 236 teams across the nation and earned several awards
    0 165 Like 0 people like this
    The OCSA High School Science Olympiad Team competed in the BirdSO Invitational competition against 236 teams across the nation and earned several awards
    The OCSA High School Science Olympiad Team competed in the BirdSO Invitational competition against 236 teams across the nation.

    The team earned the following awards:
    Fourth Place
    Gravity Vehicle: Sameer Bajaj (ACT, ‘24) and Joshua Qin (BR, ‘23)

    Sixth Place
    Detector Building: Vivian Chen (IM, ‘23) and Nathan Tatsuta (IM, ‘24)
    Eighth Place
    Machine Learning: Grant Li (CW, ‘23) and Em Wei-Ten (PM, ‘23)
    Ninth Place
    Ornithology: Sylvia Cheeseman (DM, ‘22) and Vivian Chen (IM, ‘23)
  • The OC Register announced the finalists and semifinalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards
    0 147 Like 0 people like this
    The OC Register announced the finalists and semifinalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards
    The Orange County Register announced the winners, finalists, and semifinalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards, and OCSA had five winners out of seven arts categories this year! The Artist of the Year program honors talented students across the county for their accomplishments in the arts.

    Finalists:
    Computer-Assisted Visual Arts:
    Computer Drawing and Painting
    Juliana Jarvis (DM, ‘22)

    Handcrafted Visual Arts:
    Hand Drawing and Painting
    Grace Jo (VA, ‘22)

    Mixed Media
    Hannah Kang (VA, ‘22)

    Dance:
    World/Cultural Dance
    Mia Amaris Lopez (BF, ‘23)

    Theater:
    Acting
    Sophia Madrigal (ACT, ‘22)

    Musical Theater Performance
    Brooklyn Vizcarra (MT, ‘22)

    Vocal Music:
    Classical Voice
    Evan Richards (CV, ‘22)

    Semifinalists:
    Computer-Assisted Visual Arts:

    Computer Drawing and Painting
    Elise Maniquis-Dormitorio (DM, ‘22)
    Hannah Miller (DM, ‘22)

    Graphic Design and Digital Illustration
    Josh Nguyen (FTV, ‘22)

    Photography (Film and Digital)
    Soren Almeida (FTV, ‘22)
  • The Orange County Register announced semifinalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards
    0 127 Like 0 people like this
    The Orange County Register announced semifinalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards
    The Orange County Register announced the winners, finalists, and semifinalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards, and OCSA had five winners out of seven arts categories this year! The Artist of the Year program honors talented students across the county for their accomplishments in the arts.

    Semifinalists:
    Dance:

    Commercial Dance
    Reagan Vallejo (IA, ‘22)

    Concert Dance
    Emmy Cheung (CMD, ‘22)
    Alisa Nguyen (BCD, ‘23)

    World/Cultural Dance
    Joshua Qin (BR, ‘23)
    Hana Uehara (BR, ‘23)

    Film and Animation:

    Cinematography
    Justin Shin (FTV, ‘22)

    Directing and Editing
    Maggie Ding (FTV, ‘22)
    Alexis Ai Macdonald (FTV, ‘22)
    Nona Nishigawara (FTV, ‘22)
  • London San Luis and Grace Jo advanced to the top 50 in the Vans Custom Shoe Contest
    0 77 Like 0 people like this
    London San Luis and Grace Jo advanced to the top 50 in the Vans Custom Shoe Contest
    London San Luis (DM, ‘23) and Grace Jo (VA, ‘22) advanced to the top 50 in the Vans Custom Shoe Contest. This contest was created to inspire and empower high school students to embrace their creativity through art and design and bring attention to diminishing arts education budgets. The winning design will receive $50,000, which OCSA would use to build and outfit a brand new computer lab on campus.
  • The Orange County Register announced the semifinalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards
    0 81 Like 0 people like this
    The Orange County Register announced the semifinalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards
    The Orange County Register announced the winners, finalists, and semifinalists for the 8th Annual Artist of the Year Awards, and OCSA had five winners out of seven arts categories this year! The Artist of the Year program honors talented students across the county for their accomplishments in the arts.

    Semifinalists:
    Handcrafted Visual Arts:

    Hand Drawing and Painting
    London San Luis (DM, ‘23)
    Xiaowei (Sophia) Wang (VA, ‘22)

    Instrumental Music:

    Piano and Strings
    Xingyao Li (IM, ‘22)
    Sein Yun (IM, ‘22)

    Vocal Music:

    Classical Voice
    Mia Paris Baron (CV, ‘23)

    Commercial Voice
    Ava Ulloa (PM, ‘22)
  • Ethan Leung was accepted to the California State Summer School for the Arts (CSSSA) for animation
    0 18 Like 0 people like this
    Ethan Leung was accepted to the California State Summer School for the Arts (CSSSA) for animation
    Ethan Leung (DM, ‘23) was accepted to the California State Summer School for the Arts (CSSSA) for animation.